Connect with us

Šport

Hokej: Slováci v tretej tretine rozstrieľali Slovincov

Published

on

V sobotu 14. apríla, po dni voľna, pokračovali v Piešťanoch Majstrovstvá sveta hráčov do 18 rokov Divízie I., skupiny A. Slovenskí hokejisti nastúpili vo večernom stretnutí proti mladým reprezentantom Slovinska. Zverenci trénera Ernesta Bokroša boli od úvodných minút aktívnejším tímom a hoci ešte po dvoch tretinách viedli len jendnogólovým rozdielom, v záverečnej tretine súpera zmietli z ľadu a vyslúžili si „standing ovation“ zaplnených tribún piešťanského štadióna.

[singlepic id=28223 w=320 h=240 float=right]Slováci mali výborný vstup do stretnutia, už po 101 sekundách otvorili na radosť zaplnených tribún skóre stretnutia Horanský. Aj v ďalšom priebehu úvodnej dvadsaťminútovky mali slovenskí hráči jasnú prevahu, paradoxne Slovincom sa podarilo vyrovnať z jediného streleckého pokusu na slovenskú bránku v úvodnej tretine, keď zaváhanie Lužu na modrej čiare potrestal v presilovke Uduc.

Ani v prostrednej časti stretnutia sa obraz diania na ľade nezmenil – slovenskí hokejisti búšili do odolnej slovinskej defenzívy podporenej výborným výkonom brankára Trelca. Celú prvú polovicu tejto fázy hry chýbal nášmu tímu kanonier Marko Daňo, ktorý si odpykával osobný trest za hlúpe odpálenie puku na slovinskú bránku po úvodnej [singlepic id=28221 w=320 h=240 float=left]siréne. Tlak Slovákov postupne rástol, ale pri prílišnej snahe chýbal v koncovke potrebný pokoj. Svoju absenciu odčinil Daňo v 38. minúte, keď pohotovou strelou z voleja roztlieskal žičlivé publikum. O ďalších tridsať sekúnd bolo na našej striedačke ešte veselšie, po tom, čo kapitán Kolena golfovým úderom trafil padajúci puk za chrbát slovinského gólman. Stačila však chvíľková nepozornosť slovenskej defenzívy pri vylúčení Šimeka a Slovinci 15-sekúnd pred druhou sirénou využili svoju druhú presilovku. Po druhej tretine bol stav stretnutia 3:2.

[singlepic id=28226 w=320 h=240 float=right]Pokoj na slovenské hokejky priniesli dva rýchle góly Rzavského a Pauloviča v úvode záverečnej časti, pri ktorých si pripísal asistencie Šimun, po zápase vyhlásený za nášho najlepšieho hráča. Bolo krutým paradoom pre slovinského brankára Trelca, dlhé minúty veľkej opory Slovincov, že v závere inkasoval ešte ďalšie tri góly a po zápase ho poľutovali dokonca aj slovenskí tréneri. Konečné skóre bolo jednoznačné 8:2 v prospech domácich hráčov.

Ernest Bokroš (tréner SR 18): „Hrali sme pred fantastickou kulisou, pred akou naši hráči doteraz v kariére zrejme nehrali. Možno aj tento fakt dostal chlapcov pod psychický tlak. Od stavu 3:1 sme začali konečne hrať podľa predstáv. Slovinci podali dve tretiny sympatický výkon, ale v záverečnej časti už nestačili čeliť našim rýchlym akciám a pohotovej koncovke. V nedeľu nás čaká ďalší súper Francúzsko. Bude to televízny zápas a som zvedavý, ako to zapôsobí na chlapcov. Bol by som už konečne rád, aby sme od prvých minút produkovali našu hru a nie až od polovice zápasu.“

Valerij Sahraj (tréner Slovinska 18): „Vedeli sme proti akému silnému súperovi nastupujeme, poznáme našu silu a preto sme dnes mohli len prekvapiť. Škoda, že sme nevyužili viaceré sľubné šance, najmä tú za stavu 2:5, ak by sme skórovali, mohli sme zápas ešte zdramatizovať. Prvé dve tretiny to bol náš najlepší výkon na turnaji, v záverečnej sme tiež nehrali zle, ale urobili sme fatálne individuálne chyby.“

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=zZUCuUZah88[/youtube]

Eduard Šimun (útočník, najlepší hráč družstva SR v zápase): „V klube som mal už niekoľko trojbodových zápisov, no v reprezentácii sa mi to dnes podarilo po prvý raz a o to viac ma to teší. Najmä, keď z blízkych Topoľčian sa prišli pozrieť moji rodičia a ďalší fanúšikovia z Topoľčian. Diváci boli skvelí, naozaj sme cítili ich podporu.“

Marko Daňo (útočník SR): „Mrzí ma desaťminútové vylúčenie, no jednoducho som nepočul hvizd rozhodcu. Tŕpol som na trestnej lavici, aby chlapci neinkasovali. Gól po návrate pri mojom druhom striedaní bol pre mňa doslova vykúpením. Nechceme sa spoliehať na súperov, jednoducho chceme vyhrať každý zápas.“

Tomaz Trelc (brankár Slovinska): „Chceli sme dnes bod, no súper bol prisilný, navyše v závere mocne pridal v pohybe a na jeho hokejky si sadlo aj šťastie. Čo z toho, že som dve tretiny držal mužstvo, keď ma v závere súperi rozstrieľali. V nedeľu nás čakajú Nóri a chceme bodovať, lebo našim cieľom je udržanie sa v I. divízii.“

[nggallery id=1573]

Autor: SZĽH Foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články