Connect with us

Novinky

Jarný beh okolo Sĺňavy čakali obmedzenia kvôli zvýšenej hladine Váhu

Published

on

Jarný beh okolo Sĺňavy prilákal v sobotu 29. apríla celkovo 101 bežcov, pričom 57 z nich si zmeralo sily v seniorských kategóriách, dohromady 18 bolo najmladších detí i predškolákov a zúčastnilo sa aj 13 dvojčlenných štafiet. Podujatie, ktoré tradične organizuje občianske združenie Sĺňava Piešťany v spolupráci s Atletickým oddielom TJ Družba Piešťany malo pred sebou už 4. ročník, pričom pretek po prvý raz čakali obmedzenia. Dôvodom bola zvýšená hladina rieky Váh, kvôli ktorej sa vodohospodári rozhodli nechať uzavretú hať. Pôvodný okruh okolo vodnej nádrže Sĺňava sa tak bežal iba po jednej strane a 12 000 metrov dlhá trať bola skrátená na približne 9 500 metrov. Trať tentokrát najrýchlejšie zvládol Matúš Forgáč z Dubnice nad Váhom, ktorý ju zdolal za 32 minút a 20 sekúnd.

„Včera som sa ako záhradkár tešil z toho, že prší a dážď poleje úrodu, ale v kútiku duše som dúfal, že počasie sa dnes upokojí a naplnia sa predpovede. Večer mi volali z povodia Váhu, aby ma informovali o tom, že hať zostane dnes uzavretá, čo nás donútilo zvoliť trasu iba po jednej strane Sĺňavy. Dôvodom bola zvýšená povodňová aktivita na niektorých častiach Váhu. Bežcov je tento rok síce o čosi menej, ale počas dneška sa konali viaceré podobné podujatia, napríklad aj Beh oslobodenia Chrelnice. Trasa bolo kvôli tomu o čosi kratšia, merala približne 9,5 kilometra a viedla od bufetu Dino k hati, odtiaľ sa bežalo ku Krajinskému mostu a späť,“ povedal za organizátorov pretekov Michal Fiala.

„Musím povedať, že mi kratší okruh padol celkom vhod, lebo som veľmi netrénoval a tento týždeň sa mi podarilo odbehnúť len osem kilometrov. Bežalo sa mi dosť ťažko, ale to skôr kvôli slabšej príprave a nová trasa mi prišla rovnako pekná ako pôvodne plánovaný okruh,“ povedal 73-ročný bežec Ján Klimek z Čachtíc, ktorý je už niekoľko ročníkov najstarším účastníkom behu okolo Sĺňavy.

Stupne víťazov:

Muži A do 39 rokov:
1. Matúš Forgáč 0:32:20
2. Marek Štefanka 0:33:22
3. Michal Polačik 0:33:57

Muži B od 40 do 49 rokov:
1. Roman Šluch 0:32:22
2. Jozef Staník 0:33:31
3. Pavol Kyselica 0:34:44

Muži C nad 50 rokov:
1. Tibor Šír 0:40:11
2. Leopold Slaninka 0:42:30
3. Viliam Šimo 0:46:03

Ženy:
1. Monika Kováčová 0:38:20
2. Katarína Hadbavná 0:43:07
3. Petra Maxiánová 0:44:04

Štafety:
1. BK Duslo 0:35:20
2. Staníkovci 0:37:01
3. Modrý koník 0:37:25

Celkové poradie:

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3564″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“180″ thumbnail_height=“120″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“pid“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“1500″]-lt-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články