Connect with us

Šport

Hokej: Piešťany vs. Nitra pohľadom Rasťa Gavoru

Published

on

Keď sa v Piešťanoch desať minút pred koncom hokejové duelu začne kričať: „Pískaj koniec“, mnohí z nás máme zafixovanú práve Nitru.Neviem či to je len môj pocit, ale ono to vždy takto musí skončiť, keď začneme s nimi po vedúcom góle hrať tú našu zabezpečenú obranu. Dovtedy vyrovnaný duel sa našim vedením razom zmení na „úpornú“ snahu doviesť zápas k trom bodom. Prestaneme hrať ofenzívne, vrhneme sa do bránenia výsledku tak bezhlavo, že sa tŕpne a donekonečna čaká na tú malú chybičku, ktorá nám to po x-tý krát všetko pokazí. Samozrejme s istotou návratu Mikuláša prišla aj teraz. Matej Cuník za bránou robil čo mohol, tá hokejka medzi nohami súpera bola v rámci boja, ale musí to byť? Pár minút pred tým hráme presilovku a ledva sa usadíme v pásme. Namiesto toho, aby sme ich viditeľne neistého brankára a aj prekonateľnú obranu zasypali ofenzívnym uragánom z našich srší „pokoj“ istoty, že máme dve minúty o jedného viac na ľade. Dovtedy nám to ide, máme tlak, ale akonáhle vedieme v poslednej tretine o gól… Škoda bodu.

[singlepic id=49268 w=320 h=240 float=left]Pri rozkorčuľovaní bol zaujímavý pohľad na ľad. „Šušušu“ hovorí, že tréneri neboli po zápase s Košicami spokojní s hrou niektorých, preto prišla zmena. To však pravda byť nemusí, berte túto informáciu polovážne. Bez Vaška Stupku, Kuba Ručkaya a zraneného Valábika. Namiesto nich konečne vidíme na ľade po zranení Martina Chylu, Lelkeša a už pomaly do zabudnutia rozohrávania sa na trnavskej farme upadajúceho juniora Hudeca. Filip síce počas stretnutia šancu dostal leda tak šancu čuchnúť si extraligovému ľadu, ale tešíme sa návratu jedného z mála novodobých odchovancov do seniorskej kabíny. Určite nikoho neteší odchod Mareka Bartánusa. Nie je však jediný, kto má s klubom otvorenú zmluvu do 31.12. Čiže s odchodmi nemusí byť ešte koniec. Uvidíme, čo nám v tomto smere chystá vedenie. Nezostáva nám nič iné, ako Marekovi poďakovať. Rozbiehal sa spolu s mužstvom pomalšie. Potom však prišla jeho plná sila a na ľade ho bolo od zápasu k zápasu stále viac a viac vidieť. Presadzoval sa strelecky, nahrával, bojovnosťou prevyšoval niektorých o triedu, niektorých možno aj o dve. Veľa šťastia v druhej švajčiarskej lige prajeme.

[singlepic id=49261 w=320 h=240 float=left]V zápase od samého začiatku dominovali zabezpečené obrany. Nitra napriek nelichotivej bilancii z ostatných piatich stretnutí ani z ďaleka nestratila ofenzívnu silu, ktorou sa u nás vždy prezentovala. Vedená síce postarším Jožkom Stümpelom, ale stále hrajúcim s neskutočným prehľadom, ktorý bol najviac badateľný v presilovkách. Naši boli v ofenzíve tiež podstatne zodpovednejší, ako v prvom domácom stretnutí, preto môžme skonštatovať, že sme videli výborný extraligový duel.

V 6. minúte si Maťo Mišura postojom pri vhadzovaní skoro namočí nos do ľadu. Všimli ste si jeho postoj pri buly? Matej sa inak v poslednom čase viditeľne zlepšuje, preto to treba napísať. Práve pri buly, ktoré je pre nás často tou najhoršou vizitkou vidieť, že jeho chuť hrať a odovzdávať na ľade poctivosť je obrovská. Puk na Jana Románka, strela ako z kanóna. Po koľký krát už zvoní Janova tyčka? Vo Zvolene z pol metra do brvna, minulý zápas akoby dal, teraz znovu.

Nitra najviac hrozí v presilovkách. Ich na oko jednoduché zámky, na ktoré naši majú vždy problém reagovať viditeľne fungujú. 4 minútové oslabenie o hráča ako tak prežívame. Tomáš Tomek v bráne má teda čo robiť a „HD-čkovo“ ukazuje, prečo bol o jeho služby záujem v českých Pardubiciach.

V prebiehajúcej 28. minúte hromy blesky na štadióne. Rozhodca nám najprv vylučuje Bučku, potom hneď po buly zaľahne puk Melichárek a ide von. Skoro dvojminútová presilovka hostí o dvoch hráčov. Nitra nás uzaviera, bránime sa statočne. Príde však strela Tománka absolútne presne pod brvno a klbko nitrianskych priaznivcov má dôvod na radosť. Podstatne menšie klbko, na aké sme u nás z Nitry zvyknutí… 0 – 1.

[singlepic id=49272 w=320 h=240 float=left]Tridsiatašiesta minúta patrí naopak nám. Po nitrianskom vyhodení puku na tribúnu máme možnosť hrať presilovku o dvoch mužov. Prehráme však veľmi podstatné prvé buly, puk je vyhodený, opäť sme „rozštelovaní“ mimo pásma. Prejde minúta a my ani nevystrelíme. Na ľad sa dostane prvá lajna. Samir sa točí s pukom okolo modrej, s Rišom Filipom si vymieňajú ponuky na zakončenie. Príde nahodenie, polostrela. Pred bránou v dobrej pozícii atakovaný Vlado Nemec, teč, puk je v sieti!!! Chvála bohu, že prvá strela v presilovke o dvoch hráčov okamžite končí gólom… 1 – 1. Naša sila rastie. S chuťou sa rozlúčiť s pôsobiskom štartuje do samostatného úniku Bartánus. Prekonaného Kristana zachraňuje tyčka a želaný odraz puku späť do brankárovej opatery. Ani Mišo Peško nedokáže z dobrej pozície vsietiť. Výborný koniec tretiny našich, hráme ofenzívne tornádo, nitrianski „fandovia“ v týchto momentoch chvália nacvičený obranný betón svojich miláčikov.
[singlepic id=49275 w=320 h=240 float=left]V 45. min. prišla hrúbka v obrannom pásme hostí. Holovič nájde prihrávkou pred bránou osamoteného Patrika Lušňáka, kľučka na ľavý betón, puk po kostrbatej ceste končí v sieti!!! 2 – 1. Krásne ticho z nitrianskeho kotla. Končíme. Aj tak by sa to dalo nazvať. Po góle začíname obrannú „magosinu“, ojedinele prerušovanú útočným atakom. V 53. min. je Bartánus opäť v samostatnom nájazde, avšak proti Marekovmu „odstaveniu“ pred bránou neexistuje dôvod na protest. Tlak Nitry sa stupňuje a po faule Cuníka príde trest v podobe presne mierenej strely Heňa Ručkaya, ktorá značí vyrovnanie… 2 – 2. Z ďaleka nie je koniec dobíjania našej brány. V 58. Nitra triafa tyč a po vylúčení Riša Filipa sa ubránime niekedy, dá sa povedať len zázrakom. Výborný Tomáš v bráne nás opäť udržal nad vodou. Ešteže nám to tento rok ide v trestných… Paťo Lušňák v poslednej sérii rozhoduje strelou medzi betóny…. 3 – 2.

Vidíme sa v nedeľu na derby s Trenčínom.
Autor: Rasťo Gavora

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články