Connect with us

Šport

Hokejová reprezentácia sa v Piešťanoch pripravuje na MS

Published

on

V pondelok 26. marca 2012 sa v Piešťanoch začala prvá fáza záverečnej prípravy slovenskej hokejovej reprezentácie pred odchodom na svetový šampionát, ktorý sa tento rok premiérovo uskutoční v dvoch krajinách (Fínsku a Švédsku). Reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek nominoval na úvodnú fázu prípravy hokejistov, pre ktorých sa ich klubová sezóna skončila predčasne (nepostúpením do play off, resp. vypadnutím z prvého kola). 

[singlepic id=27293 w=320 h=240 float=left]Trénerovi Vladimírovi Vůjtkovi sa hlásilo spolu 22 hráčov – trojica brankárov, 7 obrancov a 12 útočníkov. Chýbal čerstvo pozvaný mladý obranca Peter Trška, ktorého si pre problémy s obrancami v prvom tíme ponechal Slovan Bratislava. Jeho miesto od utorka zaujme ďalší mladík Matúš Rais z HK Nitra.

„Skladať tímy na prvé zrazy je zložité, ale rovnako to robia aj ďalšie výbery. Zbierajú sa hráči, ktorí už nehrajú. Chýbajú semifinalisti či finalisti, tí postupne budú dopĺňať mužstvo. Nejaké dvojice budeme skúšať už teraz, postupne to pôjde až po majstrovstvá sveta. Chceme vybrať najlepších hráčov, ktorých Slovensko má. Samozrejme, nevieme, kto príde z Ameriky, prípadne sa môžu pridať zranenia, čo by sme nechceli. V prvom týždni by sme chceli do hráčov dostať nejakú fyzičku, dodať kyslíkovú prípravu. Môžeme ich zaťažiť trochu viac ako v nasledujúcich týždňoch,“ povedal tréner Vladimír Vůjtek.

[singlepic id=27300 w=320 h=240 float=left]Z pôvodnej nominácie na záverečnú prípravu pred MS 2012 sa generálnemu manažérovi reprezentácie Ottovi Sýkorovi a trénerovi Vladimírovi Vůjtekovi ospravedlnili dvaja hráči – útočník HK AF Poprad Richard Rapáč a útočník HC Sparta Praha Adam Lapšanský. Prvého menovaného vyradilo z nominácie zranenie, Lapšanského zase ďalšie klubové povinnosti. „Richard Rapáč má natrhnutý vnútorný väz v kolene a podľa predbežných informácií bude musieť pauzovať minimálne tri týždne,“ informoval Otto Sýkora a na margo neúčasti Lapšanského doplnil: „Adam figuroval v našej nominácii po vyradení Sparty Praha v play off českej extraligy. Sparta však poslala Lapšanského do prvoligového Chomutova, takže v úvodnej fáze prípravy s ním nemôžeme počítať.

REKLAMA

V nominácii do Piešťan sú zastúpení prevažne hráči, ktorí úspešne reprezentovali Slovensko počas sezóny na Nemeckom pohári, Rakúskom pohári a turnaji BellSwiss Bank v Bielorusku. Nováčikmi v nominácii sú Ivan Jankovič (Skalica), Matúš Rais (Nitra), Peter Galamboš (Martin) a Milan Kytnár (Hämeenlinna, Fín.), ale pozvánku dostali aj skúsení hráči, ktorí počas sezóny ešte nereprezentovali (René Vydarený, Tomáš Surový). Najmladším v nominácii trénera Vladimíra Vůjtekaj je banskobystrický útočník Ján Sýkora (21 rokov).

Najskúsenejším je „stovkár“ Tomáš Starosta (106 reprezentačných štartov), ktorý v tejto sezóne pôsobil v ruskej KHL v tíme Jugra Chanty-Mansijsk. „Na jednej strane sa vždy teším do reprezentácie, na druhej strane by som teraz bol ešte rád v klube a hral v play-off. Bohužiaľ, vypadli sme v 1. kole. Bez hokeja som bol teraz dva a pol týždňa. Doma na Slovensku som oddychoval s najbližšími a kamarátmi,“ povedal 30-ročný Starosta.

[singlepic id=27306 w=320 h=240 float=left]Jeho vekový rovesník útočník Marcel Hossa odohral v národnom tíme o 19 duelov menej, ale tiež je v ostatných rokoch neodmysliteľnou súčasťou reprezentácie. „Bude to dlhšia príprava. Predovšetkým starší chalani sa dobre poznáme. Určite to bude veľká sranda, základ je vytvoriť dobrú partiu. Zakaždým sa do reprezentácie veľmi teším. Na korčuliach som nestál také dva týždne, takže teraz ma čaká taká malá letná príprava. Prvý týždeň bude fyzicky trochu náročnejší, ale dostať sa do tempa by nemal byť problém,“ poznamenal na zraze Marcel Hossa.

Jedným z nováčikov je už spomínaný útočník Milan Kytnár, ktorý začal sezónu v zámorí a dokončil ju vo fínskom klube HPK Hämeenlinna. „Sezónu som začal zranením, nebol to úvod, ako som si predstavoval. Pozvánka na konci ročníka teda obzvlášť poteší. Verím, že pre tento tím budem prínosom,“ povedal na zraze Kytnár.

[singlepic id=27304 w=320 h=240 float=left]Po piešťanskom sústredení nájde dočasný domov slovenská reprezentácia v predveľkonočnom období Košiciach a následne v Bratislave. Sériu prípravných stretnutí pred 76. majstrovstvami sveta 2012 vo Fínsku a Švédsku odštartujú slovenskí hokejisti dvoma súbojmi v Košiciach. Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka privítajú v Steel Aréne v piatok 6. apríla a v sobotu 7. apríla 2012 reprezentáciu Dánska (oba zápasy sa začínajú o 17.00 h). Zápasy so severanmi sú súčasťou druhého ročníka projektu Euro Hockey Challenge, v rámci ktorého slovenská reprezentácia odohrá v tejto sezóne celkom šesť stretnutí. Okrem spomínaných duelov proti Dánsku to budú dve stretnutia v Jaroslavli proti Rusku (13. apríla 2012 o 17:00 SELČ a 14. apríla 2012 o 15:00 SELČ) a dva zápasy proti Česku (18. apríla 2012 od 18.00 h v Prahe a 20. apríla 2012 od 17:00 h v Bratislave). V samotnom závere prípravného obdobia, tesne pred odletom do Fínska nastúpi slovenská reprezentácia v Bratislave v rámci turnaja Škoda Cup 2012 proti reprezentačným výberom Nórska (27. apríla od 17:00 h) a Nemecka (28. apríla od 17:00 h).

Nominácia SR na VT v Piešťanoch v termíne 26. – 30. 03. 2012:

Brankári: Peter Hamerlík (HC Oceláři Třinec, ČR, počet reprezentačných zápasov 8 / gólov 0), Július Hudáček (Södertälje SK, Švéd.,6/0), Ján Laco (Lev Poprad, SR/KHL, 6/0)

Obrancovia: Ivan Baranka (Spartak Moskva, Rus./KHL,48/3), Michal Grman (HC 05 Banská Bystrica, 2/0), Ivan Jankovič (HK 36 Skalica, 0/0), Peter Mikuš (HC Mountfield České Budějovice, ČR, 12/0), Michal Sersen (HC Sparta Praha, ČR, 31/2), Tomáš Starosta (Yugra Chanty Mansijsk, Rus./KHL, 106/3), Matúš Rais (HK Nitra, 0/0), René Vydarený (HC České Budějovice, ČR, 63/3)

Útočníci: Mario Bližňák (HC Sparta Praha, ČR, 7/0), Martin Cibák (Neftechimik Nižnekamsk, Rus./KHL, 47/6), Peter Galamboš (MHC  Mountfield Martin, 0/0), Marcel Hossa (Dinamo Riga, Lot./KHL, 87/24), Marek Hovorka (Rytíři Kladno, ČR, 5/0), Milan Kytnár ( HPK Hämeenlinna, Fín., 0/0), Patrik Lušňák (HK 36 Skalica,4/0), Juraj Mikúš (TPS Turku, Fín., 45/8), Štefan Ružička (Spartak Moskva, Rus./KHL, 36/13), Tomáš Surový (CSKA Moskva, Rus./KHL,65/11), Ján Sýkora (HC 05 Banská Bystrica, 2/0), Rastislav Špirko (Lev Poprad, SR/KHL, 15/2).

Realizačný tím: Otto Sýkora (generálny manažér), Vladimir Vůjtek (tréner), Peter Oremus (asistent trénera), Daniel Makoni (tréner brankárov), MUDr. Jozef Kubašovsý (lekár), Roman Švantner (kondičný tréner), Branislav Prokop (masér), Rastislav Ladecký (masér), Michal Hrtús (masér).

[nggallery id=1522]

Text: Tlačová správa SZĽH Foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články