Connect with us

Šport

Hokej: Piešťany vyhrali v Topoľčanoch a stále vedú I. ligu

Published

on

V piatok 7. januára 2011 vyrazili piešťanskí hokejisti na derby zápas do Topoľčian. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať ako videli zápas fanúšikovia ŠHK 37 Piešťany z fanklubu HFC´04 Piešťany.

[singlepic id=5634 w=320 h=240 float=left]Všelijakých rečí sa trúsilo pred zápasom. Máme nahrané, Topoľčany visia tesne nad hranicou postupu do play – off. Najočakávanejšia bola asi remíza. S tým, že ten posledný bod na rozdelenie zostane doma, v Topoľčanoch. Ako sa trošku naopak hovorí, mala zostať koza zožraná, ale aj vlk hladný. Lenže ani my nemáme pozíciu, ktorú si pred play off želáme, až takú istú. Reči sa však hovoria, chleba sa je. A ešte s tým, keď ten chleba krája taká persóna, akou je pán rozhodca Hauko.Pred veľmi slušne zaplneným topoľčianskym hľadiskom sa hral kvalitný a svižný hokej. Škoda len, že k počtu divákov nebola aj adekvátna atmosféra. Komorné prostredie domácich narúšala len zbesilá kolotočová hudba značných decibelových otáčok a samozrejme piešťanský fan klub HFC04 opäť vo veľmi slušnom personálnom počte. Odhad hovorí asi o 150 piešťanských fanúšikoch.

Začali sme ako tornádo. Asi v 10 sekunde sa naši rútili v prečíslení na Hippíka, jednoznačne najlepšieho hráča Topoľčian. Okamžite po akcii prišpendlí Peter Učeň domáceho hráča na mantinel, čo sa krasokorčuľovanie pískajúcemu rozhodcovi viditeľne nepáči a hneď hráme o jedného hráča menej. Topoľčany sa v tomto zápase dokážu presadiť hlavne v početnej prevahe a hneď sa aj dostávajú do vedenia. Od modrej čiary nahodí puk na bránu Krecháč, Tomášovi puk vypadne a náš bývalý hráč Matúš Chrenko sa najlepšie v trme vrme zorientuje a doklepne puk po prvý krát do siete – 1:0. Napriek dvom streleným gólom do našej siete je hra Matúša Chrenka oproti minulej sezóne hranej v piešťanských farbách len čajovým odvarom. Matúš to samozrejme stále vie, ale nie je to zďaleka ten Chrenko, ktorého sme si tak veľmi želali vidieť aj v tejto prebiehajúcej sezóne v piešťanskom drese. V 4. minúte sa zopakovala skoro ako cez kopirák gólová situácia z 2. minúty. Tentoraz však na opačnej strane. Od modrej strieľa Aďo Kolník, Hippíkovi vypadáva puk pri pravú tyč. Tentoraz sa najlepšie v situácii zorientuje Peter Učeň, center 1. útoku a doklepne puk za bránkovú čiaru. – 1:1. V siedmej minúte už vedieme. V presilovke sa nám opäť príliš nedarí, domácim úspešne vyhadzujú puk z pásma. Až na samom konci početnej prevahy domáci bekovia prepadnú, Filip Novák prihráva pred bránu osamotenému Jožovi Kubrickému, ktorý sa pred brankárom neukvapuje so strelou, položí si brankára a s istotou nás posiela do vedenia – 1:2. Všetci sa tešíme z  Jožkovho návratu. Trošku nám zatrnulo koncom prvej tretiny, keď sa Jožo len pomaly dvíhal z ľadu. V zápase však pokračoval a napriek dlhej pauze patril medzi našich najviditeľnejších a najlepšie hrajúcich.

V druhej tretine začíname aktívne. V 25. minúte ide sám na bránu Martin Gálik. Exkluzívne trafí Hippíkovi do lapačky. Z následného buly si prášenie lapačky zopakuje Mišo Peško. V 27. minúte zabojuje pri mantineli Martin Chylo. Nedokážu ho zastaviť ani dvaja domáci hráči, Martin sa natlačí až do bezprostrednej blízkosti pred brankára, atakovaný prihráva na Jara Rybárika, ktorý strieľa tretí gól do prázdnej Hippíkovej brány – 1:3. V tejto časti hry prichádza často na raz nervozita a nečistá hra. Nechceme sa stavať do pozície, že len našim bolo blížené, ale fauly domácich mali niekedy až likvidačný charakter. Nie je sa čo čudovať, prehrávajú o dva góly a hra patrí jednoznačne nám. Naspäť do zápasu sa domáci dostanú v 38. minúte. Chrenko vystrelí spoza nášho obrancu ponad Tomášov betón a je to 2:3.

Na začiatku poslednej časti hry čaruje rozhodca Hauko. Domáci ponúknutú šancu na Hauko-podnose neodmietnu a v 44. minúte, po piatich sekundách, využívajú početnú prevahu. Od modrej vystrelený puk doklepne za Tomášov chrbát ex – Nitran Gráčik –  3:3. V tejto časti hry príde aj k jednej nemilej situácii. Poláčkom vyhodený prudký puk trafil v hľadisku mladého chlapca rovno do tváre. Mladý muž zostáva ležať v bezvedomí na zemi. Chvalabohu po niekoľkých minútach odchádza zo štadióna po svojich. Rozum však zostáva stáť na tom, ako domáci priaznivci dokážu vykrikovať po našom obrancovi. Ako keby jeho vyhodenie puku a nešťastná trefa do chlapcových úst bola úmyselná. Tretina patrí nám. V hre 5 na 5 sme jasne lepší, hlavne útok Jana Románka s Mišom Peškom a Jožom Haringom domácim robí v pásme riadne vetry. Hippík doslova čaruje. V 54. minúte však domácich nepodržal. Jano Románek vybojuje puk v strednom pásme, natlačí sa do neho, tiesnený obrancom vysrelí a strela končí medzi Hippíkovími betónmi. Troška lacný, ale domácich „odpravujúci“ gól – 3:4. Domácich dokončuje opäť Janov útok Jožovim Haringovým pričinením, keď napodobňuje Jara Rybárika pri treťom góle a po vyšachovaní dáva náš piaty gól do prázdnej brány – 3:5.

Autor: otto  Ilustračné foto: Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články