Connect with us

Šport

Hokej: Piešťany vs. Košice pohľadom Rasťa Gavoru

Published

on

Keď sme sa po pár kolách zamýšľali, prečo neprídu ľudia konečne v ”normálnom” počte na hokej, nádejali sme sa aspoň, že zápasy s ašpirantmi na titul budú iné. Tých 5 euro na Košice nie je snáď veľa. Alebo je ? Nechcel by som sa týmto dotknúť ľudí, ktorí v dnešnej ťažkej dobe počítajú každý cent. Napriek akcii vedenia sa v návštevnosti nič nezmenilo. Ľudia sa nabažili, to áno, ale dnes (26.11.) sa čakalo, že bude rad na lístky zasa až na parkovisku.

[singlepic id=49179 w=320 h=240 float=left]Dvadsať minút pred začiatkom z radu tvoriaceho stonožku 5 nôh. 10 minút, dve tri prirástli. Ťažko rozumieť tomu prečo si ľudia stále cestu na hokej nenájdu. Hrá sa predsa výborný hokej. Do ligy sa vrátili mená, naši začali vyhrávať, kvalita stúpa. Dnes prišiel Nagy, Bicek,  Bartoš, Štrbák, Pašek, Spilár. Ten lieta po ľade, ako keby bol v minulom živote dravec Myšiak hôrny a jeho reinkarnácia neprebehla dostatočne. V dobrom slova zmysle samozrejme.  Bolo sa načo tešiť. Napriek tomu 3 stovky navyše. Minulý rok ľudia chodili, aj keď sa hralo cez pracovný deň. Nerozumiem tomu.

Veru na tribúnach celé zle. Ľudia si kúpia lístky na státie a keďže je tribúna na B – éčku poloprázdna, sadnú si. Fan club je tam potom v rohu ako zabudnuté dievča s troma pohármi v ruke od akože ctiteľov. Neviem si nato dodnes zvyknúť. Dnes to mal byť sviatok. Preto som možno tak sklamaný z atmosféry, že tu o tom mocem dokola a neviem už prestať. Toto veru nebola extraligová atmosféra, akú aj menší kotol vedel robiť na pôvodnom mieste minulý rok, kedy nám po Ondrovom Otčenášovom góle proti Košiciam skoro blomby z vytrhnutých stoličiek od revu povyletovali.

K čomu prirovnať tento zápas? K  jedlu. Jedlo by vždy malo byť malým sviatkom dňa. Síce bežný ligový zápas, ale predsa len malý sviatok. Jedlo, napríklad dobrý gulášik.  Sadnete si, zoberiete si chlebík, rozlomíte… Symbolika prvých minút. Okamžite začneme do súpera, neprejde minúta, hráme presilovku. Pár sekúnd po uplynutí prvej minúty naši nahadzujú puk spoza brány, Hylák totálne dezorientovaný ani netuší, že puk má pri ľavom noži… Stačil by len malý pohyb, pohybčôček a kopne si ho do brány. Ani sa nepohol. Dve, či tri, štyri sekundy puk stojí, ľudia jačia, nenájde sa však nik, kto by aspoň mihalnicou do neho štuchol a „rozšúchal“ ho po ľade. Ako len teraz závidíme dedinských futbalovým ihriskám s miernym ”sklonom do kopca“.

[singlepic id=49168 w=320 h=240 float=left]Začiatkom tretej minúty dokonca presilovka o dvoch mužov. Síce krátka, ale je. Prehrávame však buly a pripravíme sa o možnosť. Celý tento začiatok vyzerá, ako keby sme sa zľakli toho, žeby sme hneď mohli nad favoritom viesť. A tu sa láme chlieb. Na začiatku, pri prežehnaní, prvom hlte jedla. Zľakli sme sa veľkej možnosti a vydržalo nám to s prestávkami až do konca.

Celé to bolo dnes také gulášové. Po prvej tretine mnohí konštatujeme. ”Dobré, ale niečo tomu chýba.” Taký gulášik nie podarený, robený na oleji. Nie tak dobrý, aký v lete navaril náš Dodo. V poslednej časti hry ešte k tomu našimi dosypané sójové kocky.

Aspoň že na dezert po guláši mám dobrú správu. Nedávno som do článku montoval pobehujúcich Skaličanov, rozširujúcich po našom zimáku informáciu, že Tomáš Tomek zaručene odchádza. Áno, Tomáš mal odísť. Pernikári z Pardubíc ho už mali pečeného vareného. [singlepic id=49172 w=320 h=240 float=left]Prednosť však dostal nedávno v KHL prepustený Július Hudáček a práve on bude hájiť ich farby. Ešte jedna dobrá správa. O týždeň ba sa mal vrátiť na ľad Maťo Škadra. Po dnešnom veľmi ťažkom dvíhaní Valábika z ľadu sa možno jeho príchod o nejaký ten deň urýchli.

To prvo-tretinové jačanie a s prekacovaním očných buliev a pána boha prosenie … nóóóó…,  sme si rozložili na tri krát. V 6. min. Marcel Holovič švihom triafa presne do betónu, puk sa opäť zamoce v bránkovisku. Nie je tej sily dnes, aby to tam dotlačila. V 14. min. Matej Mišura. Hylák vyráža puk ani nevie ako a ani nevie kam, opäť to isté…  Samozrejme, ako inak, nedáš dostaneš. 16. min, Marcinko si nakorčuľuje na prihrávku od Sojčíka, nájazd so strelou presne pod brvno … 0 – 1. O pár minút dostane strelec gólu 10 minút. Rozhodca by dnes potreboval asi až pol „kýbla“ natečenej krvi, aby na oboch stranách začal pískať dvíhanie hokejok do tváre.

V druhej časti hry stále viac badať istejšie Košice na ľade. Paradoxne v čase, keď je držanie puku na ich hokejkách možno aj dvoj tretinové, prichádza náš tlak. Všetko začala dnes trochu viac rozštelovaná formácia Holoviča so Stupkom a Lušňákom. Po Brňákovej strele od modrej Paťovi chýba na doklep pár centimetrov. Tlak pokračuje výbornou robotou Jožka Haringa pri mantineli, všetko končí [singlepic id=49167 w=320 h=240 float=left]strelou do tyče od Mateja Mišuru. Veľmi pekné tri minúty našich. V 33. minúte to už konečne prišlo. Po Peškovej strele Hylák puk vyráža do pásma, kde ho má na podnose Adam Drgoň a prázdna brána si pýta jesť. Kedy toto Adam nedal, asi by dostal od svojej malej dcérky, ktorú pravidelne nosí na ďakovačky po zápase frčku do nosa. … 1 – 1. Naša radosť má krátke trvanie. Aké je to niekedy jednoduché pri presilovkách ukazujú hostia o pár sekúnd. Nahodenie na Nagyho, teč par excelance … 1 – 2. Nadýchnutí na otoč sme ”friško”  stíchli.

V poslednej tretine hráme vo veľkom útlme. Viac vyhadzujeme cez všetky čiary, ako tvoríme. Na ľade vidieť hlavne individuality Košíc, z našej hry sa stráca pohyb, ľahkosť, prihrávka. Košice elegantne bránia stredné pásmo a nedovoľujú nám ničotné nič. Prichádza zranenie Valábika. V posledných desiatich minútach vidieť na našich rezignáciu. V presilovke po nastrelení obrancu a doklepe 1 – 3, v power play doklep do prázdnej a nakoniec švih Biceka… 1 – 5. Nič sa nedeje, ide sa ďalej. V piatok nás čaká ďalší z hornej štvorky, výborne útočne hrajúca Nitra.

Autor: Rasťo Gavora Foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články