Connect with us

Novinky

O postup na majstrovstvá Európy zabojujú basketbalistky v piešťanskej „bubline“

Published

on

Ženskú basketbalovú reprezentáciu čaká vyvrcholenie kvalifikácie o postup na Majstrovstvá Európy 2021. Zverenkyne trénera Juraja Suju budú mať v kľúčovej fáze kvalifikácie výhodu domáceho prostredia, keďže  jedným z dejísk tzv. kvalifikačných bublín bude v termíne 31. 1. – 7. 2. 2021 Diplomat aréna v Piešťanoch.

Podobne ako novembrové asociačné termíny, aj tie februárové sa na základe rozhodnutia Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) hrajú v tzv. „bubline“ a za sprísnených opatrení.

Privilégium hostiť jednu z nich získala aj Slovenská basketbalová asociácia, ktorá v Piešťanoch bude hostiť záverečnú časť H-skupiny, v ktorej bojujú o postup reprezentantky Slovenska. V Diplomat aréne ich čakajú Maďarky (4. februára 2021 o 18:00 hod) a Holanďanky (6. februára 2021 o 17:30 hod).

V tabuľke H-skupiny sú Slovenky zatiaľ na 3. mieste s bilanciou jedna výhra (84:64 s Holandskom) a jedna prehra (59:73 s Maďarskom). Na európsky šampionát postúpia priamo víťazi skupín a päť najlepších družstiev z druhých miest. Zápasy sa však kvôli epidemiologickým opatreniam uskutočnia bez divákov. Oba kvalifikačné zápasy slovenských reprezentantiek však bude vysielať naživo RTVS.

„Zázemie v Piešťanoch veľmi dobre poznáme, absolvovali sme tu už viacero sústredení a sú tu na výborné podmienky na organizáciu podujatia takéhoto charakteru. Prípravy a organizačné práce už sú v plnom prúde a všetci pevne veríme, že domáce prostredie nám dopomôže k vytúženému postupu na európsky šampionát,“ uviedol manažér tímu Tomáš Horký.

Do užšej nominácie na záverečnú časť kvalifikácie vybrali tréneri Juraj Suja s Petrom Jankovičom 14 hráčok. Z toho 11 sa v novembri pričinilo o dôležité víťazstvo v Holandsku. Kvôli zdravotným problémom chýba len rozohrávačka Ružomberka Radka Stašová.

„Čaká nás vyvrcholenie našej takmer dvojročnej práce a veľmi si prajeme, aby sme túto etapu zakončili úspešne – postupom na Majstrovstvá Európy. Všetko máme vo svojich rukách, pôjdeme krok po kroku a spravíme všetko preto, aby sme poslednú fázu kvalifikácie zvládli. Do Piešťan sme pozvali to najlepšie možné, čo v tejto chvíli máme k dispozícii a má záujem reprezentovať. Pevne verím, že zostaneme všetci zdraví a na úvodnom zraze sa stretneme v zložení, ako sme si vybrali,“ povedal hlavný tréner ženskej reprezentácie Juraj Suja.

Tak ako v novembrovej fáze kvalifikácie, tak aj tentoraz musia všetky hráčky i členovia realizačného tímu absolvovať proces testovania na covid-19 a preto bude konečná podoba nominácie známa až tesne pred začiatkom bubliny.

Nominácia:

Michaela BALÁŽOVÁ (Young Angels Košice), Barbora BÁLINTOVÁ (Arka Gdyňa / Poľsko), Nikola DUDÁŠOVÁ (Sleza Vroclav / Poľsko), Michaela FEKETE (Dinamo Sassari, Taliansko), Ivana JAKUBCOVÁ (Le Mura Basket Lucca / Taliansko), Anna JURČENKOVÁ (Young Angels Košice), Natália MARTIŠKOVÁ (Piešťanské Čajky), Alica MORAVČÍKOVÁ (Bascats Heidelberg / Nemecko), Sabína OROSZOVÁ (GEAS Sesto San Giovanni / Taliansko), Veronika REMENÁROVÁ (KP Brno, Česko), Terézia PÁLENÍKOVÁ (Piešťanské Čajky), Miroslava PRAŽENICOVÁ (MBK Ružomberok), Angelika SLAMOVÁ (Arka Gdyňa / Poľsko), Timea SUJOVÁ (ŠBK Šamorín).

Náhradníčky:

Denisa BLANÁROVÁ (Young Angels Košice), Alexandra HAŠKOVÁ (Piešťanské Čajky), Laura HORVÁTOVÁ (ŠBK Šamorín), Stella TARKOVIČOVÁ (SBŠ Ostrava, Česko).

Realizačný tím:

Juraj SUJA (hlavný tréner), Peter JANKOVIČ (asistent trénera), Tomáš HORKÝ (manažér), Ján MESZÁROŠ (lekár), Alžbeta DUTKOVÁ (fyzioterapeutka), Marián VLKOVIČ (masér)

Zdroj a ilustr. foto: Tlačová správa – Slovenská basketbalová asociácia

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články