Connect with us

Novinky

Jozef Metelka nastúpi v Riu v štyroch disciplínach, palce mu držte už v piatok

Published

on

XV. paralympijské hry v Riu začínajú už dnes 7. septembra v noci slávnostným ceremoniálom a okres Piešťany bude mať medzi 27 slovenskými pretekármi hneď trojčlenné zastúpenie. Na hrách sa zúčastnia Karina Petrikovičová, Jozef Metelka a Vladislav Janovjak z Ostrova. Usmievavý a vždy dobre naladený cyklista Jozef Metelka vo svojom blogu približuje každodenné situácie, ktoré zažíva v brazílskom meste. Na paralympiáde bude bojovať o štyri medaily a palce mu môžete držať už v piatok v dráhových pretekoch.

14183881_1830037000575378_8633097627304964339_n

„Pomyslel som si, že spravím malý úvod do Ria, keď som sa sem dokotúľal a nie každý ma tu možnosť byt osobne v dejisku Olympijských a Paralympijských hier. Dedinka je situovaná pomedzi kopcami a vyzerá veľmi dobre športovo zabezpečená. K dispozícii je obrovské fitness centrum, kaderníctvo či jedálne s pomerne veľkým výberom jedla a nápojov. Presun k velodromu je rýchly, trvá necelých 15 minút.

1482113861_9754113906

Čas cesty väčšinou rozhoduje či je šoférom Schumacher alebo lokálny astronaut. V oboch prípadoch je cesta neskutočným zážitkom. Samotný velodrom je moderne pôsobiaci z vonku i vnútra, dráha je z dreva a stále sa zatáča do ľava. Trošku tam prefukuje ale to len preto, že nejaký dobrák nezatvára za sebou dvere. Mame prisľúbenú skorú zmenu. Prostredie je pre športovcov pekne upravené a až na par problémov v izbách si organizátori zaslúžia obrovskú pochvalu. Osobne si neviem predstaviť ako musia zabezpečovacie týmy fičat, aby sme sa tu dobre cítili a tak by som všetkým touto cestou poďakoval a poprial veľa pevných nervov do nasledujúcich týždňov,“ píše vo svojom blogu cyklista Jozef Metelka.

14202540_1830036997242045_1890098164885335859_nProgram piešťanských pretekárov na XV. paralympijských hrách v Riu 2016:

Štvrtok 8. septembra

PLÁVANIE
Karina Petrikovičová (100 m motýlik S13 – rozplavby 16.16 h, finále 0.36 h už v piatok ráno)

Piatok 9. septembra

CYKLISTIKA
Jozef Metelka (skupiny C4-5, dráha: 1km – finále, 21.30)

Sobota 10. septembra

CYKLISTIKA
Jozef Metelka (C4 – stihacie preteky na 4 km, kvalifikácia 15.38 a finále 23.49)

PLÁVANIE
Karina Petrikovičová (200 m polohové preteky S13 – rozplavby 15.42 h, finále 0.06 h už v nedeľu ráno)

Streda 14. septembra

CYKLISTIKA
Vladislav Jankovjak s pilotom Jánom Gallikom (skupina B – časovka, 18.30)
Anna Oroszová (skupiny H2-3 – časovka, 13.00)
Jozef Metelka, Patrik Kuril (skupina C4 – časovka, 18.30)

PLÁVANIE
Karina Petrikovičová (50 m voľný štýl S13 – rozplavby 16.42 h, finále 1.05 h už vo štvrtok ráno)

Piatok 16. septembra

PLÁVANIE
Karina Petrikovičová (100 m voľný štýl S13 – rozplavby 16.00 h, finále 1.38 h už vo štvrtok ráno)

Sobota 17. septembra

CYKLISTIKA
Vladislav Jankovjak s pilotom Jánom Gallikom (skupina B – cestné preteky, 18.00)
Jozef Metelka, Patrik Kuril (skupina C4-5 – cestné preteky, 14.30)

PLÁVANIE
Karina Petrikovičová (100 m znak S13 – rozplavby 15.40 h, finále 0.03 h už v nedeľu ráno)

ba760cdd861518fda0ab21c66a175dff_jpg_465306_1000_600-lt/Zdroj: Jozef Metelka, Slovenský paralympijský výbor/Foto: Jozef Metelka, Slovenský paralympijský výbor-

 

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články