Connect with us

Šport

Hokejisti bilancovali sezónu s fanklubom, hovoria o potrebe väčšej podpory z mesta

Published

on

Hokejová sezóna sa pre piešťanských Havranov po prehre v playoff s Košicami síce skončila, ale klubové povinnosti pokračujú. V piatok 13. marca sa v priestoroch kaviarne na štadióne ŠHK 37 stretli najvernejší členovia fanklubu s vedením piešťanských hokejistov. Bilancovali uplynulú sezónu, rozprávali sa o jej kladných aj záporných stránkach a vymieňali si postrehy o tom, čo je potrebné do budúcna zlepšiť. Počas celého stretnutia pretrvávala dobrá nálada, výnimkou bol moment kedy sa hovorilo o ekonomických otázkach, ktoré sú pre hokejistov veľmi pálčivé. Za ŠHK 37 sa stretnutia zúčastnili prezident klubu Jaroslav Lušňák, generálny manažér Jaroslav Laifer, Tomáš Horký a Eva Valentová. Diskusia trvala viac ako dve hodiny.

IMG_6933_resize

Klub začal sezónu prehrou s Košicami. Výkonnosť kolísala, dobré zápasy sa podarilo odohrať najmä proti Žiline a Skalici. Problémovým mesiacom bol najmä december, keď Havrani klesli so skóre 13:33 a jedinou výhrou v predĺžení zo siedmeho až na jedenáste miesto. Trénera Romana Sýkoru následne nahradil  Leo Gudas a výkonnosť hokejistov sa postupne stabilizovala. Prelomovým bol najmä zápas proti Trenčínu, v ktorom Piešťany otočili skóre z 0:3 na 4:3 najmä vďaka hetriku Tibora Kutálka. Hokejisti si postupové ôsme miesto nakoniec udržali s pätnásťbodovým náskokom pred Skalicou a stratou šiestich bodov na Martin. „Treba to brať tak, že my sme brali poslednú šestinu ako také predkolo playoff. Tam ste si aj vy diváci užili celkom solídne zápasy. Z vašej strany bolo dobré, že ste nás povzbudzovali, či doma alebo vonku a za to vám patrí veľká vďaka,“ zhodnotil záver sezóny generálny manažér Jaroslav Laifer.

IMG_6937_resize

Klub vnímal negatívne kolísanie návštevnosti, čo však podľa fanúšikov spôsobovali najmä nestabilné výkony a tiež vysielanie prenosov cez portál huste.tv. Priemerná návštevnosť bola okolo 900 ľudí, počas atraktívnejšieho playoff sa vyšplhala až na 2100. Ďalším zásadným problémom pre fanklub bolo správanie SBS. Podľa členov by sa mala ochranka správať slušnejšie a profesionálnejšie. Vulgárne výrazy a nerešpektovanie fanúšikov patrili k bežnému prejavu. Problémovým bol napríklad moment, kedy pracovníci SBS vpustili do sektoru domácich dvoch Košičanov ľahko identifikovateľných pomocou dresov. Následný konflikt sa našťastie podarilo rýchlo zažehnať, ale zasiahnuť museli aj členovia fanklubu. Podobných udalostí sa však odohralo viac.

Riešili sa aj otázky marketingu a predpredaja lístkov. Predpredaj lístkov v prevádzkach firiem v meste bol podľa fanúšikov veľmi pozitívnym krokom, ale lístkov bolo v prevádzkach občas nedostatok. Členovia vedenia to odôvodnili tým, že lístok je daňový doklad a za každý aj nepredaný lístok musia odviesť dane. Možné riešenie je v inštalácii portálov na priamu tlač lístkov. Ako veľkú výzvu obe strany vidia v lepšej prezentácii klubu a potenciálnu spoluprácu s Piešťanskými Čajkami.

IMG_6951_resize

Hlavným problémom klubu je podľa vedenia ekonomická stránka. Vyrovnanie podlžností z uplynulej sezóny by síce nemalo spôsobiť väčšie ťažkosti, no otázna je ďalšia sezóna. Podľa vyjadrenia vedenia musí byť šport apolitický, ale bez politiky sa robiť nedá. Na štátnej úrovni sa pripravuje zákon, ktorý by zjednodušil financovanie športu a tým aj znížil pokles peňazí, ktoré sa k samotným klubom dostanú. Rieši sa už takmer pätnásť rokov a jeho prijatie v najbližšom období je teda otázne. Na stavbu haly chýba piešťanskému klubu 500 000 eur, stretnutie s premiérom Róbertom Ficom, ktorý by im dokázal finančne pomôcť sa zatiaľ nepodarilo iniciovať. Milión, ktorý je na účte mesta pritom musí byť vyčerpaný do konca roka 2015. Klub čaká aj odchod jedného dôležitého sponzora a tak jeho zástupcovia dúfajú v sponzorskú dohodu s kúpeľmi.

IMG_6943_resize

„Robíme všetko pre najlepšie fungovanie klubu. Verte nám, že ako tu sedíme tak ani jednému z nás nie je ľahostajný piešťanský hokej a robíme všetko pre to, aby sa tu udržal. Nie sme však čarodejníci… Je nemysliteľné, aby sme sa sami dostali do finančných problémov kvôli tomu, že financujeme mestský majetok a je to tak. Ja suplujem úrad práce, štát, sociálny podnik. Robíme všetko preto, aby sme zamestnávali 108 ľudí,“ reagoval na finančné otázky prezident klubu Jaroslav Lušňák.
Mesto Piešťany podľa rozpočtu schváleného zastupiteľstvom ešte počas uplynulého volebného obdobia podporilo všetky športy len 6600 eurami. Hokejisti sa nízkej sumy, ktorá im mala byť pridelená radšej vzdali v prospech menších športových odvetví. Okrem 145 000 eur, ktorými sa mesto podieľa na spolufinancovaní energií nedostáva ŠHK 37 na podporu žiadne peňažné prostriedky. Podľa slov Jaroslava Lušňáka majú Havrani najhoršie podmienky zo všetkých tímov extraligy, ale aj prvej a druhej ligy. Podobne veľké mesto Liptovský Mikuláš napríklad podľa neho prispieva len na dorastenecký hokej sumou 40 000 eur a na mužov ďalšími 20 000 eurami.
Podľa Denisa Kristeka, poslanca v piešťanskom mestskom zastupiteľstve, ktorý sa ako jediný zo zástupcov mesta zúčastnil stretnutia si šport v Piešťanoch určite vyžaduje väčšiu podporu. „Od mája sa začína tvoriť rozpočet na ďalší rok. Určite chceme hľadať cestu na to, aby v rozpočte bolo viacej peňazí nielen na šport… Všetci si musíme uvedomiť, že stav ktorý tu bol doteraz sa zmení. Chceme pripraviť koncepciu rozvoja všetkých športov, aby finančná podpora fungovala a bola vyvážená,“ reagoval na ekonomické problémy hokejistov poslanec.

IMG_6961_resize IMG_6949_resize IMG_6950_resize IMG_6941_resize

Text a foto: -lt-

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články