Majcichovská desiatka 2018 bežeckou oslavou jubilujúcej kozmonautiky

Majcichovská desiatka 2018 bežeckou oslavou jubilujúcej kozmonautiky

3. marca 2018 Off Od PNky.sk

Pohár Vladimíra Remeka čaká na absolútnych víťazov 28. ročníka masových pretekov v uliciach dvojtisícovej dediny pri Trnave. V nedeľu 4. marca na pravé poludnie odštartuje v Majcichove, dvojtisícovej obci Trnavského okresu, hlavný pelotón tradičného sviatku kráľovnej športov, cestného behu na 10 km. Zaregistrovaných je takmer štyristo mužov, žien, juniorov a junioriek. Prihlášky prišli z celého Slovenska aj z ČR, Francúzska a Poľska. Doteraz najviac dospelých aktérov (415) privítali pred dvoma rokmi.

Dvanásťnásobný majster ČSSR v behoch na dlhé dištancie, Bratislavčan Jozef Lenčéš, v úlohe štartéra Majcichovskej desiatky. Nezabudnuteľný atlét Interu Slovnaft utvoril začiatkom marca 1982 skvelý rekord na pôvodnej 10-kilometrovej trati v uliciach Majcichova (29:41,2 min). Foto: Marta Országhová

Rýchly, rovinatý okruh Majcichovskej desiatky má oficiálny certifikát Slovenského atletického zväzu. Pohár prvého československého kozmonauta Vladimíra Remeka, voľakedajšieho bežca v drese Slavoja Čáslav, získajú absolútni víťazi pri záverečnom vyhodnotení v kultúrnom dome. Z rúk starostu obce a riaditeľa pretekov Tibora Mareka prevzali vlani putovnú trofej za celkové prvenstvá poprední slovenskí reprezentanti Boris Csiba (Slávia UK Bratislava) a Petra Fašungová (Dukla Banská Bystrica). Obaja absolvovali uličných 10 km v osobných rekordoch, 31:34 a 35:41. Kým mužský premiant bežal v Majcichove premiérovo, atlétka VŠC spod Urpína si v tradičných vidieckych pretekoch už zaknihovala hetrik.

Okrem finančných a vecných odmien pre pódiových laureátov čaká na ďalších úspešných účastníkov 28. ročníka M-10 vyše sto hodnotných cien v pretekárskej tombole. Na prezentácii v kultúrnom dome uhradia desiatkari jednotný štartový vklad päť eur. Mužov rozdelia do piatich kategórií (M – absolútne poradie, M40, M50, M60, M70+), ženy do troch (Ž – absolútne poradie, Ž40, Ž50+). Z behu na 10 km zvlášť vyhodnotia poradie juniorov a junioriek do 19 rokov.

Bezplatná preprava na trase Trnava – Majcichov a späť bude zabezpečená. Mimoriadny autobus odíde v deň pretekov o 10.30 h spred trnavskej železničnej stanice.

Keďže Majcichov sa cez najbližší víkend stane miestom celoštátnych osláv 40. výročia historického letu prvého československého kozmonauta Vladimíra Remeka, tamojší organizátori očakávajú príchod viacerých vzácnych hostí.
Sprievodné bežecké súťaže škôlkarov a žiactva ZŠ, bez predbežných prihlášok, dostanú priestor 4. marca od 10.00 h na kratších asfaltových tratiach (90 – 1 000 metrov). Dievčatá a chlapci absolvujú nedeľný rámcový program bezplatne.

Jaroslav Lieskovský