Connect with us

Šport

Hokej: Piešťany vs. Poprad pohľadom Rasťa Gavoru

Published

on

Určite sa zhodneme, že pozícia arbitra je tou najnevďačnejšou úlohou všetkých na ľade zúčastnených. Vyhovieť často tiketom trvale poškodenému zraku diváka je niečo na úrovni pristáť na planéte Mars a kochať sa bez masky na dýchanie v rámci romantickej prechádzky s partnerkou výhľadom na tečúce marťanské vodopády. Ale aj tak máme u niektorých pocit, že majú doslova nadprirodzené schopnosti. Nadprirodzené schopnosti dostať do vývrtky rozčúlenia aj dávno odsťahovanú odnož mole šatovej, ktorá po záslužnej práci v rámci sezóny v kabínach hokejistov odletela na zaslúžený odpočinok niekam do tepla. Po prvej časti hry sme niektorí mali pocit, že pán rozhodca sa Piešťanom mstí. Krásne upečený korpus na sladkú pomstu bol už „uklochnený“, marcipánom voňajúci fondán vyvaľkaný, ozdoby vyčačkané.

Aby sme si najprv pripomenuli. Niektorí sme po prvej tretine získavali dojem, akoby mal pán rozhodca chuť pomstiť sa Piešťancom za malé znemožnenie jeho osoby v nedávno odohratom zápase u nás. Určite si pamätáte na zápas so Zvolenom v 14. kole, kedy za bránou postavený rozhodca pri našom presilovkovom tlaku a riadnej vrme-trme pred bránou z ničoho nič roztiahol ruky a neuznal neskôr uznaný gól. Najprekvapivejšie bolo odvôvodnenie neuznania. Gól sa dosiahol rukou. Čo na tom, že pred bránou sa po ľade gúľali brankár s obrancom. Naši všetci v stoji, puk na ľade a aj tak gól rukou. „Po zem majú chlapci niečo iné, ako ruky“, ozývalo sa v nežnom vydaní z tribúny.

[singlepic id=49117 w=320 h=240 float=left]Rozhodca Čaprnka sediaci na tribúne neváhal svojho kolegu prizvať pred obrazovku, aby svoje rozhodnutie ešte raz posúdil. Gól uznaný bol. Znížili sme na 3 – 4. Čo sa v neskoršom priebehu ukázalo ako rozhodujúce, pretože sme po nájazdoch dokázali Zvolen nakoniec poraziť. Či už pán rozhodca za trest dostal peňažnú zrážku, alebo mu výkonný výbor dal len urobiť 50 brušákov, po prvej časti hry sme mali pocit, ako keby tento účet mal preplatiť práve piešťanský divák. Veľmi sme krútili hlavou nad tým, ako sa dajú po buly a následnej logickej strkanici dvoch bojujúcich súperov okamžite do sekundy odpískať údery… Chvála bohu, že pán rozhodca po prvej tretine tú tortu chystanú Piešťancom osolil.

Rozhodca, nerozhodca, ale to, že sme cez prvú tretinu vyzerali niečo na spôsob, že na obed nebola pekne kapustička na paličke s prílohou kačacie mäsko, ale teplou vodou zaliate ovsené vločky s posýpkou z nadrvenej roxorovej rúry, je fakt. Pomer striel neklame a ani ja zas nefantazírujem. 5 – 13, priatelia. Veru ani by sme „ceknúť“ nemohli, ak by na svetelnej tabuli svietili po prvej časti hry nula a trojka.

Zápas začal nemilo. Už v druhej minúte sa Popradčan Fabian veľmi ťažko zbieral z ľadu po náraze o mantinel. Hostia v prvých desiatich minútach pôsobili viac než živo. Boli viditeľne lepší na puku, v korčuľovaní, ich rozohrávka nevyzerala, ako asfalt na Meštianskej. Veľmi dobrá hra do tela našich nútila chybovať. Nepresnosti však hostia nedokázali trestať a tak celkové vysvedčenie našej defenzívy napriek tejto prvej časti v celozápasovom hodnotení znesie jedna mínus.

V druhej časti duelu sa hra vyrovnala. Sekundu pred zavŕšením 27. minúty Tomáš v bráne najprv vyrazil strelu Sýkoru avšak tak nešťastne, že Lapšanský nemá ani najmenší problém trafiť z osemdesiatich percent odkrytú bránu. Nepýtajte sa, ako som prišiel na tých 80 percent voľnej brány. To sú skúsenosti milí moji :-). Prehrávame 0 – 1 a treba povedať a napísať, že zaslúžene. O minútu pred bránou nedobrá orientácia a u Vlada Nemca často videná dávka zbrklosti nedopraví puk tam, kde ho všetci chceme vidieť. To sme však ešte netušili, že tento zápas bude mať prívlastok – „zápas najdivnejších gólov kola“.

[singlepic id=49114 w=320 h=240 float=left]V 29. min. sa atakovaný Tibor Melichárek dostane s „priveseným“ obrancom a pukom na tele do kráľovstva brankára a puk po odrazoch končí za čiarou. Samozrejme radosť na tribúne, hráči ruky hore. :-) Kto by sa nepousmial. Je tu chvíľka na reparát. Pán rozhodca okamžite ruka k uchu naznačujúca telefonát. Čo by sa dialo, keby po debate s videorozhodcom rozpažil? Ja si to neviem ani predstaviť. S istotou tvrdím, že určite ten gól uzná, lebo naši z tribúny v spodných radách by ho asi pri najbližšej príležitosti stiahli z kože. Či už tlakom, alebo to bol len jednoducho regulérny gól, podstatné je, že je vyrovnané. Gól Tibor Melichárek, 1 -1. Všetci si želáme rýchly obrat v skóre, pretože „kukuč“ zápasu hovorí jasnou rečou. [singlepic id=49101 w=320 h=240 float=left]V tomto záplavu pukov v sieti nečakajte. Dočkáme sa v 38. min. Marcel Holovič si puk preberie v strednom pásme. Náznak prečíslenia s Vašom Stupkom marí malý poskok puku na hokejke. Marcel sa dostáva mimo miesta možnosti na dobrú prihrávku. Pod tlakom obrancu Holovič skoro na čiare rovnobežnej s bránkovou. Chvíľka rozmyslu a brankárovej neopatrnosti. Strela z nemožného uhla, puk medzi betónmi, odraz do siete, je tam!!! Doslova z jednočísleného uhla Marcel Holovič prestreľuje Sydora po druhý krát! 2 – 1. Na svete je zlom v stretnutí.

[singlepic id=49103 w=320 h=240 float=left]No a do tretice do páru…, pretože asi takú logiku mali naše góly. Marek Bartánus obkorčuľuje bránu, strela od pravej tyčky, puk zamotaný vo výstroji kričí: „Ja v týchto zatuchnutých betónoch brankára nechcem býýýýť!!!“. Marek Bartánus si bezkontaktne objazdí bránu, puk z ničoho nič pár milimetrov za čiarou, vedieme 3 – 1… V tomto momente ďakujeme pánu rozhodcovi, že sa neupískol a čakal až do momentu, kedy puk skutočne bude v jasne riešiteľnej situácii. Pár sekúnd pred koncom tretiny mohol ešte Janko Románek vsietiť. Ale už v druhom zápase po sebe má Jano pri zakončení pred prázdnou bránou nechutnú smolu.

V poslednej časti hry sme doboru obranou udržali súpera na dištanc od našej siete. Umná hra vzadu s poctivým prístupom bekov zasluhuje potlesk. Tomáš Brňák, ako aj jeho menovec Bučka, Cuník, či stále sa lepšiaci Rišo Filip, ktorý v zápase pár krát nebezpečne vystrelil si zasluhujú absolutórium. Tak isto dobre hrajúci Hruška a snažiaci sa Bíro. Napriek kvalite defenzívy a logike nemeniť víťaznú zostavu by som aj tak, síce ako obohraná platňa chcel upozorniť nato, že v Prievidzi, kde máme dvoch našich, zvádzajú existenčný boj.

Zajtra nás čaká jedno z vyvrcholení základnej časti. Po prvý krát v tejto sezóne na domácom ľade privítame naj adepta na majstra, HC Košice v zostave s menami, ako Nagy, Bicek, Pašek a ďalší. Máme sa načo tešiť.
Autor: Rasťo Gavora Foto: Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články