Connect with us

Šport

Najmladší žiaci KVP Piešťany opäť strieborní

Published

on

V dňoch 20. až 23. júna sa na kúpalisku Eva v Piešťanoch po roku opäť konali Majstrovstvá Slovenska 11-ročných žiakov vo vodnom póle a ani tentokrát sa mladí piešťanskí pólisti v silnej konkurencii osem družstiev z celého Slovenska nestratili.

[singlepic id=44476 w=520 h=340 float=center]

 

Počas vyše troch dní sa na Eve odohralo 28 zaujímavých zápasov. Podobne ako minulý rok mladí Piešťanci nestačili len na vodnopólové nádeje NCHZ Nováky, ktorým podľahli až po tuhom boji o dva góly 9:7 a ako sa neskôr ukázalo, tak práve tento zápas rozhodol o umiestnení na prvých dvoch miestach, lebo v ostatných zápasoch už ani Piešťanci a ani Nováčania na turnaji nezaváhali.

V ďalších zápasoch turnaja mladí Piešťanci svojich súperov prevýšili vo všetkých herných činnostiach a zaslúžene vyhrali vysokými rozdielmi, vďaka čomu dostali dostatok príležitostí aj mladší hráči zo striedačky, ktorí budú v kategórii U11 reprezentovať Piešťany v nasledujúcich súťažných ročníkoch a tým zbierali cenné skúsenosti. Ziskom strieborných medailí sa vodným pólistom z Piešťan vo vekovej kategórii U11 podaril uzavrieť „medailový hattrick“, keď ešte v roku 2011 získali bronzové medaile a v rokoch 2012 a 2013 striebro.

Základom úspešných výsledkov, ktoré deti dosiahli bola cieľavedomá príprava počas celého kalendárneho roka, absolvovanie herných sústredení v Nemecku v Esslingene, v Chorvátsku v Gradaci a účasť na viacerých kvalitných turnajoch ako napr. Pohár nádejí 2012 v Piešťanoch, Veľkonočný turnaj v Novákoch, Komárňanské dni a kvalitne obsadený medzinárodný turnaj Piešťany Cup 2013.

Vďaka patrí všetkým hráčom a hráčkam za účasť na tréningoch a všetkým rodičom a členom klubu, ktorí sa podieľali pri príprave a organizovaní turnajov. Do budúcnosti želáme veľa úspechov a chuť do ďalších tréningov. K úspechu dopomohlo i to, že záverečný turnaj majstrovstiev sa konal tretíkrát po sebe v Piešťanoch, čo ocenili aj kluby z iných miest na Slovensku a po skúsenostiach z minulých rokoch podporili Piešťany aj tento rok pre organizovanie záverečného turnaja, čo je pre piešťanské vodné pólo veľká pocta.

Touto cestou chceme vyzvať rodičov detí, prednostne ročníky 2002 – 2004, aby sa pripojili a prišli medzi nás a doplnili nádejné kategórie najmladších. Zároveň strávili príjemné prázdniny zdravou pohybovou aktivitou v bazéne. Tréningové hodiny vždy večer po skončení prevádzkových hodín na kúpalisku Eva, všetky deti, ktoré majú radi vodu a pohyb budú vítané.

Výsledky Majstrovstiev SR:

KVP Kúpele Piešťany – ŠKP Košice 9:6 (2:1, 1:0, 4:2, 2:3) Góly Piešťany: Kolárová 4, Benedig 3, Berlanský, Venény

NCHZ Nováky – KVP Kúpele Piešťany 9:7 (2:0, 3:0, 2:3, 2:4) Góly Piešťany: Benedig 3, Berlanský 2, Kolárová, Knapec

KVP Kúpele Piešťany – Pirana SC Topoľčany 11:4 (6:0, 1:2, 4:0, 0:2) Góly Piešťan: Kolárová 4, Berlanský 3, Venény 2, Knapec, Benedig

KVP Kúpele Piešťany – ČH Hornets Košice 20:4 (8:2, 8:0, 3:0, 1:2) Góly Piešťan: Berlanský 6, Kolárová 6, Benedig 6, Venény 2

Slávia PU Prešov – KVP Kúpele Piešťany 6:19 (1:4, 1:4, 2:6, 2:5) Góly Piešťan: Berlanský 7, Kolárová 5, Benedig 5, Venény 2

KVP Kúpele Piešťany – KVP Komárno 15:7 (6:0, 3:2, 4:2, 2:3) Góly Piešťany: Berlanský 4, Kolárová 4, Benedig 3, Fedorko 3, Knapec

Slávia UK Bratislava – KVP Kúpele Piešťany 6:11 (0:2, 0:5, 2:4, 4:0) Góly Piešťany: Kolárová 4, Berlanský 3, Venény 2, Benedig 2, Gangur

Zostava KVP Kúpele Piešťany: Klampárová, Berlanský, Grežďová, Kolárik, Kozáková, Chrenko, Venény, Kolárová, Motyčková, Knapec, Gangur, Benedig, Fedorko, Teličiaková, Fedorková, pre chorobu sa nezúčastnil Jakub Holič

Tabuľka strelcov KVP Kúpele Piešťany: Kolárová 27, Berlanský 26, Benedig 23, Venény 9, Knapec 3, Fedorko 3, Gangúr 1

Konečná tabuľka M-SR 11r. žiaci 2012/2013:

1. KVP NCHZ Nováky 7 7 0 0 130:27 14

2. KVP Kúpele Piešťany 7 6 0 1 92:42 12

3. ŠKP Košice 7 5 0 2 69:38 10

4. Slávia PU Prešov 7 4 0 3 58:78 8

5. Slávia UK Bratislava 7 3 0 4 71:65 6

6 Pirana SC Topoľčany 7 2 0 5 37:74 4

7. ČH Hornets Košice 7 0 1 6 16:72 1

8. KVP Komárno 7 0 1 6 37:114 1

Text a foto: Janka Kolářová

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články