Connect with us

Šport

Hokej: Piešťany vs. Dolný Kubín očami fanúšikov

Published

on

V piatok 12. novembra 2010 privítali piešťanskí hokejisti doma súperov z Dolného Kubína. Piešťanci tento raz nedovolili opakovanie ťažkého zápasu z pred necelého mesiaca a zvíťazili 3:0. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať ako videli zápas fanúšikovia ŠHK 37 Piešťany z fanklubu HFC´04 Piešťany.

Keby sa po tomto zápase vyhlasovala prvá trojka najlepších hráčov na ľade, mohlo by sa pokojne stať, že na pomyselnom piedestáli by stáli dva hmotní a jeden nehmotný hráč, hokejista, účastník duelu. Pretože hodnú časť zápasu sme pravdepodobne nehrali len s brankárom a piatimi hráčmi v poli, ale v našej bráne pravdepodobne bol ešte jeden. Nazvyme si ho ako chceme. Tomášov anjel strážny, duch piešťanskej nepriestrelnosti, zahmlievač očí kubínskych strelcov, mister zero na konte našich inkasovaných. V žiadnom prípade by som si nedovolil ani najväčším omylom pochybovať o brankárskom umení Tomáša Tomeka, ale v piatok sa tie puky trošku častejšie od Tomáša odrážali, ako je zvykom. Je jedno ako sa ten pomyselný siedmy hráč volá, hlavne že tam [singlepic id=6038 w=320 h=240 float=left] bol a aj s jeho pomocou si náš gólman pripísal ďalší čistý gólový register.

Pohľad na súpisku mužstiev pred zápasom dával znať, že dnes k nám sem opäť nepríde predposledné mužstvo tabuľky s otvorenou náručou pre výprask, ale ťažký a vyspelý súper, vystužený hráčmi extraligového Martina. Všetci sme mali v pamäti ostatný ťažký duel, ktorý sa nám podarilo s vypätím všetkých síl dotiahnuť do úspešného konca a vyhrať najtesnejším rozdielom. Keď pindoši nemajú chuť kecať a radšej lúskajú počas zápasu jadierka, keď si neuvedomujeme chlad od “prdelí“ zo studených lavíc, a keď je na konci “standing ovation“, môžme s pokojným svedomím povedať, že sme v piatok videli kvalitný, dynamický, miestami tvrdý, o stupeň teplejší prvoligový hokej, ktorý sa musel páčiť.

V prvej tretine sa hralo trošku opatrnejšie. Obaja si uvedomovali silu svojich ofenzív, obe mužstvá s snažili pozorne brániť, nedopúšťať sa zbytočných a naivných chýb. Šance, ktoré sme v tejto časti hry videli sa dajú s kľudom nazvať pološancami. Zápas mal od začiatku tempo, gradáciu hry. Najviac nás zamrazilo asi pri šanci Jonáka, ktorý asi v siedmej minúte netrafil totálne odkrytú Tomášovu svätyňu, hádam z troch krokov. Šance našich mali vždy malú chybičku krásy. Buď bola finálna prihrávka nepresná, zakončenie nebolo dostatočne razantné, alebo sme stroskotali  na pevnej obrane, alebo istom kubínskom brankárovi. Za zmienku stoja príležitosti Maja Mihálika a jeho teč pred bránou, ktorý pekne zmenil smer, bohužiaľ ale mimo bránu, prudká strela Bučku od modrej a efektný zákrokom Dzubinu ľavým betónom, či šance prvého útoku, ktorý s najčastejšie dostával svojou chuťou a aktivitou k zakončeniu. Gól sme však v tejto tretine nevideli.

V druhej časti hry sa hra zrýchľovala. Začíname samostatným nájazdom Patrika Lušňáka, ktorý sa presadil svojou rýchlosťou, ale pozorný brankár mu pohybom znemožňuje čo i len vystreliť. Naši sa púšťajú do tlaku, hlavne prvý útok drží súpera pevne vo svojom pásme. V 25. minúte sme sa konečne dočkali gólu.  Baran s Kubrickým a Pupákom si v pásme vymieňajú puky dovtedy, až konečne príde presná Martinova prihrávka na Mira Pupáka, ktorý sa ocitne zoči voči Dzubinovi a ponad prvý betón a lapačku strieľa veľmi dôležitý prvý gól. Vedieme zaslúžene  1 – 0….. Hra v tejto časti zápasu má rýchly spád, šance sa striedajú na oboch stranách. Zlepšeným pohybom sa dostávame do prečíslení. Kubrický, Dano Rosa, Učeň, ale aj iní šance na našej strane nepremieňajú.

V 50. minúte si dvojica Peško Románek spomenie na svoje najlepšie časy, keď sa títo dvaja dokázali nájsť aj naslepo.  V dobrej streleckej pozícii sa neukvapuje Mišo Peško, prenechá puk Janovi Románkovi, ktorý naberá okamžitý šprint, natlačí sa do stredu, do voľného územia pred brankára a triafa presne medzi betóny… vedieme 2 – 0 a hneď sa nám oveľa ľahšie dýcha. Súperovho trénera ide rozhodiť v týchto momentoch od zlosti. Fatálna chyba kubínskej obrany, potrestaná v najlepší možný čas. O pár minút pri nás opäť stoja všetci svätý. Po strele obrancu Tomáš neudrží prudký puk, ktorý prepadne za neho, pred Kováčom je už len prázdna brána, ale chvalabohu aj dlhé ruky nášho obrancu Magušina, ktorý uprace puk do bezpečia. V 59. minúte nakoniec to najlepšie…. Jeden z najaktívnejších na ľade Patrik Lušňák si sprava nakorčuľuje sám do stredu, efektný švih ponad lapačku, kliniec, vešiak, vinkel jak alabaster ….. 3 – 0.

Teraz si od hokeja týždeň oddýchneme, v utorok sa pravdepodobne na ďaleký východ asi nik nechystá, v piatok máme voľno a až na budúci utorok sa vidíme doma na Senici. Držme našim palce na východe, aby sa konečne prelomilo to východniarske tohto sezónne prekliatie a priniesli 3  body. Ale najdôležitejšie je to, aby sa odtiaľ v poriadku vrátili.

Autor: otto Ilustračné foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články