Connect with us

Šport

Malí vodnopólisti na Majstrovstvách Slovenska strieborní

Published

on

V dňoch 14 – 17. júna sa konali na kúpalisku EVA Majstrovstvá Slovenska 11–ročných vo vodnom póle za účasti deväť družstiev z celej krajiny. Počas štyroch dní sa odohralo niekoľko veľmi zaujímavých a vyrovnaných stretnutí, kde sa nestratili ani najmladšie vodnopólové nádeje z nášho kúpeľného mesta.

[singlepic id=31899 w=320 h=240 float=left]Najmladší hráči Klubu vodného póla Kúpele Piešťany vybojovali v silnej konkurencii vynikajúce 2. miesto a získali tým strieborné medaily. Nad ich sily boli už tradične vodnopólové nádeje NCHZ Nováky, ktorí vyhrali turnaj bez straty bodu.

Mladí Piešťanci okrem zápasu s Novákmi čiastočne zaváhali ešte raz, keď stratili bod za remízu s Prešovom, no vzhľadom k tomu, že Prešovčania stratili body aj v ostatných zápasoch a Piešťanci nie, získali sme tým viacej bodov. V ostatných zápasoch sme svojich súperov presvedčivo zdolali a prevýšili ich po všetkých stránkach.

Týmto výsledkom ešte vylepšili podobný úspech svojich starších rovesníkov z minulého roka, kedy sme vybojovali bronzové medaile. Za týmto vynikajúcim výsledkom stojí hlavne obetavá práca trénerov, dobrá tréningová morálka a tvrdá práca počas celého roka, počas ktorého úspešný kolektív absolvoval viacero tréningových kempov hlavne v Novákoch a Komárne a zúčastnil sa niekoľko medzinárodných turnajov napr. v Novákoch, Komárne, Piešťanoch a Tatabányi.

Veľkú zásluhu na tomto úspechu majú samozrejme aj všetci rodičia, ktorí deti motivovali a boli nápomocní pri preprave detí na turnaje a sústredenia do iných miest. Zároveň týmto želáme všetkým deťom veľa chuti a nadšenia do ďalších tréningov a pozývame ostatné deti, chlapcov aj dievčatá, aby si vyskúšali zahrať si s nami vodné pólo a tešili sa s nami z ďalších úspechov.

Výsledky piešťanského tímu:

PVK Vrútky – KVP Kúpele Piešťany 4 : 11 (1:2,0:1,3:5.0:3) Góly PN : Berlanský 5, Horvát 3, Lukáč, Kolárová, Benedig

Kúpele Piešťany KVP – Slávia UK Bratislava 8 : 4 (4:0,1:0,2:3,1:1) Góly PN : Berlanský 5, Kolárová 2, Sagan, Juricová

KVP Kúpele Piešťany – NCHZ Nováky 2 : 13 (1:1,1:4,0:5,0:3) Góly PN : Berlanský , Sagan

KVP Kúpele Piešťany – Pirana SC Topoľčany 8 : 3 (3:1,1:0,3:0,1:2) Góly PN : Berlanský 4, Horvát , Holič, Kolárová, Sagan

Slávia PU Prešov – KVP Kúpele Piešťany 5 : 5 (2:0,0:3,3:1,0:1) Góly PN : Berlanský 2, Sagan 2, Juricová

KVP Kúpele Piešťany – ŠKP Košice 9: 4 (3:1,1:2,4:0,1:1) Góly PN : Berlanský 2, Juricová 2, Kolárová 2, Horvát

KVP Komárno – KVP Kúpele Piešťany 5 : 10 (3:3,1:1,0:2,1:4) Góly PN : Berlanský 3, Sagan 2, Horvát , Kolárová, Benedig, Juricová, Holič

KVP Kúpele Piešťany – ČH Hornets Košice 8: 4 (3:0,4:2,0:1,1:1) Góly PN : Sagan 2, Horvát 2, Lukáč, Kolárová, Juricová, Berlanský ,

Zostava KVP Kúpele Piešťany: Bačík – Berlanskáý, Foltýn, Lukáč, Kozák, Kolárová, Venény, Knapec, Holič, Horvát, Juricová, Sagan, Benedig

Tréner: Róbert Žák

Konečné poradie Majstrovstiev Slovenska 11-ročných žiakov:

1. NCHZ Nováky 8 8 0 0 127 : 25 16

2. KVP Kúpele Piešťany 8 6 1 1 61 : 42 13

3. ČH Hornets Košice 8 5 1 2 37 : 48 11

4. Slávia PU Prešov 8 4 1 3 65 : 58 9

5. KVP Komárno 8 4 0 4 52 : 55 8

6. Slávia UK Bratislava 8 3 1 4 41 : 55 7

7. ŠKP Košice 8 2 1 5 47 : 66 5

8. PVK Vrútky 8 1 0 7 38 : 71 2

9. Pirana SC Topoľčany 7 0 1 7 33 : 81 1

Text a foto: Janka Kolářová

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články