Connect with us

Novinky

Lucia Valová na ME v Belehrade ponaháňala staršie súperky

Published

on

Na kanáli Ada Ciganlija v Belehrade sa v dňoch 22. až 25. júna 2017 uskutočnili majstrovstvá Európy juniorov a kategórie U23 v rýchlostnej kanoistike. Medzi 860 pretekármi z 37 krajín nechýbali ani reprezentanti Slovenska, ktorí dorazili do dejiska šampionátu v utorok popoludní. Počasie bolo mimoriadne horúce, teplomer ukazoval 36 stupňov Celzia v tieni, takže absolvovať v tomto horúcom počasí preteky nebolo vôbec jednoduché. Do úzkeho výberu reprezentácie Slovenska sa nominovala aj Lucia Valová zo športového klubu KAJAK Moravany nad Váhom.

Naša mladá, len 15-ročná pretekárka, dostala šancu porovnať si výkonnosť s väčšinou 18 ročnými súperkami. Jej cieľom bolo dostať sa aspoň na jednej trati do A finále. Svoje očakávania naplnila už v sobotu, kedy na 200m v semifinále postúpila do finále z 1.miesta a na 500m trati postúpila z 2.miesta do A finále medzi 9 najlepších. Svoje výkony ešte vygradovala v nedeľu priamo vo finále, keď na 200m trati skončila celkovo piata, len 2 desatiny za štvrtou Antiou Jacome zo Španielska. Lucka predviedla nádhernú jazdu a v Belehrade si vytvorila hneď 3 osobné rekordy. 500m trať jej podľa jej slov vôbec nevyšla a dopádlovala vo finále „až“ na 7.mieste.

„Ako otec, ale aj ako predseda klubu KAJAK Moravany n/V, v ktorom preteká, som na ňu veľmi pyšný. Príprave obetovala veľmi veľa, absolvovala niekoľko sústredení. Denne dochádza vlakom po škole na tréningy do Trenčína a navyše tento rok ju čakali aj prijímačky na strednú školu, ktoré tiež zvládla výborne. Je to veľká bojovníčka. Má len 15 rokov, takže ak ju kanoe bude aj naďalej baviť, môže ešte veľa dokázať. V jej kategórii však konkurencia veľmi stúpla, nakoľko ženská C1 200m bude zaradená na Olympijské hry v Tokiu. Sezóna však ešte nekončí a všetky dievčatá trénujú, aby sa pripravili čo najlepšie na vrcholné preteky. Lucku už o tri týždne čaká vrchol sezóny, ktorými sú Olympijské hry mládeže v maďarskom Gyori,“ uviedol Igor Valo predseda ŠK KAJAK Moravany nad Váhom.

„Veríme, že v príprave urobí všetko pre to, aby si z tohto podujatia priniesla aj svoj prvý veľký cenný kov. Bude to veľmi náročné, keďže vo finále môžu štartovať len 4 najlepšie lode, namiesto tradičných 9. Chcem sa na tomto mieste poďakovať aj jej trénerom, Jurajovi Homolovi, ktorý ju roky vedie, a s ktorým absolvovala celú zimnú prípravu a Mariánovi Ostrčilovi z VŠC Dukla Banská Bystrica, s ktorého tréningovou skupinou v DUKLE absolvovala takmer celú prípravu na vode,“ dodáva Igor Valo.

-ŠK KAJAK-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články