Connect with us

Novinky

Keňan Biwott a Maďarka Kácserová s novými traťovými rekordmi v uliciach Trebatíc

Published

on

Posledná júlová nedeľa v horúcom počasí a silnom protivetre bežcom príliš nežičila, napriek tomu prišlo na štart deviateho ročníka  Memoriálu Petra Minárecha v Trebaticiach doteraz najviac desiatkarov a padli traťové rekordy u mužov i žien.

Napriek tridsaťstupňovému teplu a nepríjemnému protivetru podčiarkli výbornú úroveň oba nové rekordy na súčasnej trati so zvlneným profilom. Kategóriu mužov vyhral popredný kenský vytrvalec Wycliffe Kipkorir Biwott a zo žien bola najrýchlejšia štrnásťnásobná majsterka Maďarska v behoch na dlhé trate Zita Kácserová.

V 133-člennom pelotóne desiatkarov, doteraz najpočetnejšom v MPM, spočiatku udávali tón favorizovaní Keňania. Víťaz Wycliffe Kipkorir Biwott však preťal cieľovú métu po dlhom sóle rekordným časom 31:16. Ten predošlý (31:33 min) mal vo vlastníctve od júla 2014 jeho krajan Charles Cheruiyot Toroitich. Biwottovi sa darí aj v dlhších behoch. Vlani napríklad vyhral 25. októbrový maratón v chorvátskom Záhrebe. Trebatické preteky absolvoval premiérovo. Podľa jeho slov, atmosféra tohto vidieckeho podujatia mu učarovala. „Ak mi do toho nič nepríde, budúci rok sa sem veľmi rád vrátim na obhajobu prvenstva,“ prezradil skvelý kenský atlét.

Medzi ženami triumfovala Zita Kácserová, účastníčka amsterdamských ME 2016 v behu na 3 000 m cez prekážky a okrem iného držiteľka hetriku z posledných kapitol Národného behu Devín – Bratislava. „Na tieto pekné vidiecke preteky v uliciach Trebatíc som sa vrátila po troch rokoch. Výborní diváci okolo celého okruhu nás neustále povzbudzovali aj občerstvovali. Tiež majú malý podiel na mojom novom rekorde tamojšej desiatky,“ povedala.

Noví rekordéri cestnej desiatky v Trebaticiach, Wycliffe Kipkorir Biwott z Kene a Zita Kácserová z Maďarska

Starosta Trebatíc a gestor pretekov Juraj Valo pri záverečnom dekorovaní laureátov konštatoval: „Úprimne ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek dielom prispeli k úspešnému priebehu bežeckého predpoludnia. Už deviaty raz bolo venované pamiatke nášho dlhoročného telovýchovného nadšenca Petra Minárecha, začiatkom augusta 1981 spoluzakladateľa pôvodnej Trebatickej desiatky.“ Voľakedajší maratónsky bežec Peter Minárech náhle zomrel vo veku 51 rokov. Nezabudnuteľný člen TJ Mier Trebatice si spomienkovú poctu v podobe jeho memoriálu aj s odstupom času zaslúžil.

Absolútne poradie mužov (cesta, 10 km): 1. Wycliffe Kipkorir Biwott (rok narodenia 1988, 31:16 min – nový traťový rekord). 2. Karim Kwemoi (1988, obaja Keňa / Benedek Team) 32:24, 3. Marek Hladík (1990, AŠK Slávia Trnava, 32:49).

Absolútne poradie žien (cesta, 10 km): 1. Zita Kácserová (1988, Maďarsko / Benedek Team), celkovo šestnásta, 37:32 min – nový traťový rekord, 2. Veronika Zrastáková (1996, ŠK ŠOG Nitra, 37:55), 3. Lucia Janečková (1995, BMSC Bratislava, 38:09).

Jaroslav Lieskovský Foto: Juraj Jankech

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články