Connect with us

Novinky

Najsilnejší muž Slovenska po piaty raz Igor Petrík

Published

on

V prvú májovú nedeľu sa na Námestí slobody v Piešťanoch odohral súboj o najsilnejšieho Slováka. Na štart sa postavilo 11 pretekárov. Medzi nimi aj obhajca titulu, štvornásobný najsilnejší Slovák, Igor Petrík, či dvojnásobný majster Slovenska v dvíhaní klady, František Piros. Do súťažného kolotoča sa po zranení vrátil i Marek Tóth. Na regulérnosť piatich ťažkých disciplín súťaže Najsilnejší muž Slovenska dohliadal Pavol Guga, moderovanie akcie, napriek zapálenému hrdlu zvládol viceprezident SASIM, Milan Gabrhel.

 Loglift 145 kg

Práve úvodné dve disciplíny svojou váhou i náročnosťou preverili každého borca. Zodvihnúť ťažkú oceľovú kladu nezvládlo dovedna sedem pretekárov. Najviac, sedem platných pokusov, zvládol František Piros, druhé miesto si zaistil Petrík a jeho päť zdvihov. O tretie sa delil Marek Tóth s nováčikom Norbertom Nagym. Obaja zvládli tri zdvihy.

Deadlift cca 350 kg

Zodvihnúť osobný automobil na konštrukcii by pre všetkých nebolo nič náročné. Na zadné sedačky auta spoločnosti ARAVER, si však sadli traja členovia technického tímu. To znamenalo váhu presahujúcu 300 kilogramov, čo je váha hodná uznania. Opäť bolo veľa pretekárov, ktorí nepredviedli ani jeden pokus /9/, Igor Petrík nasúkal štyri zdvihy. Jeho prenasledovateľ, František Piros zvládol jeden. Obaja si tak pripísali dôležité body.

 Tire flip 600 kg 

Štyri otočenia ťažkej pneumatiky za najrýchlejší čas. Tak znela úloha v treťom teste sily. Víťaznú disciplínu si opäť pripísal Petrík pred F. Pirosom. Tretie miesto patrilo Milanovi Šuľanovi. Toho značne limitovalo zranenie pravého oka, no i tak dokázal predvádzať divákom skvelé silové výkony.

 Atlas stones 130, 150, 170, 170 kg 

Slnečné, teplé, skoro až letné počasie si vyžiadalo svoju daň. Vosk, ktorý používajú siláci na dvíhanie kamenných gulí nedržal dobre na ich predlaktiach. Nikomu sa tak nepodarilo zodvihnúť všetky štyri méty. Rozhodoval medzičas vyloženia prvej, 170 kilogramovej gule. Ten mal najlepší Šuľan, pred novým profesionálom Štefaňákom. Igor Petrík získal tretie miesto v danom teste. Nešťastne táto disciplína dopadla pre ašpiranta
na titul, Františka Pirosa. Počas dvíhania len prvej gule dostal kŕče, ktoré mu zabránili vo výkone. O titule pred poslednou disciplínou tak bolo viac menej rozhodnuté.

 Truck pull

Ťahanie kamióna na popruhoch bez lana patrilo Františkovi Pirosovi. Jeho čas už nikto neprekonal a na preteku si tak zapísal dve víťazné disciplíny /Loglift, Truck pull/. Získal tak svoje ďalšie striebro a je vicemajstrom Slovenska v silných mužoch pre rok 2018. Druhým miestom v závere si vybojoval svoj v poradí piaty titul najsilnejšieho Slováka, Igor Petrík.

Jeho pripravenosť, sila a odhodlanie mu zabezpečili dostatočný bodový náskok. Je otázne, či by získal titul nebyť kŕčov pri výkone F. Pirosa pri zdvíhaní gulí. Zaslúžene úraduje ako najsilnejší muž Slovenska už piatykrát po sebe, čo sa nikomu nepodarilo. Bronz si z Piešťan vďaka vyrovnanému výkonu pripísal Milan Šuľan. Po dvoch rokoch tak opäť vybojoval medailu na národnom šampionáte silných mužov. 

Štvrté miesto získal nováčik, Norbert Nagy, ktorý tak získal možnosť divokej karty na profesionálnom preteku v aktuálnom roku. Kde ho uvidíme, rozhodne prezident a viceprezident SASIM-u. Päticu uzatvoril nový profesionál Štefaňák, ktorý ak popracuje na svojich rezervách, bude zdatným súperom pre aktuálne trio medailistov. Po zranení vracajúci sa Marek Tóth si zabezpečil šieste miesto. Nebyť jeho zaváhania na betónových guliach, mohol byť ešte vyššie. Siedmy Zsolt Zlatner rozhodne nesklamal, predviedol sympatický výkon. Keby dokázal dotiahnuť mrtvý ťah s autom, mohol celkové poradie zamotať. Ôsme miesto získal najľahší pretekár v štartovom poli, brat vicemajstra SR, Tomáš Piros. Minuloročný druhý muž v bodovaní
Slovenského pohára si hanbu rozhodne nespravil, nezľakol sa náročných disciplín a hlavne bez zranenia dokončil pretek. Deviaty skončil pomerne neznámy nováčik Bernáth, desiate miesto si pripísal Vrtal a jedenásty skončil Fuska. Toto trio taktiež nesklamalo, no každý z nich spravil počas preteku menšie chyby. Ak sa ich budú vyvarovať, ich výkony budú oveľa lepšie.

Výsledky:

1.Igor Petrík 51 b – najsilnejší Slovák

2.František Piros 42 b

3.Milan Šuľan 27,5 b

4. Norbert Nagy 23,5 b, 5. Maroš Štefaňák 21,5 b, 6. Marek
Tóth 19 b, 7. Zsolt Zlatner 18 b, 8. Tomáš Piros 16,5 b, 9. Tomáš Bernáth 16 b, 10. Jozef Vrtal 11 b, 11. Mário Fuska 8 b

TS SASIM/red Foto: FB Slovakstrongmann

 

 

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články