Connect with us

Novinky

Na Cenu Slovenska chce nadviazať Veľká cena Piešťan – už tento rok

Published

on

Oprášiť tradíciu a vrátiť preteky motoriek opäť na domácu pôdu letiska majú v pláne nadšenci okolo Piešťanského motocyklového klubu v spolupráci s Moto Classic Racing Clubom Kopčany. Ak sa im ich cieľ podarí naplniť, Veľká cena Piešťan by sa mala konať už tento rok od 16. do 18. septembra ako súčasť Majstrovstiev a Přeboru Českej republiky.

dsc_3230[1]

Informáciu o konaní podujatia priniesol včera internetový magazín moto-cup.sk a správu nám potvrdil aj Miloš Kluc z Piešťanského motocyklového klubu. „Áno, chceli by sme vrátiť závody do Piešťan.  Trochu sme mali problém s letiskom, ale rokovali sme a dostali podmienky, ktoré musíme splniť.“ V organizovaní podujatí nie sú žiadnymi nováčikmi, klub od svojho založenia v roku 1999 usporiadal niekoľko motocyklových či tuningových zrazov. Veľkú cenu Piešťan pripravujú aj v spolupráci s Moto Classic Racing Clubom Kopčany. Ten už šesť rokov organizuje preteky na mestskom okruhu v Kopčanoch, ktoré sa im podarilo oživiť po šestnástich rokoch. Veľká cena Piešťan sa bude konať v rámci seriálu Majstrovstiev a Preboru Českej republiky na prírodných okruhoch pod hlavičkou Českomoravskej asociácie motocyklového športu.

 

1146503_4608244060340_2880322245960072226_n

„Počítame, že do Piešťan príde celá road racingová špička. Podujatia by sa malo zúčastniť okolo 250 pretekárov,“ doplnil David Hanzalík z Moto Classic Racing Klubu Kopčany, ktorý sa na podujatí bude podieľať organizačne, ale rovnako ho uvidíme pretekať v najsilnejších kubatúrach.  Podľa jeho slov sú plánované kategórie Klasik všetkých kubatúr, 400 SSP, Supermono, 125 SP, 250SP, SuperTwin, 125GP, 250GP, do 600 ccm a nad 600 ccm.

Septembrový termín je však zatiaľ iba v štádiu dohody s letiskom, budúci týždeň chcú organizátori rokovať so zástupcami Mesta Piešťany, a tiež aktívne hľadajú sponzorov. „Zatiaľ je každý nadšený myšlienkou, že sa preteky do Piešťan vrátia, ale musíme zohnať peniaze, oslovili sme ešte len niekoľkých podnikateľov, tak uvidíme,“ dodal Miloš Kluc.

Motoristická tradícia Piešťan začala v roku 1948, keď vznikol Automotoklub Piešťany a už o rok neskôr zorganizoval Piešťanský trojuholník, ktorý sa išiel na mestskom okruhu.  Cena Slovenska sa ako medzinárodný pretek motocyklov konala na piešťanskom letisku po prvý raz 13. júla 1958 pod hlavičkou Okresného Automotoklubu Piešťany. Počas 29. ročníkov svojej existencie sa spájala s účasťou špičkových svetových jazdcov, medzi ktorých patrili aj domáci. Mená ako Edo Bertoli, Rudolf Mitošinka či Peter Baláž z Hlohovca sa natrvalo zapísali do histórie tohto športu. Podujatie má na internete aj samostatnú stránku cena-slovenska.webnode.sk, ktorú založil Július Mendl z AMK Piešťany. V roku 2010 vydal tiež knihu Motoristické Piešťany, kde na 220 – stranách nájdu záujemcovia okrem množstva údajov aj jedinečné historické fotografie. Po revolúcii sa motocyklové preteky do Piešťan na pár rokov vrátili pod názvom Cena Slovenskej republiky. Posledný pretek tohto druhu sa konal na letisku pred 20-timi rokmi.

-ad-, Zdroj: moto-cup.skcena-slovenska.webnode.sk, foto: FB Piešťany History – autor E. Budkecena-slovenska.webnode.sk, Eva Vančurová, Richard Hesko

 

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články