Connect with us

Šport

Júnový report z Motorsport Clubu

Published

on

Jún je už tradične patrí k mesiacom s množstvom príležitostí pre motoristov. Letné počasie sa ešte pred dovolenkovým obdobím snaží využiť každý organizátor na usporiadanie preteku. V júni si na svoje prišli nielen jazdci Motorsport Clubu Piešťany, ale aj motoristický fanúšikovia z Piešťan a okolia, keďže Open Cup zavítal do Trebatíc, TDC pod Bradlo a Carat Tuning Party na piešťanské letisko.

   [singlepic id=32860 w=480 h=480 float=]

16.6.2012
Autoslalom Driving Academy
Ďalšou novou traťou v portfóliu seriálu je 1750 metrov dlhá trať v areáli Školy šmyku, patriacej ku okruhu Slovakiaring. Jazdcami kladne hodnotená trať mala z každého niečo a vyhovovala hlavne výkonnejším autám. MCP zastupoval na piatom preteku trohtoročnej sezóny Tomáš Komár s Hondou CRX. Ten tentokrát strácal na Nováka so Saxom, ktorému trať mimoriadne sadla, viac ako 3 sekundy. Kým prvé dve miesta boli už po druhej jazde jasné, tak súboj o 3.miesto bol veľmi vyrovnaný. Nakoniec sa ho podarilo vybojovať Komárovi, keď za sebou zanechal Rotha na Saxe o neuveriteľných 0,04 sekundy, Frnča o 0,46 a Petríka o 1,75 sekundy. Druhý skončil Kóssi na Honde Civic VTi. V celkovom poradí dosiahol Komár zatial svoj najlepší výsledok, keď skončil šesťnásty zo 77 pretekárov.

[singlepic id=32850 w=500 h=500 float=]

16.6.2012
Open Cup Trebatice
Domáca trať znamená povinnú účasť pre dvojicu našich motokáristov. Daniel Summer s Maranellom si v KZ Open vyjazdil v meranom tréningu štvrté miesto, z ktorého následne štartoval v oboch rozjazdách. V prvej si polepšil a finišoval na treťom mieste. V druhej dojazdil na štvrtom mieste, so stratou 8 desatín na tretieho Valoisa. Celkovo tak obsadil štvrté miesto. Timea Glossová štartovala s Rotaxom až z ôsmeho miesta. V triede, kde sa časy na kolo väčšiny jazdcov hýbu v desatinách sekundy, nieje ľahké najmä v Trebaticiach predbiehať. V jednotlivých rozjazdách si Glossová polepšila o jedno a o dve miesta oproti pozícii na štarte, čo jej vynieslo 7.miesto. V priebežnom poradí sezóny patrí Summerovi druhé a Glossovej štvrté miesto vo svojich kategóriach.

[singlepic id=32857 w=500 h=500 float=]
23.6.2012
Carat Tuning Party Piešťany
V rámci tuningového zrazu je možnosť zatrénovať si, či vyskúšať nastavenia auta, či už na slalome pripravenom Vladom Friedlom, alebo na šprintoch. Túto možnosť využila hneď trojica našich. Slalom na Carate veľmi dobre sedí Martinovi Pikusovi, ktorý to dokázal aj tento rok. V zmiešanej triede tisícšesťstoviek a dvojlitrov obsadil s Hondou Civic VTi 3.miesto a v celkovom poradí šieste. Tomáš Komár zobral na Carat dodrať staršie pneumatiky a po prvýkrát vyskúšal súťažne šprint na 402 m. Najrýchlejšie časy jeho Hondy CRX sa pohybovali tesne nad hranicou 15 sekúnd a vo finálových jazdách obsadil 4.miesto. Komár popri šprintoch odjazdil aj slalom,  kde v kategórii do dvoch litrov obsadil 13. miesto a v celkovom poradí uzatvoril druhú desiatku súťažiacich. Na slalome sa predstavila aj Alena Vavrincová na Honde Civic VTEC, ktorá v rovnakej kategórii, ako jej dvaja kolegovia, obsadila 30. miesto.

[singlepic id=32846 w=500 h=500 float=]
23.-24.6.2012
Moravský pohár Vysoké Mýto (CZ)
Na Moravu vycestovala so svojim tímom Timea Glossová. V horúcom počasí sa na kvalitnom okruhu odštartovalo 22 motokár kategórie Rotax Max, medzi ktorými Glossová s CRG vyjazdila dvakrát siedme a raz šieste miesto a celkovo obsadila siedme miesto. V konkurencii domácich jazdcov jazdiacich český majstrák je to výborný výsledok, najmä s ohľadom na problémy s narazenými rebrami. Moravský pohár čaká letná prestávka a pokračovať bude v auguste v Sosnovej.

[singlepic id=32859 w=500 h=500 float=]
29.-30.6.2012
SRP Rally Lubeník
Slovenský rally pohár mal v Lubeníku 3 rýchlostné skúšky v celkovej dĺžke 36 km. V horúcom počasí sa ich zvládla absolvovať posádka Tomáš Vrábel-Pavol Michalec na Daihatsu Charade 4×4. V dobre obsadenej najnižšej objemovej kategórii P1 dojazdili v jednotlivých rýchlostných skúškach na štvrtom, piatom a štvrtom mieste, no po zarátaní penalizácie za predčasný štart skončili piaty. V celkovom poradí SRP obsadili 13. miesto z 22 posádok, čo je výborný výsledok pre auto z najnižšej objemovej kategórie.

[singlepic id=32854 w=500 h=500 float=]
30.6.2012
TDC Brezová pod Bradlom
Seriál TDC a nelicencované kopcové preteky na Slovensku zažívajú krušné chvíle. Po tom čo v rokoch 2009 a 2010 si aj bežný človek mohol vyskúšať svoje schopnosti na uzatvorenej trati európskych kvalít ako Pezinská Baba, či Dobšiná, dnes musíme byť vďační, keď sa podarí vybaviť pretek na trati typu Bradlo. Z našich sa preteku zúčastnil Martin Pikus s Hondou Civic VTi, ktorý v sobotu zviedol tesný súboj s Novákom na Saxe a vyšiel z neho víťazne, so ziskom 0,66 sekundy. Do zbierky mu tak pribudla ďalšia trofej za víťazstvo. Ďalšie podračovanie seriálu je opäť vo hviezdach, keďže príslušné orgány, ktorých súhlas je potrebný k usporiadaniu preteku, nemajú vôľu podporovať tento druh aktivity.

[singlepic id=32840 w=500 h=500 float=]

[nggallery id=1804]

Autor: TK Foto: HRT photo, autosportfoto.skSkswat Racing photo

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články