Connect with us

Šport

Hokej: Piešťany vs. Zvolen pohľadom Rasťa Gavoru

Published

on

Myslím si, že takúto náladu pred dôležitým rozhodnutím o ďalšom osude piešťanského ŠHK si neželal nik z nás. Už túto stredu (18. 12. 2013), kedy je plánované zasadnutie výkonného výboru SZĽH môže padnúť verdikt o najbližšej budúcnosti našich. Či to však bude v stredu, alebo neskôr, rozhodnutie podľa už skôr zverejnených informácií musí padnúť do konca tohto kalendárneho roka.

V hokejových Piešťanoch však panuje zvláštne apatické ticho. Dostali sme sa do stavu, že mnohým je to vlastne „lauter“ jedno, ako to dopadne. Pri pomyslení na tvrdý a útočný hokej, aký sa v Ebel hrá sa niektorí len posmešne usmievajú, … taká je pravda. Či je to ticho pred búrkou, ktorá rozhodnutím príde, alebo sa tak, ako minulý rok vlastne nič nestane, uvidíme. Možno sa bude na našom štadióne budúcu sezónu rozprávať rakúsky. Maďar, či Slovinec bude chcieť meniť odznaky a popri tom sa vás spýta, kde by sa mohol v tomto malom a útulnom kúpeľnom meste okúpať. A my ich s úsmevom na tvári pošleme do neďalekej Galanty, či Uherského Brodu. A možno budeme zasa od Nitranov počúvať, že je nás zase na ich úroveň málo… A možno bude iné možno. Lebo istá je len smrť a dane priatelia.

REKLAMA

Je to veru apatické ticho. Ľudia hromžia na predvádzanú hru, vyhrážky nechuti chodiť na hokej od začiatku sezóny splnil každý 2,5 – tý priemerný divák. Nie je to ticho, ako keď sa vyberiete do hôr a užívate si ten božský pokoj a ticho a vaše zmysly sú tak našponované, že vám neunikne ani malý pohyb padajúceho listu. Nie je to pokoj, kde sa človek teší, že výstupom na Marhát sa dostanem nad tú nechutnú nízku oblačnosť a užijem si teplé lúče slnka. Je to obyčajná apatia. Ľudia nechcú na hokej doma, čo ešte chodiť von. Fan club ledva na zápase počuť, ani keby ste do tých „deciek“ a zopár dospelých pustili 380 V, ani to ich nerozoberie. Darmo sa hneváme, že sa nás ledva pozbiera 25… Človek má jednoducho právo byť nespokojný, ak to má logické dôvody. A tie sú dnes v tom, čo predvádzame v mnohých zápasoch na ľade viac ako badateľné.

Ťažko sa veru vstávalo po zápase nášmu prezidentovi z jeho miesta. Pevne verím, že nevstal preto, lebo sa len viac zamyslel nad tým, ako bude vyzerať jeho nová kuchyňa, resp. myslel nato, či si dať na večeru dva, či tri párky. No len reč tela zdá sa hovorí o inom. Jednak dostať gól sekundu pred koncom predĺženia je „nemilé“, druhá vec je tá, že to zamyslenie mohlo mať predsa len nejaké dočinenie s hokejom. Tu by sa dalo písať o nespočetných informáciách, lenže by sa zbytočne predbiehalo. Myslím, že po zasadnutí VV SZĽH budeme múdrejší.

Ťažko sa hrá a vyhráva vtedy, keď hrajú dva útoky. Prvý útok Melichárek, Saliji a Nemec je totálne mimo formu. Napriek tomu, stále a stále dostáva rovnakú možnosť. V obrane, v útoku. Málokto dnes rozumie tomu, prečo stále hrá táto trojica spolu. Faktom je, že my tomu nerozumieme a nemáme dôvod do toho „kecať“. My môžme nanajvýš povedať to obligátne a dosť často skloňované „Ja nie som na takýto hokej zvedavý“. Opakujem, 400 mínus oproti prvému zápasu s Banskou Bystricou.

Pozerateľných bolo prvých dvadsať minút. Rovnako chorobami zdecimované mužstvo Zvolena pôsobilo v prvej tretine dosť odovzdane. V 4. minúte po odrazenej strele Cuníka napriahol od modrej Buker ( Tomáš Bučka ) a piešťanský fanúšik si môže po prvý krát pohladiť svoje jačiace orgány… 1 – 0. V 7. minúte majú naši možnosť dvaja na jedného… , že Nemec, Saliji a Melichárek sú ako útok z formy, nemá význam na viac krát popisovať. V 13. minúte najaktívnejší z našich, Kubo Ručkay sám po prihrávke od Miša Peška pred bránou. Ťažký puk. Ťažký na spracovanie, nie ešte na streľbu, na ktorú v prehustenej obrane nie je čas. V 16. minúte čerstvý reprezentant Patrik Lušňák triafa backehendom do tyče a tým by sa dalo povedať, že v tomto zápase ofenzívne končíme.

Druhá tretina je z našej strany katastrofálna. Otázka času, kedy sa nejaká strela Zvolena ujme a bude vyrovnané. Koncom 26. minúty majú hostia prvú možnosť, kedy korčuľujú až traja na jedného nášho obrancu, ale dohoda o tom, kto si zapíše prvý bod za gól Zvolena v tomto zápase ešte nepadne. Reparát však áno. V 28. min. na obrannej modrej stratí puk Nemec. Zvolen v prečíslení o hráča, nadvihnutý puk na Chovana, odraz od tela, puk za čiarou. Rozhodca Konc ešte telefonicky overuje, či gól nebol dosiahnutý hodom do brány, logicky však po konzultácii píska vyrovnanie Zvolena…. 1 – 1. Až v 36. minúte naši. Kubo Ručkay prejde dokola cez pásmo, prihrávka pred bránu, kde osamotený Chylo zle triafa puk. Kostrbatá strela končí na brankárovi. Konkrétne na jeho betóne. Pripraveným patrí svet.

V poslednej časti hry ako tak pohrozí dvojica Peško, Holovič, ale nič viac. Nudný a nezáživný hokej prvoligovej úrovne ide do predĺženia, kde sa na konci môže hnevať koľko chceme na Konca, spravodlivé vylúčenie a spravodlivý trest v podobe gólu sekundu pred koncom… 1 – 2.

Ľudia sú nahnevaní. Nevieme si v presilovke ani tlak vytvoriť, nie ešte poriadne vystreliť. Naša útočná a pomalá hra začína a končí na šťastí a ume jednotlivca. V posledných zápasoch hráme systémom… Vedieme, nechajme ich dotiahnúť sa. Resp. prehrávame, poďme rýchlo niečo s výsledkom robiť. Hokej je hra gólov. Ľudia pri pohľade na priebežné výsledky iba ticho závidia. Skalica sedem, Žilina päť, aj keď bez bodu, Trenčín sedem a to mali byť dávno už hore značky, lebo im odišiel Petrovický, či Lintner. Kombinácie viaznu, niekedy dokonca ani neexistujú. Akokoľvek môže mať človek oči zaslepené srdciarstvom, každý vidí, že u nás nie je zďaleka všetko v takom poriadku, ako má v klube s chúťkami na kvalitnú európsku súťaž byť. Piešťany sú zase plné negativizmu zo správ o hokeji. Hromžíme. Lebo chceme vidieť hokej. Uvedomujeme si, že to vždy nejde tak, ako si všetci želáme. Ale keď niekedy človek vidí, ako niektorí mládenci dodržujú zásady životosprávy športovca, máme celkom problém len nečinne počúvať názory o tom, aká je len tá druhá sezóna o poznanie náročnejšia.

Vidíme sa 21.12. na prípravnom s reprezentačnou dvadsiatkou. :-)

Autor: Rasťo Gavora

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články