Connect with us

Novinky

Našich top šesť v Riu

Published

on

Optika pohľadu môže byť rôzna. Výber najemotívnejších momentov PH takisto. Ale na tieto chvíle isto nezabudneme…

Prvá medaila a hneď zlatá.

Veronika Vadovičová rovnakým úžasným spôsobom odštartovala aj PH v Pekingu 2008. Aj v Riu ju pri prvej dekoroval prezident IPC Sir Phillip Craven, ktorý blahoželal vzápätí celému tímu aj slovenským novinárom. Na rozdiel od Pekingu však Veronika v Riu pokračovala v zbieraní medailí aj v ďalších disciplínach. U súperiek vzbudzovala rešpekt aj obdiv. Po dvoch zlatých, jednej striebornej a jednom šiestom mieste, keď všetky štyri štarty „premenila“ na postup do finále, sa s ňou chceli kamarátiť organizátori, dobrovoľníci, fanúšikovia, dokonca aj inak strohé Číňanky. Jej priateľ a tréner Milan Goleňa skoro spadol z nôh, keď ho začali objímať špičkoví tréneri z Číny…

d1d1ba954cabdbdcee98999bb6bd854c-400x300

Sotva šliapol do pedálov, roztočil ich do frekvencie, z ktorej sa zatočila hlava.

57ab8a80461b90573665be514f29307f-400x300Jozef Metelka pripravil na velodrome v Riu divákom fascinujúce divadlo, keď už v treťom kilometri štvorkilometrových stíhacích pretekov dostihol Austrálčana Kyle Bridgwooda. To už mal vo vrecku striebro zo štartu na jeden kilometer a svoju zbierku pozlátil opakovane po dráhe aj v časovke na 30 km na ceste. To bola súťaž, v ktorej malo Slovensko na stupňoch víťazov po prvý raz v histórii až dvoch reprezentantov. Aj bronzového Patrika Kurila, ktorý sa dozvedel o svojom bronze až v novinárskej mixzóne…. Menežérka OBS, s ktorou sme prežívali úspechy Jána Riapoša na turnaji v Londýne, vtedy okamžite začala okolo nás chodiť po špičkách. Rovnako ako českí novinári, ktorí žiarlili, že na rozdiel od nás, nemajú o čom písať…

Silná emócia z nich vyžarovala priamo na turnaji aj pri odovzdávaní medailí.

a807613511eba2f381bf3e3b779b4420-400x300Ich „vláčik“ troch invalidných vozíkov za sebou obletel symbolicky celý svet. Fotografia ich súdržnosti a vzájomnej pomoci má v sebe neskutočnú vnútornú silu. Samuel Andrejčík, Michaela Balcová a Róbert Ďurkovič sa vzopreli svojim zdravotným znevýhodneniam a našli si priestor na sebarealizáciu so silným motivujúcim posolstvom aj pre ďalších mladých ľudí s podobným osudom. Samo Andrejčík navyše pridal striebro zo súťaže jednotlivcov a spoločne dosiaľ nevídaným spôsobom pomohli propagácii boccie na Slovensku. Na PH do Ria prišli s pokorou a rovnako sa s Riom aj lúčia. Ich spontánnosť, srdečnosť, otvorenosť a čistota duší sú príkladom pre všetkých, ktorým by sa v podobných chvíľach ovácií mohla zatočiť hlava.

Hlava sa zatočila, našťastie len na chvíľku, lukostrelcovi Petrovi Kinikovi.

b384bc9387832917b007fe14f0f2efe1-400x300V semifinále mal pred poslednými tromi šípmi náskok na súpera, svetovú jednotku Davida Drahonínskeho, štyri body. Stačilo malé zaváhanie a prišiel o ne. Aj o šancu bojovať o zlato. Po každom zlom výstrele z luku hľadal sochu Krista nad Sambodrómom. V ten sychravý večer bola zahalená v oblakoch. Len tušil, kde sa skrýva a veril, že ho ochráni pred ďalším sklamaním. Stalo sa. Na súboj o bronz prišiel s pevnou vierou, že tisíce kilometrov do Ria de Janeira neprecestoval nadarmo. Peter nemôže skákať od radosti, vlak mu odrezal nohy. No víťazné gesto jeho jednej ruky nás zaplavilo zimomriavkami.

Veľkosť atletického štadióna nám nedovolila vidieť slzy v jeho očiach zblízka. Nemal však problém priznať ich.

99250cce8d0e4029cd126e0593df2849-1000x600-400x300Marián Kuřeja, bývalý nádejný oštepár, sa bojí súťaží v daždi. S klzkou kuželkou si pri limitovanom úchope ruky nevie veľmi poradiť. Našťastie, ranné prehánky ustali a posledné tri hody mohol absolvovať v suchu. Boli také, aké si predstavoval. S dobrým švihom, dostatočne ďaleké, aby sa „prehádzal“ až k bronzu. A keby v záverečnom najdlhšom pokuse trafil výseč, možno sa mohol, tešiť z ešte krajšej medaily. Na striebro mu totiž chýbali len dva centimetre. Aj tak mal po súťaži oči mokré a nemohol sa vyhovárať, že od dažďa…

Slzy potláčali aj veľkí chlapi za pingpongovými stolmi.

7269459f7abae806306615f64096876f-400x300Vo svojich životoch zažili boľavé chvíle vyrovnávania sa s osudom, omamné chvíle šťastia po krásnych športových úspechoch, aj odvrátené šťastie po najtesnejších prehrách. Emócie hrali v ich tvárach všetkými odtieňmi. Ján Riapoš, Martin Ludrovský aj Rastislav Revúcky nenašli tentoraz kľúč k medailovej bráne víťazov. Aj také chvíle však patria k športu. Len potvrdzujú, že tak ako v živote, ani v športovom svete nič nie je zadarmo. Za každým jedným z našich paralympionikov, ostáva v Riu de Janeiro stopa maximálneho úsilia, obrovskej vôle a túžby po úspechu, no najmä silné posolstvo opakovaného prekonávania vlastných fyzických aj mentálnych limitov. Aj pre ich silu a inšpiratívnosť sa už tešíme na ďalšie fascinujúce zážitky…

-Stano Ščepán, Slovenský paralympijský výbor/Foto: Slovenský paralympijský výbor-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články