Connect with us

Šport

Kanoistickí maratónci bojovali o tituly majstrov Európy na Sĺňave

Published

on

Na medzinárodnom podujatí so silnou konkurenciou bodoval aj Pavol Rusnák z Piešťan. V Európskom pohári veteránov, o ktorý sa bojovalo 11. a 12. júna, získal bronz v kategórii C1 od 50 do 54 rokov na trati dlhej 19,2 km.

[singlepic id=53967 w= h= float=center]

Slovensko v tejto súťaži získalo štyri medaily. Milan Šišmiš bol najlepší v kategórii C1 od 55 – 59 rokov (19,2 km). V K1 nad 70 rokov (15,6 km) vybojoval bronzovú medailu Marián Nemec. V K2 nad 70 rokov (15,6 km) si sadol do lode s Karlom Šulerom a spoločne získali striebro.

V piatok 13. júna odštartovali Majstrovstvá Európy v kanoistickom maratóne. Program otvorili juniori K1 na 22,5 km. Majstrom sa stal Maďar Máté Györgjakab (na snímke v strede). Slovák Andrej Antal skončil na 17. mieste, Tomáš Rus o stupienok za ním.

V kategórii K1 žien do 23 rokov na 22,5 kilometra sa z prvenstva tešila opäť maďarská reprezentantka Enikő Váczaiová. Veronika Danišová obsadila 12. miesto, Lucia Mištinová pre technické problémy s loďou zo súťaže musela odstúpiť. Medzi kanoistami do 23 rokov na 22,5 km bol najlepší portugalský reprezentant Rui Lacerda. V K1 mužov do 23 rokovo na 26,2 km dominoval Nór Morten Minde.

„Obaja juniori, Andrej Antal aj Tomáš Rus by mohli byť do budúcna nádejou slovenského maratónu. Obaja na to majú predpoklady. Vo svojej juniorskej kategórii budú môcť štartovať aj o rok a to už by mohlo byť oveľa lepšie. Bol to ich krst ohňom, ich prvý veľký maratón, navyše vo výbornej medzinárodnej konkurencii,“ začal hodnotenie svojich zverencov Marián Lachkovič, reprezentačný tréner maratóncov. „Aj Veronika Danišová absolvovala svoj prvý maratón, poriadne sa vytrápila, ale dokončila ho. Škoda, že Lucia Mištinová mala technické problémy s loďou, čo jej znemožnilo pokračovať v pretekoch a musela odstúpiť,“ dodal Lachkovič.

Druhý deň ME v kanoistickom maratóne sa niesol v znamení súbojov juniorských debloviek a potom si to v boji o medaily rozdali už aj seniori v K1 žien a mužov a C1 mužov. Absolútnu dominanciu potvrdili maďarskí reprezentanti, ktorí získali dovedna päť zlatých medailí.

Svoju druhú zlatú medailu získal maďarský reprezentant Máté Györgjakab. V piatok sa stal majstrom Európy v K1 juniorov, v sobotu triumfoval spoločne s Kristófom Pillerom v K2 juniorov (22,5 km). Slováci Ivan Prpič – David Dorička obsadili 11. miesto. Medzi juniorkami v K2 (18,7 km) bola najrýchlejšia maďarská posádka Lilla Bánki – Csenge Gyöngyvirág Rekop. Tretie maďarské zlato získala dvojica Zoltán Koleszár – Mark Aurél Török v C2 juniorov (18,7 km). Zlatú zbierku rozšírila aj Maďarka Renáta Csay, ktorá triumfovala v kategórii K1 žien (26,2 km). Simona Šamková obsadila 13. miesto, Lucia Kvetáková skončila štrnásta.

Až v poslednej disciplíne sobotňajšieho programu nevyhral maďarský reprezentant. Po 30-tich kilometroch v K1 mužov bol prvý v cieli Španiel Iván Alonso, ale zo svojho prvenstva sa netešil dlho. Pôvodne druhý José Ramalho z Portugalska podal protest, mal pocit, že Španiel ho na trati v závere nepovolene blokoval. Protest portugalskej výpravy bol uznaný a Španiel Iván Alonso dostal päťsekundovú penalizáciu, čo ho odsunulo na druhé miesto a Portugalec sa dostal na prvé. Španielska výprava podala následne ďalší protest, proti tomuto rozhodnutiu. Ale jury, najvyššia inštancia pretekov potvrdila opravené poradie a tak sa majstrom Európy stal Portugalec José Ramalho.

Záverečný deň majstrovstiev Európy v maratóne v Piešťanoch otvorili súboje K2 žien a C2 mužov na 26,2 kilometra. Medzi ženami zvíťazila opäť maďarská posádka v zložení Edina Csernák – Enikő Váczai. Rozhodla posledná prenáška, kde sa Maďarkám podarilo získať náskok zhruba 30 – 40 metrov na Talianky Annu Alberti a Stefaniu Cicali, a udržali si ho až do konca. V C2 mužov dominovali Španieli Ramón Ferro a Óscar Grana. V tejto disciplíne štartovali aj dve slovenské posádky: Adam Gavenda – Roland Fekete a Jakub a Michal Ďurišovci. Ani jedna zo slovenských lodí pre zdravotné problémy súťaž nedokončila.

V poslednej kategórii K2 mužov sa z prvenstva tešila Španielska dvojica Iván Alonso – Emilio Merchán. Napriek tomu, že boli na trati viac ako dve hodiny, o svojom zlate rozhodli až vo finiši keď odrazili záverečný šprint svojich kolegov z reprezentačného tímu Waltera Bouzána a Álvara Fernándeza. Na treťom mieste skončili Andrew Daniels a Timothy Pendle.

Text: SZRK, Prokop Slováček/canoe.sk Ilustr. foto: MP

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články