V Piešťanoch už v nedeľu 16. apríla odštartuje Európsky šampionát mužov XV rugby U18 s účasťou tímov z Konferencie 2. Kapitánom slovenskej juniorskej reprezentácie je Jakub Klčo, študent Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom a hráč Rugby Union Clubu Piešťany. V rozhovore sa môžete dočítať, ako so športom určeným pre skutočných bojovníkov začínal, aké posty vystriedal i čo pociťuje pred nadchádzajúcimi súbojmi v slovenskom reprezentačnom drese.

Ako si sa dostal k rugby?
Bolo to práve vďaka môjmu výberu školy. V prvom ročníku sme mali anglicky hovoriaceho lektora Jamesa Begga, ktorý na jednej hodine povedal, že v Piešťanoch sa zakladá rugby klub a opýtal sa, kto by si to prišiel vyskúšať. Povedal som, že možno by som prišiel. Po asi trištvrteročnom presviedčaní som konečne prišiel a neskutočne ma to chytilo.

Čo ťa na rugby najviac baví a prečo si si vybral práve rugby?
Určite je to fyzický kontakt, ktorý mi pri futbale najviac chýbal (okrem iného). Rugby asi hlavne kvôli fyzickému kontaktu a najmä, futbal mi veľmi nešiel. Posledný polrok pred tým, než som skončil, ma ani nebavilo ho hrať.

Na akom poste zvyčajne hrávaš?
Najskôr som hrával v prvej rade, konkrétne ľavý pilier. Spomínam si, že na mojom prvom turnaji 7´s, asi po dvoch týždňoch tréningu, som hral ako mlynár. Po pár mesiacoch som sa dostal do druhého radu a konečne začiatkom tejto sezóny som sa dostal do mojej vysnívanej tretej rady, respektíve na post viazača.

Kabína juniorskej reprezentácie si ťa zvolila za kapitána, čo to pre teba znamená?
Pociťujem hrdosť, zodpovednosť a na moje prekvapenie žiadnu nervozitu. Čakám však, že sa to čochvíľa s príchodom šampionátu zmení.

V úvodnom zápase sa stretnete s tabuľkovo najvyššie nasadeným tímom Švajčiarska, ktoré bude asi ťažkým orieškom.
Určite áno. Zatiaľ nevieme, čo od nich máme očakávať a keďže sme najnižšie nasadení, môžeme iba prekvapiť. Podľa mňa ale máme reálnu šancu vyhrať, pokiaľ doladíme určité drobnosti v našej hre.

Čo je nové v tvojom materskom klube R. U. C Piešťany?
Narážače a lopty (smiech). Používame však iba jednu, lebo niekto (všetci vieme kto) ich nechce nafúkať. Tiež sme sa začali venovať aj detským kategóriám v mini-rugby a neustále robíme nábor, takže neseďte doma a pridajte sa k nám.

Počuli sme, že sa chystáš na skusy do sveta, mohol by si nám k tomu niečo bližšie povedať?
Začalo to tak, že som povedal Terrymu Purtonovi o mojej túžbe študovať v zahraničí. Povedal, že mi s tým môže pomôcť. Keď bol počas vianočných sviatkov doma v Londýne, oslovil jeho bývalý klub Blackheath rugby, kde funguje full time akadémia, do ktorej idem na testy. Ešte nie je nič isté, ale vraj som na dobrej ceste.

Chcel by si niečo odkázať fanúšikom slovenského rugby?
V prvom rade: ahoj mami, čo bude na večeru? (smiech). V druhom rade chcem všetkých pozvať na juniorský šampionát, ktorý sa uskutoční v Piešťanoch od 15. do 23. apríla a v neposlednom rade poďakovať všetkým, ktorý sa postarali o to, že sa takéto niečo vôbec môže uskutočniť u nás na Slovensku.

-V.K/Slovenská rugbyová únia-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972