Connect with us

Šport

Motoristi sa predstavili na piatich pretekoch

Published

on

September bol pre piešťanských motoristov asi najviac „nabitým“ mesiacom v tomto roku. Na svoje si prišli ako motokáristi, tak jazdci na plechových autách. Prvé víťazstvo zaznamenala rally posádka Vrábel-Michalec, ďalšie víťazstvo a druhé miesto si pripísal Martin Pikus. Tretie miesto z kopca si priniesol aj Tomáš Komár.

3. – 4.9.2011 Moravský Pohár/MSR – Trebatice

[singlepic id=20624 w=320 h=240 float=left]V ďalšom preteku na domácej trati sa predstavili obaja naši motokáristi. Daniel Summer na Maranelle obsadil v rámci Majstrovstiev SR, kategórie ICC+KZ2 6.miesto. Rovnaké umiestnenie mu pred posledným pretekom patrí aj v priebežnom poradí. Ôsma skončila v Rotaxoch Timea Glossová s podvozkom CRG. Prvú rozjazdu nedokončila, čo ju pripravilo o možnosť lepšieho umiestnenia. V druhej síce prišla šiesta a v poslednej štvrtá, v súčte to však stačilo iba na spomínané 8. miesto. V priebežnom poradí Moravského pohára je Glossová šiesta.

10.9.2011 Open Cup – Dunajská Streda

[singlepic id=20615 w=320 h=240 float=right]Nasledujúci víkend sa obaja motokároví jazdci presunuli na okruh do Dunajskej Stredy, kde sa konal pretek Open Cupu. V triede Open obsadil Daniel Summer 4. miesto, keď mu stupne víťazov opäť ušli iba kvôli horšiemu času v meranom tréningu. Priebežne je Summer tretí, útok na druhé miesto ostáva už len v teoretickej rovine. Timea Glossová nedokázala napodobniť výkon z predošlého preteku Open Cupu a skončila piata. Upevnila si tak priebežnú druhú priečku, ktorú obsadí bez ohľadu na výsledok z posledného, trebatického preteku.

15.9.2011 8.AZ Pneu Autoslalom – Paddock Pezinok

[singlepic id=20625 w=320 h=240 float=left]Septembrový pretek Autoslalomu sa nečakane konal na prapôvodnej trati seriálu, pod Pezinskou Babou. V triede S2-1600 sa predstavil Tomáš Komár, na Honde CRX. Počas celého dňa zvádzal tesné súboje o 3. miesto s ďalšími troma jazdcami, ale po chybe v dobre rozbehnutej poslednej rozjazde obsadil iba štvrtú priečku, so stratou necelých 6 desatín sekundy na bronz. V priebežnom poradí mu tak 2 preteky pred koncom sezóny patrí 3. miesto, ktoré, ak sa nič mimoriadne neudeje, by mal udržať. Zástupkyňou v Dámskej trofeji bola Alena Vavrincová, na Civicu VTEC, ktorej pretek príliš nevyšiel. Po štyroch pódiových umiestneniach za sebou obsadila iba 6. miesto. V celkovom poradí jej však patrí druhá priečka, o ktorú sa bude musieť pobiť do posledného preteku, keďže dve jej prenasledovateľky majú len minimálnu stratu.

17. – 18.9.2011 TatryDonau Cup – Banská Štiavnica

[singlepic id=20617 w=320 h=240 float=right]Veľmi atraktívnym podujatím bol dvojpretek TDC v Banskej Štiavnici. Na náročnej, 3600 m dlhej, trati sa predstavil Tomáš Komár a po kratšej prestávke aj Martin Pikus, s Hondou Civic VTi. Sobotňajší pretek poznačila krátka prehánka v prvej rozjazde, ktorú najlepšie zvládol Novák na Saxe, ktorý nechyboval ani v druhej rozjazde a naši tak bojovali len o striebro a bronz. To sa im nakoniec podarilo získať, keď na suchu zajazdili rýchlejšie časy, ako ostatní jazdci kategórie T-1600. Pikus teda skončil v sobotu druhý, Komár tretí. V nedeľu štartoval už iba Pikus, ktorý nenechal nič na náhodu a s prehľadom zvíťazil. V priebežnom poradí si tak upevnil vedúcu pozíciu.

23. – 24.9.2011 Minirally Cup – Gemer

[singlepic id=20626 w=320 h=240 float=left]Ďalším atraktívnym podujatím, najmä vďaka netradičnej nočnej etape, bol posledný pretek, respektíve dvojpretek sezóny, nazvaný MRC Gemer. Posádka Tomáš Vrábel – Pavol Michalec počas letnej prestávky medzi pretekmi zapracovala na svojom Daihatsu Charade a na Gemeri to bolo poznať. Po vydarenom prvom preteku obsadili 1. miesto v kategórii A1-1400. V druhom preteku klesli o 2 priečky, na miesto tretie, no 32 získaných bodov za víkend ich posunulo na 3. priečku celkového poradia. Svojim prenasledovateľom unikli na poslednú chvíľu o 2, resp. 4 body. Na záver premiérovej sezóny sa tak môžu tešiť z výborného umiestnenia v konkurencii 16 posádok. Podrobnejšiu reportáž z pohľadu posádky nájdete tu.

Sezóna 2011 sa pomaly chýli k záveru, MRC je dojazdené, ostatným seriálom chýbajú jeden-dva preteky. Hneď prvý októbrový víkend sa uzavrie sezóna v Moravskom pohári a tým aj Majstrovstvá SR. Záverečný pretek je naplánovaný v Dunajskej Strede. V rovnakom termín je na pláne aj pretek Open Cupu na Autosalóne v Nitre a seriál skončí tohtoročnú púť o týždeň neskôr v Trebaticiach. Predposledný pretek Autoslalomu sa po zopár komplikáciách uskutoční na letisku v Piešťanoch. Tento pretek bude naozaj výnimočný, keďže sa pôjde ako súčasť FIA Majstrovstiev Strednej Európy. Pokračovanie kopcového TDC je znovu veľmi neisté, i keď organizátori ohlasujú záverečný pretek na okruhu Slovakiaring.

 

Onboard z TDC Banská Štiavnica

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8qH9a8a5aWE[/youtube]

[nggallery id=1128]

Autor: TK

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články