Connect with us

Šport

Hokej: Slováci zdolali Francúzov 4:1

Published

on

V poradí štvrtým súperom mladých slovenských hokejistov v ceste za postupom do elitnej kategórie majstrovstiev sveta hráčov do 18 rokov boli v Piešťanoch v nedeľu 15. apríla Francúzi. Slovenskí hokejisti potvrdili v zápase úlohu favorita. Po dni voľna vyvrcholí svetový šampionát hráčov do 18 rokov I. A divízie v Piešťanoch v utorok záverečnými troma stretnutiami. Slovenskí hokejisti nastúpia od 18:15 h v zápase „o všetko“ proti Nórom. Víťaz tohto stretnutia si vybojuje účasť v elitnej kategórii majstrovstiev sveta hráčov do 18 rokov.

[singlepic id=28320 w=320 h=240 float=left]Zverenci trénera Ernesta Bokroša od úvodného buly potvrdzovali úlohu favorita, no rýchly gól Francúzov na začiatku druhej minúty na chvíľu schladil odhodlanie mladých Slovákov. Tí však pokračovali vo „svojej“ hre a odmenou za ich snahu bol vyrovnávajúci gól Luntera v 13. minúte po krásnom vysunutí Réwayom. Pomer striel v úvodnej časti bol jednoznačný 17:2, no francúzsky brankár Bonvalot odolával často aj s prispením šťastia. V prostrednej časti pokračoval tlak slovenských hokejistov a vyústil do zaslúženého vedúceho gólu z hokejky Buriho. Podobne ako v predchádzajúcich zápasoch na turnaji, obrovský tlak slovenských hokejistov vyústil do zaslúžených gólov v záverečnej časti stretnutia, keď jasnú dominanciu Bokrošových zverencov spečatili gólmi najproduktívnejší hráč turnaja Marko Daňo a kapitán družstva Milan Kolena.

REKLAMA

SLOVENSKO – FRANCÚZSKO 4:1 (1:1, 1:0, 2:0). Góly : 13. Lunter (Réway, Gríger), 28. Buri (Šohajda, Rehák), 51. Daňo Gríger, Luža), 56. Kolena (Réway, Šoltés) – 2. Douay (Ville). Rozhodovali Berneker (Rak.) – Kaspar (Rak.), Mc Intyre (USA). Vylúčení 5:6, presilovky a oslabenia 0:0, strely na bránku 40:8, 1764 divákov.

Ernest Bokroš (tréner SR ): „Všetky zápasy na turnaji majú z nášho pohľadu rovnaký scenár – vytvoríme si obrovský tlak, ale nedokážeme sa strelecky presadiť. Chýbal im kľud na hokejkách. Navyše dnes sme inkasovali rýchly úvodný gól. Obrovskou snahou mojich zverencov sa im podarilo ešte v prvej tretine vyrovnať . V ďalšej časti hry sme pokračovali v tlaku a pridali aj ďalšie góly a zaslúžene zvíťazili. Po dni voľna, ktorý nám padne vhod, nás čaká najťažší súper na turnaji – Nórsko. Aj my aj Nóri dobre vieme o čo v zápase pôjde.“

Richard Buri (strelec víťazného gólu SR): „Odohrali sme ďalší veľmi dobrá zápas. Keďže stretnutie sa hralo pred televíznymi kamerami chceli sme sa ukázať v čo najlepšom svetle. No opäť v prvej i druhej tretine to herne síce išlo, ale koncovka začala poriadne vychádzať až v záverečnej časti. Môj výkon? Nie som po zranení ešte stopercentne fit, ale dobré je, že sa nepotvrdil otras mozgu. Som rád, že mi tréner dal dôveru a dúfam, že som ho nesklamal. Tá strela od modrej mi sadla, ale v prvom momente som vlastne ani nevedel, že som dal gól. Až keď som si všimol ako sa radujú spoluhráči, vedel som, že to tam padlo. Teší ma to o to viac, že pre vývoj zápasu to bol dôležitý gól. Utorňajší duel proti Nórom bude náročný, pretože dobre korčuľujúci Severania pritom, že sa budú zrejme usilovať o marenie našej kombinačnej hry, sa doposiaľ prezentovali aj solídnou technikou a dobrou spoluprácu. Našim receptom musí by mohla byť nátlaková hra, aby sme prinútili súpera robiť chyby a samozrejme nesmieme poľaviť v defenzíve.

[nggallery id=1576]
Autor: SZĽH Foto: Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články