Connect with us

Novinky

Jozef Metelka: „Treba žiť, užívať si život, tešiť a zabávať sa, keď na to máme dôvod.“

Published

on

Paracyklista Jozef Metelka má za sebou mimoriadne úspešný rok. Už tretíkrát vybojoval titul Majstra sveta v závode na 4 kilometre a darí sa mu aj na kilometrovom preteku, kde obsadil druhé miesto. Pozbieral veľmi veľa víťazstiev na rôznych závodoch a bol právom vyhlásený za Paraolympionika aj Paracyklistu roka 2015 roka. V pondelok 21. marca si prevzal aj ocenenie Najlepší športovec mesta Piešťany 2015. V najbližšom období ho čaká tvrdá príprava na Paraolympiádu v Riu.

IMG_3058_resize

Máte za sebou opäť mimoriadne úspešnú sezónu, ako by ste ju zhodnotili?

Úplne súhlasím s tým, že sezóna vyšla mimoriadne dobre a podobne som odštartoval aj tento rok, kedy pokračujem v asi trojročnej šnúre, ktorá začala už v Mexiku. Odvtedy som vlastne nenašiel premožiteľa na štyroch kilometroch. Na jednom kilometri s pevným štartom som bol vždy druhý, i keď táto vzdialenosť mi úplne nevyhovuje. Mojim najväčším rivalom a jediným súperom, ktorý ma dokázal poraziť je angličan Jody Cundy. Musím však povedať, že ho pomaly doťahujem, takže možno sa mi ho v tejto disciplíne podarí poraziť.

Zaujímalo by ma, čo za vašim úspechom a momentálnou neporaziteľnosťou stojí?

Tie štyri kilometre mi maximálne vyhovujú, táto vzdialenosť mi sedí a za mojimi výsledkami treba hľadať naozaj veľmi veľa kilometrov, odriekania a tvrdej práce. Tá drina však určite stojí za to, a treba to robiť, aby bola riadna víťazná párty na konci.

1672018324_5460018504

Venovali ste sa tréningom v uplynulom období aj v Piešťanoch alebo sa pripravujete inde?

Keď som prišiel do Piešťan, väčšinou som si zobral zjazdársky bicykel a išiel som si zajazdiť na Ahoj s kamarátmi. Tiež tu často jazdím na cyklokrosovom alebo horskom bicykli a snažím sa pojazdiť po našej naozaj peknej prírode a myslím, že my Piešťanci môžeme byť veľmi radi, že máme takéto krásne okolie. Na cestný bicykel mi tu po pravde veľmi nezostáva čas, ale samozrejme keď treba zabrať a trénovať pred závodom, jazdím po okolí.

IMG_3208_resize

Čo vás pri tréningoch najviac motivuje?

Mňa po pravde asi najviac motivujú práve tie párty, čo sú po víťaznom závode. Treba žiť, užívať si život, tešiť a zabávať sa, keď na to máme dôvod. Zažívam na nich neskutočnú radosť, a keď dosiahnem dobré výsledky, tak oslavy naozaj stoja za to.

Aké závody vás čakajú v najbližšom období a aký je vrchol sezóny?

Vrcholom mojej tohtoročnej sezóny bude určite Paraolympiáda 2016 v Riu. Štyri kilometre sú také isté pre každého na svete a tam sa naozaj ukáže, ako som na tom výkonnostne a čo robiť pre to, aby som sa ešte zlepšil v porovnaní s absolútnou svetovou špičkou. Spravím samozrejme všetko, aby som dosiahol čo najrýchlejší čas a čo najlepšie umiestnenie.

Ako budete pilovať v najbližších mesiacoch formu?

Tu na Slovensku si teraz užívam oddych, ktorý bude pokračovať aj v Anglicku, ale už 6. apríla odchádzam do Španielskeho Calpe, kde ma čaká trojtýždňová tvrdá príprava na ceste. Po nej odlietam do Južnej Afriky na Svetový pohár. Paraolympiáda v Riu sa odvtedy začne približovať doslova míľovými krokmi a moja príprava bude vrcholiť na dráhe v Newporte alebo v inom meste, ak by sa nám nepodarilo zariadiť toto mesto. Bude o čo bojovať, takže trénovať plánujem v maximálnej možnej miere.

1433524817_8673525860

Tak ako vám, darí sa aj slovenskej cyklistike, čo za tým podľa vás stojí?

Myslím, že sú to také malé osobné úspechy a dlhoročný tréning, ktoré sa momentálne naakumulovali a je z toho veľká sláva. Môžeme si povedať, že to začal Peťo Sagan, je z neho svetová mediálna hviezda. Výkony, ktoré v súčasnosti podáva, sú absolútne špičkové. Mne sa podarilo vybojovať tri tituly Majstra sveta po sebe, čo sa myslím na Slovensku ešte nepodarilo nikomu. Každý jednotlivec pridáva trošku viac a je tými úspechmi motivovaný, čím predpokladám, že aj slovenská cyklistika žije a napreduje. Je za tým nevýslovne veľa práce aj driny a treba si ceniť každého, kto sa dokáže zriecť veľmi veľa vecí a reprezentovať našu krajinu.

Čo by ste si priali pre slovenskú cyklistiku do budúcnosti?

Slovenskej cyklistike by som poprial hlavne, aby napredovala tak, ako napreduje teraz. Želal by som si určite, aby podpora cyklistiky a paracyklistiky hlavne bola ešte o trošku lepšia a ľudia videli to, že ľudia s dvomi nohami alebo aj my s jednou karbónovou a jednou normálnou naozaj makáme do posledných zvyškov síl.

-lt/Foto: archív, Jozef Metelka-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články