Connect with us

Novinky

Jakub Klčo: Pociťujem hrdosť, zodpovednosť a na moje prekvapenie žiadnu nervozitu

Published

on

V Piešťanoch už v nedeľu 16. apríla odštartuje Európsky šampionát mužov XV rugby U18 s účasťou tímov z Konferencie 2. Kapitánom slovenskej juniorskej reprezentácie je Jakub Klčo, študent Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom a hráč Rugby Union Clubu Piešťany. V rozhovore sa môžete dočítať, ako so športom určeným pre skutočných bojovníkov začínal, aké posty vystriedal i čo pociťuje pred nadchádzajúcimi súbojmi v slovenskom reprezentačnom drese.

Ako si sa dostal k rugby?
Bolo to práve vďaka môjmu výberu školy. V prvom ročníku sme mali anglicky hovoriaceho lektora Jamesa Begga, ktorý na jednej hodine povedal, že v Piešťanoch sa zakladá rugby klub a opýtal sa, kto by si to prišiel vyskúšať. Povedal som, že možno by som prišiel. Po asi trištvrteročnom presviedčaní som konečne prišiel a neskutočne ma to chytilo.

Čo ťa na rugby najviac baví a prečo si si vybral práve rugby?
Určite je to fyzický kontakt, ktorý mi pri futbale najviac chýbal (okrem iného). Rugby asi hlavne kvôli fyzickému kontaktu a najmä, futbal mi veľmi nešiel. Posledný polrok pred tým, než som skončil, ma ani nebavilo ho hrať.

Na akom poste zvyčajne hrávaš?
Najskôr som hrával v prvej rade, konkrétne ľavý pilier. Spomínam si, že na mojom prvom turnaji 7´s, asi po dvoch týždňoch tréningu, som hral ako mlynár. Po pár mesiacoch som sa dostal do druhého radu a konečne začiatkom tejto sezóny som sa dostal do mojej vysnívanej tretej rady, respektíve na post viazača.

Kabína juniorskej reprezentácie si ťa zvolila za kapitána, čo to pre teba znamená?
Pociťujem hrdosť, zodpovednosť a na moje prekvapenie žiadnu nervozitu. Čakám však, že sa to čochvíľa s príchodom šampionátu zmení.

V úvodnom zápase sa stretnete s tabuľkovo najvyššie nasadeným tímom Švajčiarska, ktoré bude asi ťažkým orieškom.
Určite áno. Zatiaľ nevieme, čo od nich máme očakávať a keďže sme najnižšie nasadení, môžeme iba prekvapiť. Podľa mňa ale máme reálnu šancu vyhrať, pokiaľ doladíme určité drobnosti v našej hre.

Čo je nové v tvojom materskom klube R. U. C Piešťany?
Narážače a lopty (smiech). Používame však iba jednu, lebo niekto (všetci vieme kto) ich nechce nafúkať. Tiež sme sa začali venovať aj detským kategóriám v mini-rugby a neustále robíme nábor, takže neseďte doma a pridajte sa k nám.

Počuli sme, že sa chystáš na skusy do sveta, mohol by si nám k tomu niečo bližšie povedať?
Začalo to tak, že som povedal Terrymu Purtonovi o mojej túžbe študovať v zahraničí. Povedal, že mi s tým môže pomôcť. Keď bol počas vianočných sviatkov doma v Londýne, oslovil jeho bývalý klub Blackheath rugby, kde funguje full time akadémia, do ktorej idem na testy. Ešte nie je nič isté, ale vraj som na dobrej ceste.

Chcel by si niečo odkázať fanúšikom slovenského rugby?
V prvom rade: ahoj mami, čo bude na večeru? (smiech). V druhom rade chcem všetkých pozvať na juniorský šampionát, ktorý sa uskutoční v Piešťanoch od 15. do 23. apríla a v neposlednom rade poďakovať všetkým, ktorý sa postarali o to, že sa takéto niečo vôbec môže uskutočniť u nás na Slovensku.

-V.K/Slovenská rugbyová únia-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články