Connect with us

Šport

Martina Klča brzdí zranené rameno, ale aj tak dosiahol v Moskve výborný výsledok

Published

on

Tretie preteky svetového šampionátu Red Bull Crashed Ice, ktoré sa konali v sobotu 26. februára v ruskej metropole, ovládol Arttu Pihlainen. Lietajúci Fín, ako ho súperi prezývajú, panuje na čele priebežného poradia a pred poslednými pretekmi v kanadskom Quèbecu má pred druhým Kanaďanom Kylom Croxallom 300 bodový náskok. Historicky najlepší výsledok sa podaril slovenskému korčuliarovi Borisovi Mravíkovi, ktorý sa ako prvý Slovák umiestil v extrémnom zjazde ľadovým korytom v TOP 10! Dobre si počínal aj Piešťanec Martin Klčo, ktorý skončil na 22. mieste.

[singlepic id=10474 w=320 h=240 float=left]Park Kolomenskoye na juhu Moskvy bol napriek mrazivým teplotám, klesajucim až k -22 stupňov Celzia, v sobotu večer ako vriaci kotol. Keď 350-metrovú ľadovú trať, na pozadí chráneného kostola UNESCO z 18. storočia, obklopilo takmer 5-tisíc divákov nikto na zimu ani nepomyslel.

Zo 137 pretekárov postúpilo z piatkovej kvalifikácie do sobotňajšej hlavnej súťaže 64 najrýchlejších. Medzi nimi aj dvaja slovenskí reprezentanti – Boris Mravík zo 6. miesta a Martin Klčo skončil 21. Vynikajúce východzie pozície pre ďalšie súboje vo štvoriciach. Piešťanec Martin Klčo bojoval však nielen so súpermi, no i s boľavým ramenom. Hneď pri štarte kvalifikácie si pri odraze zo štartovacích boxov obdnovil zranenie, ktoré ho trápi už od prvých pretekov Red Bull Crashed Ice v Mníchove. Do oboch ramien dostal injekcie, aby boľavé rameno vydržalo nápor: ,,Hovoril som lekárom, že ma bolí iba jedno rameno, no pichli mi injekciu aj do druhého, aby látky [singlepic id=10475 w=320 h=240 float=right]poriadne zabrali.” Z prvej finálovej jazdy postúpil poľahky, no zo štartových blokov sa mohol odraziť iba pravou rukou. V druhej jazde ho už súperi nepustili. ,,Určite sa dalo ísť aj ďalej, no súperi ma na štarte zablokovali a už som sa nevedel cez nich dostať,“ povedal po jazde Martin Klčo. Ten napokon skončil na 22. mieste a v celkovom poradí svetového šampionátu sa posunul na 31. miesto.

Po vynikajúcej kvalifikácii korčuliarski odborníci okolo šampionátu Red Bull Crashed Ice, ktorí už roky sledujú a anylzujú každú jazdu, svorne tvrdili, že iba 17-ročný, trenčiansky rodák Boris Mravík je jediný, kto môže konkurovať “lietajúcemu Fínovi”. Veď v kvalifikácii zaostal za Pihlainenom iba 2 sekundy a to ešte na trati spadol. Na korčuľovanie ľadovým korytom ako stvorený: nízky, ľahký s úžasným balansom. Boris postúpil až do štvrťfinále a už aj v ňom to, do poslednej zákruty, vyzeralo na postup [singlepic id=10473 w=320 h=240 float=left]do najlepšej osmičky: “Potkol som sa na hrbole pred poslednou zákrutou, do ktorej som potreboval rýchlosť, aby som vykorčuľoval kopec pred cieľom. To, ma stálo postup ďalej. Inak som si veril a trať mi veľmi sedela,” povedal trochu sklamaný Boris po pretekoch. Radosť mu však urobil pohľad na výsledkovú listinu, kde sa jeho meno objavilo desiate zvrchu, čím sa stal jediným Slovákom v osemročnej histórii pretekov Red Bull Crashed Ice, ktorý prenikol do najlepšej desiatky extrémnych korčuliarov. Ako bonbónik na torte: porazil úradujúceho majstra sveta Nemca Niefneckera, ktorý skončil o jedno miesto za ním. A to moskovské preteky boli druhé, na ktorých sa juniorský reprezentant v ľadovom hokeji, inak odchovanec Dukly Trenčín, zúčastnil.

Na ďalšiu šancu v ľadovom koryte nebudú najlepší slovenskí korčuliari dlho čakať. Obaja o dva týždne pocestujú do kanadského Québecu na tradične posledné preteky svetového šampionátu, ktoré korunujú nového majstra sveta Red Bull Crashed Ice už 19. marca!

 

Výsledky Red Bull Crashed Ice Moskva 2011:

1. Arttu Pihlainen (FIN), 2. Kyle Croxall (CAN), 3. Kilian Braun (SUI), 4. Fabian Mels (GER), … 10. Boris Mravík, 22. Martin Klčo (obaja SVK).

 

Priebežné poradie svetového šmapionátu Red Bull Crashed Ice 2011:

1. Arttu Pihlainen (FIN, 2800 bodov), 2. Kyle Croxall (CAN, 2500 bodov), 3. Scott Croxall (CAN, 1590 b.), … 24. Boris Mravík (SVK, 295 b.), 31. Martin Klčo (SVK, 131 b.).

 

Autor: Andrea Zererová Foto: Daniel Kolodin, Sebastian Marko, Joerg Mitter/Red Bull Crashed Ice

 

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články