Connect with us

Šport

Hokejistom chýba na postup do finále už len jedno víťazstvo

Published

on

Piešťanskí hokejisti vyhrali druhý domáci semifinálový zápas I. hokejovej ligy proti Detve 5:2, po tretinách 1:1, 1:0, 3:1. Vedú teda už 2:0. Keďže semifinálová séria play-off sa hrá na tri víťazné zápasy, o postupe do finále môžu rozhodnúť už túto sobotu 12. februára v Detve. V druhom semifinálovom súboji vedie Liptovský Mikuláš nad Spišskou Novou Vsou rovnako 2:0 na zápasy.

[singlepic id=9587 w=320 h=240 float=left]Piešťanskí hokejisti dali v stredu 9. februára prvý gól už po 24 sekundách hry, keď po prihrávkach Barana a Prokopa prerekonal brankára hostí Adrián Kolník. Hostia vyrovnali v piatej minúte zásluhou Haasa. V druhej tretine padol jediný gól, ktorý strelil Tomáš Bučka. V poslednom dejstve, po góloch Gálika a Kalafúta, viedli Piešťanci už 4:1. Necelých päť minút pred koncom zápasu sa hosťom z Detvy podarilo znížiť na 4:2, avšak pri záverečnej hre bez brankára,rozhodol definitívne zápas Patrik Lušnák.

Zápas pohľadom fanúšikov z fanklubu HFC´04 Piešťany:

Prvé dva zápasy máme za sebou. Opäť plná spokojnosť, nie? V zápasoch play-off sa nie vždy dá hrať na pohladenie oka diváka. Hrá sa takticky, účelne, s jediným cieľom, vyhrať. Myslím si ale, že my môžme byť spokojní nie len s výsledkami, ale aj s hrou, ktorú naši v týchto dueloch predvádzali. Vyzdvihnime najlepšieho. Dovolím si za najužitočnejšieho hráča týchto dvoch zápasov, pasovať, Tomáša Bučku. Nielen, že je to istota v obrane, ale vypracoval v prvom zápase víťazný tretí gól v predĺžení, [singlepic id=9584 w=320 h=240 float=left]samozrejme dal aj veľmi dôležitý vyrovnávajúci gól v prvom zápase, v druhom zápase dal mimoriadne dôležitý druhý gól, ktorý riadne nahlodal sebavedomie Detvy. Treba pochváliť všetkých hráčov, vydali zo seba všetko, aby sme mohli pred sobotným zápasom Detve, ktorý budeme samozrejme vidieť naživo, dobre spávať. :) V nedeľu totižto od radosti tlčieme s klepáčikom na mäso doma do šniciel.:) Teda radi by sme, aby sme vyjadrili aj úctu k súperovi, ktorý však svojou hrou ukázal, že síce ” umí “, ale držať s našimi krok po celých 120 minút čistého času jednoducho nebolo možné. Súper to však nahradil iným. Priviezol si so sebou cirkusanta, majstra tupých xichtov, mdlého chovania, človeka, ktorý svoje hokejové umenie zastiera svojim stupídnym správaním ala rozmaznané decko. Nie všetci sme mali v detstve dostatok lásky, že pán Majeský ?

Druhé stretnutie sa začalo ako uragán. Hneď z prvej akcie vytryskuje ošiaľ našej radosti, keď po strele Aďa Kolníka končí puk v sieti. Začiatok ako sa patrí, vedieme 1 – 0. [singlepic id=9591 w=320 h=240 float=right]Detva však aktivitou trošku našich zaskakuje. Po chybe nášho hráča je v 5. minúte, po vyšachovaní celej obrany a aj Tomáša, vyrovnané 1 – 1. Začína hra hore dole. V 10. minúte má obrovskú šancu Jožo Haring, po prihrávke spoza brány od Miša triafa presne do Šimkovej lapačky. Pri samostatnom nájazde Jana Románka už vidíme puk v sieti, Jano však míňa, ešte sa mu podarí vrátiť puk pred bránu, Mišo Peško však letiaci puk netrafil! V obrovskej šanci sám pred bránou sa ocitá Peter Učeň, Filip Novák sa presadí cez dvoch brániacich, prihrávka na Petra, ten je však v záklone a puk dobre netrafí …

Najdôležitejší moment zápasu príde v 35. minúte. Jano prihráva na modrú Tomášovi Bučkovi a ten prestrelí všetko, čo mu stojí v ceste. Troch hráčov Detvy, Martina Barana a samozrejme brankára. Puk končí nad pravým betónom v sieti vedieme 2 – 1 !!! Konečne sa v tomto zápase ujíma strela obrancu od modrej čiary. Detva chápe, že sme jasne na koni a zvyšuje aktivitu. Po strele Mahdalíka z kruhov už jeden z nich dvíha ruky. V bráne je však istota menom Tomáš Bučka. Koncom tretiny môže ešte viac misky váh na našu stranu preklopiť presilovka. Puk tancuje kade tade pred bránou, ale ani jedna strela nekončí v sieti. Hlavne Aďo Kolník má obrovskú šancu a po ňom Tomáš Bučka.

[singlepic id=9582 w=320 h=240 float=left]V tretej časti hry všetko ukľudňuje Martin Gálik. V 43. min. Marcel Holovič strieľa iba do obrancu Molotu, puk však stále smeruje k bráne, dostáva sa k osamotenému Gálikovi a Martin pohodlne, medzi betóny zvyšuje na 3 – 1. Hostia chápu, ktorá bije a začína nervozita. Niektoré osobnosti, nezvyknuté prehrávať sa prejavujú naplno. Sekania a iné zákroky na hranici únosnosti, sa v tejto časti hry vyskutujú stále častejšie. Od 50. minúty máme možnosť hrať o dvoch hráčov naviac a dokončiť Detvu. Presilovka je však nemastná neslaná. Ked však už vylúčený Detvanec naskakuje na ľad, puk dostane na modrú Vlasto Kalafút a prestrelí, podobne ako Martin Gálik, “medzinožie” gólmana. Vedieme 4 – 1. Malá chvíľka nepozornosti dovoľuje Detve znížiť na 4 – 2, aby nakoniec do prázdnej brány ukončil stretnutie Patrik Lušnák 5 – 2.

Vážené dámy a páni, žijeme len raz, tak v sobotu o 15 hod. pri autobuse !!!

——————————————————————————————————————-

Góly: 00:24 Kolník (Prokop, Baran), 34:13 Bučka (Prokop, Baran), 42:39 Gálik (Holovič, Lušňák), 52:07 Kalafút (Prokop, Baran), 58:22 Lušňák, – 04:12 Haas (Čanky, Mahdalík), 55:20 Srnka (Pohorelec)

Vylúčenia: 5:8 na 2 min.

Rozhodovali: Valachovič – Výleta, Šefčík

Zostavy:

Piešťany: Tomek – Kolník, Kalafút, Bučka, Zajac, Magušin, Grman, Poláček, Vrána – Baran, Prokop, Pupák, Románek, Peško, Haring, Gálik, Holovič, Lušňák, Novák, Učeň, Chylo

Detva: Šimko – Kozelnický, Šiška, Špila, Hraško, Molota, Pukalovič, Ťavoda, Škvarka – Pohorelec, Srnka, Kubus, Majeský, Kóňa, Škvaridlo, Čanky, Mahdalík, Ďaloga, Rehuš, Lesko, Haas

[nggallery id=463]

Autor: otto a  db Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články