Connect with us

Šport

MSR v akvatlone žiakov a juniorov v Bratislave pre ŠBR Piešťany úspešné

Published

on

V sobotu 12.mája, napriek nie príliš optimistickej predpovedi počasia, sme vyrazili z Piešťan do Bratislavy na Majstrovstvá Slovenska žiakov a juniorov pre rok 2012. V rámci Akvatlonu pre všetkých bol na bratislavskom Štrkovci v Ružinove pripravený aj akvatlon pre deti, žiakov, juniorov a kategórie mužov a žien ELITE a OPEN.

Dúfali sme, že počasie vydrží aspoň pre žiacke kategórie, čo aj napokon vyšlo. Po detskej kategórii, v ktorej sme tentokrát nemali zastúpenie, sa o 11:30 vrhli do Štrkoveckého jazera mladší žiaci a žiačky. Lýdia Drahovská ako obhajkyňa minuloročného titulu plávala 200 m na čelných pozíciách a vychádzala z vody do depa na treťom mieste so stratou cca. 10 sekúnd za českými reprezentantkami z Brna Barborou Elblovou a Editou Chrápovou. V polovici bežeckej časti sa Lýdia síce dotiahla na spomalujúcu Chrápovú, ale tá v závere ešte našla sily a nedovolila Lýdii dostať sa pred ňu. Cieľovou páskou teda Lýdia po 1 km behu prebehla na tretej pozícii, ale ako prvá Slovenka získala aj tento rok titul Majsterka Slovenska mladších žiačok. Zaujímavý boj bol aj o 12-tej hodine v kategórii starších žiakov, kde sme mali na štarte Tadeáša Drahovského. Ten v plávaní na 400 m išiel takmer celú trať spolu s Viktorom Karlom z ŠKP APZ Triaxx Bratislava a naháňali prvého Jozefa Cidoríka zo Slávie športovej školy Trenčín, ktorý vyplával s náskokom viac ako 10 sekúnd. Z depa však už začal Jozefa Cidoríka stíhať len Tadeáš. Po prvom kilometri sa mu podarilo zo 150 metrového manka stiahnuť celú stovku a v polovici druhého kilometrového okruhu bol za Jozefom Cidoríkom už len 10 metrov. Ten však pozbieral sily a vo finiši do cieľa zvíťazil. Tadeášovi sa teda na majstrovstvách ušla strieborná medaila. Pre bronz si dobehol Braňo Dubeň zo Žiliny.

Po menšej prestávke a kategóriách OPEN sa už za riadne zamračeného a ufúkanúho počasia na štart postavili spolu juniorky a ženy, kde sme premiérovo za náš klub ŠBR Piešťany mohli povzbudzovať 2 plavkyne z plaveckých klubov v Piešťanoch. Agáta Malíková už určité skúsenosti s triatlonom mala, avšak pre Editu Bogárovú to bol prvý pretek medzi tritlonistami. Podľa očakávania komentátora sa na čele plaveckej časti usadila Mira Bednarovičová z Triaxxu Bratislava, ktorá pretekala v kategórii žien. Avšak v tesnom závese za ňou plávala celú plaveckú časť práve Agáta a so stratou niekoľko metrov za nimi plávala osamotene Edita. Ostatné štartové pole v balíku plávalo so stratou ďalších pár metrov. Keďže Mira Bednarovičová plávala v neopréne a vybiehala z vody spolu s Agátou a tesne prenasledovaná Editou, tak sa samozrejme v depe zdržala o chvíľu dlhšie ako naše plavkyne, ktoré plávali bez neoprénu. Na bežeckú 5 kilometrovú trať sa teda hneď z depa za vodiacim cyklistom vydala Agáta Malíková a za ňou Edita Bogárová. Avšak už v prvom kole behu, ktoré malo dĺžku 1 km boli obe predstihnuté vynikajúcim duom favorizovaných pretekárok z ŠK Atómu Levice Ivonou Miklóšovou a juniorskou reprezentantkou Slovenska Ivanou Kuriačkovou. Tieto dve levické pretekárky napokon spolu bežali takmer celú trať a každým kolom si zväčšovali svoj náskok. V cieli mala viac síl Ivona Miklóšová a stala sa Majsterkou Slovenska junioriek pred Ivanou Kuričkovou. Vynikajúco za nimi s prehľadom na treťom mieste dobehla Agáta Malíková, ktorá teda získala bronzovú medailu. Edita Bogárová nakoniec dobehla po namáhavom behu v daždivom počasí na ôsmom mieste.

Bilancia Majstrovstiev Slovenska: 4 pretekári, 1 zlatá, 1 strieborná, 1 bronzová. Myslím si, že toto je úplne super.

Budúci víkend duatlon v Kravanoch nad Dunajom pravdepodobne vynecháme, ale o dva týždne, by sme radi štartovali na duatlone v Levoči. Držte nám palce.

Autor: Jozef Drahovský, ŠBR Piešťany    Foto: triathlon.sk

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články