Connect with us

Šport

Futbal: Mládežníci odštartovali jarnú časť, prvý mužský zápas v nedeľu

Published

on

V priestoroch PFK Piešťany sa uskutočnila členská schôdza, na ktorej sa vyhodnotila zimná príprava a predstavili sa ciele klubu na najbližšie obdobie. Počas nej boli za čestných členov klubu odhlasovaní Ján Orviský, Michal Konček, Ladislav Benedikovič a Tibor Krajčovič, teda ľudia, ktorí sa zaslúžili o rozvoj futbalu v našom meste a v súčasnej dobe sa aktívnou činnosťou i skúsenosťami podieľajú na jeho chode. Ambíciou mužského tímu je po bezkonkurenčnej jesennej časti postup do siedmej ligy.

Už túto nedeľu o 15:00 nastúpia muži na prvý zápas jarnej časti proti tretiemu mužstvu ôsmej ligy zo Žlkoviec. „Fanúšikovia, ktorí v areáli futbalového klubu neboli celú zimu budú možno prekvapení, keďže v PFK prebehla a stále prebieha väčšia rekonštrukcia vnútorných i vonkajších priestorov,“ skonštatoval štatutár PFK Piešťany Erik Hlavatý. Domáce ihrisko je nachystané, no v prípade zlého a daždivého počasia sa prvý zápas jari odohrá na umelej tráve. „Inak by hrozilo, že sa trávnik po zime úplne zničí,“ vysvetľuje šéf futbalu. Ďalšie zápasy však plánuje odohrať na hlavnom ihrisku. Domáci organizátori počas zápasov v Piešťanoch sľubujú oživenie a zatraktívnenie zápasov súťažami o lístky na filmové predstavenia do Domu umenia i iné podujatia.

Prvé zápasy v sobotu odohrali žiacke kategórie. U15 zvíťazili v úvodnom kole nad Galantou 3:1, zatiaľ čo ich mladší spoluhráči získali do tabuľky druhej ligy jeden bod.

Starší žiaci

Zostava: Frievald , Ondrejka (Melicher),Ďurák, Valo. Rusnák, Glos, Kovačík, Štetka, Šimek (Sloboda), Bušík, Minárik (Stolárik)

SZILÁRD PETÉNYI, TRÉNER: Vstup do odvetnej časti nám výsledkovo vyšiel na výbornú. Spokojnosť s výkonom a predvedenou hrou sa vťahuje najmä na prvopolčasové dejstvo, keď sme sa prezentovali dobrou kombinačnou hrou a dokázali sme sa trvalejšie usadiť na súperovej polovici. Gólovo sme sa dokázali presadiť až v dvadsiatej minúte ´po peknej kombinácii, na konci ktorej bol Štetka, a následne sme zvýšili z pokutového kopu po ruke hostí opäť Štetkom. Celý polčas sa dohrával v našej réžii, kde sme diktovali tempo a držanie lopty bolo jednoznačne na našej strane. V defenzívnych činnostiach sme hrali takmer bezchybne, okrem ojedinelého brejku, ktorý dobre hrajúca obrana „upratala“ bez väčšieho vzruchu. V 2. polčase sme uspokojení s priebehom zápasu poľavili v koncentrácii a už v úvode polčasu po náhodnom odkope súpera, kde došlo k nedorozumeniu medzi stopérom a brankárom pri vybiehaní, sa lopta nešťastne odrazila pri odkope v smere našej opustenej brány a ,,dokotúľala sa,, až za bránkovú čiaru. Tento okamih nás rozladil natoľko, že sme stratili úplnú kontrolu nad zápasom, čo sa priemietlo aj v hre s množstvom nepresností, kde súper vycítil šancu na obrat v zápase a museli sme čeliť niekoľkým nebezpečným situáciám. Úľava prišla až v samotnom závere po dobre zahratom nepriamom kope Ďuráka na hlavu Bušíka, ktorý prekonal vybiehajúceho brankára, a tak definitívne uzavrel výsledok zápasu.

Piešťany – Galanta 3:1 (2:0)
Góly: 20., 24. Matúš Štetka, 70. Oliver Bušík – 38. Mário Lašš
Zostava PFK : Maliga, Gulan- Hlavatý, Fajnor, Petényi, Vereš, Vatrt, Rolinec, Hrdina, Petroman, Labat, Daňhel, Buček, Čimo

Mladší žiaci

Cyril Stachura, tréner: V prvom jarnom zápase sa stretli družstvá zo stredu tabuľky, a že to bude vyrovnaný zápas potvrdil aj priebeh tohto stretnutia. Hráči PFK, aj keď sa tešili na úvodný zápas, nastúpili nekoncetrovane a prenechali iniciatívu súperovi. V prvom polčase našim hráčom chýbal pohyb bez lopty a takisto súper bol, hlavne v obrannej fáze, dôraznejší. Cez polčas sme si povedali, v ktorých činnostiach sa musíme zlepšiť – hlavne zvýšiť aktivitu. Efekt sa dostavil už po troch minútach, keď sme po peknej strele vyrovnali Labatom. Naďalej sme pokračovali v zlepšenej hre a mali niekoľko dobrých príležitosti, ktoré sme ale nevyužili. Rolincova pekná strela skončila na tyči a ďalšie príležitosti zmaril veľmi dobrý brankár súpera. Naši hráči sa presvedčili, že ak chcú byť úspešní v zápase, nestačí hrať iba jeden polčas. Stalo sa nám to už viackrát a z toho si musíme zobrať ponaučenie do ostatných zápasov.

Piešťany – Galanta 1:1 (0:1)
Góly: 33. Janko Labat – 8. Denis Berecky

-MB/TK PFK-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články