Connect with us

Šport

Hokej: Piešťanci pripravili Topoľčanom predčasnú mikulášsku nádielku

Published

on

V piatok 3. decembra 2010 privítali hokejisti ŠHK37 Piešťany na domácom ľade súperov z HC Topoľčany a pripravili im mikulášsku nádielku ako sa patrí. Ak chcete vedieť ako videli zápas, ktorý vyhrali Piešťanci 8:1, fanúšikovia ŠHK 37 Piešťany z fanklubu HFC´04 Piešťany, čítajte ďalej.

[singlepic id=7776 w=320 h=240 float=left]Ktovie, ako sa topoľčanskí chlapci pripravovali na tento duel. Hovorí sa, že na lídra je príprava raz tak tvrdšia, raz tak cieľavedomejšia, raz tak premyslenejšia. Treba sa predsa ukázať v čo najlepšom svetle. Kto vie. Lebo v skutočnosti to vyzeralo tak, že pred zápasom prišiel topoľčanský kapitán do našej šatne, pekne pozdravil, požiadal o pozornosť, poklonil sa a tak, ako to robia všetky slušné detičky, zaspieval našim koledu a poprosil o čo najštedrejšiu mikulášsku nádielku. A keďže naši určite nemajú srdce z kameňa a aj sa to sluší aj patrí, pánovi kapitánovi pekne krásne sľúbili, že darček bude skutočne taký, ako si celoročne poslúchajúci hokejisti Topoľčian zaslúžia. A stalo sa. Balíček síce nebol až do plna, ale Topoľčanci nemajú určite ani najmenší dôvod sťažovať na našu lakomosť.

Pri rozkorčuľovaní išiel z hráčov Topoľčian rešpekt. Vystužení bývalými hráčmi Nitry a kompletnými štyrmi útokmi pôsobili až príliš sebavedome. Lenže pri terajšej našej forme nemali na nás šancu, ani keby sme hrali len s jednou korčuľou. Je veľmi dobré, že sa presadili všetky štyri útoky a chalani si z chuti zastrieľali.

Zápas sme začali ako osy a hneď po vhadzovaní sa skoro dostal do prečíslenia prvý útok dvojicou Pupák, Baran, ktorých trošku prísne zastavila píšťalka čiarového rozhodcu. Kto bude jasným pánom na ľade predviedol pár sekúnd po prvej minúte Mišo Peško, keď zle vyhodený puk Topoľčancami bez zbytočných vymýšľaní vypálil a projektil odrazom od hornej žŕdky končí po prvý krát v sieti hostí vedieme 1 – 0. V tejto časti hry ešte hostia hryzú. Už v tretej minúte, v presilovke Mihálik netrafí sám pred brázdnou bránou skákajúci puk. V 10. min. sa ocitá sám pred brankárom dnes najlepší na ľade, s chuťou hrajúci Miro Pupák, triafa však vyrážačku brankára. Naši napriek častým oslabeniam v tejto časti hry pevne držia opraty zápasu vo svojich rukách. Začiatkom 11. min. spoza brány, v presilovej hre, prihráva Dano Rosa na Matrina Klča a ten strelou po ľade popod ľavý betón zvyšuje náskok našich na 2 – 0. Pokračujeme v tlaku. V 12. min. sám pred bránou Majo Mihálik.  V14. sa sám pred bránu dostane Dano Rosa. Pri Hippíkovi stojí šťastena. V 18. min. je 3 – 0. Dvojica Románek Chylo ide na dvoch obrancov hostí, Jano Románek sa sťahovačkou zbavuje obrancu, prihrávka na Martina, ktorá sa ale odráža od korčúľ obrancu späť k Janovi, beckhand ponad padajúceho brankára. V tomto čase vidíme od našich výborný hokej, ktorý by pri vyššej rýchlosti spĺňal aj vyššie, ako prvoligové kritériá.

[singlepic id=7777 w=320 h=240 float=right]Druhú tretinu začíname presilovkou o dvoch hráčov. Prvý útok si vymieňa puk až príde prihrávka Tomáša Bučku na osamoteného Martina Barana, sťahovačka doprava, pohyb brankára, backhendová strela ponad lapačku a je 4 – 0. Už o necelé 4. minúty pri prvom striedaní štvrtého útoku berieme hosťom na obrannej modrej puk, dostávame sa do prečíslenia troch na jedného, Dano Rosa v pásme nešpekuľuje s prihrávkami, nakorčuľuje si do čo najlepšej streleckej pozície, golfová rana ponad pravý betón a skóre sa mení po piaty krát…. vedieme 5 – 0. Prejde len 26. sekúnd a Topoľčanci sú zrelí na uterák. Zo stredu pásma prestrelí už nového brankára Belianskeho Miro Pupák, 6 – 0. Topoľčanci si po tomto góle nelogicky berú oddychový čas :-). Veď ste oddychovali doteraz, tak načo Vám je oddychový čas !

V 36. min. najkrajšia akcia zápasu. Druhý útok bleskove nakorčuľuje do pásma, prihrávka s “ očami “ od Miša Peška na Maja Mihálika, sťahovačka … 7 – 0.

V poslednej časti hry už vidíme viac krasokoľčuľovanie, ako hokej, naši sa ako slušní hostitelia prispôsobia topoľčianskemu tempu a je z toho iba hokejový odvar. Z tých zopár akcií stojí zato spomenúť azda len šancu Martina Chyla po prihrávke od Marcela Holoviča, keď sa Martin ocitne sám pred brankárom, ale ten hokejkou zastavuje strelu medzi nohy. Alebo krásnu individuálnu prácu Mira Pupáka s nebezpečný zakončením a strelou do hornej tyčky. Ešte sme však preskočili jeden z najkurióznejších gólov v našej sieti. Mišo Peško sa už nemohol pozerať na nemohúcnosť hostí a prihrávku od červenej čiary odrazom od svojej korčule prudko poslal za Adamov chrbát…. 7 – 1. Strelecký účet našich zakončil po prihrávke Martina Barana spoza brány, po dlhšom čase dobre adaptovaný “ náhradník “ za zraneného Joža Kubrického, s chuťou hrajúci Jaro Rybárik…. 8 – 1.

V utorok 7.12. budú všetci, ktorí sú zvedaví ako ďaleko potiahnu hokejisti ŠHK37 Piešťany víťaznú šnúru „nastúpení“ o 16:30 pri Easton Aréne – smer Senica. Vedenie ŠHK37 Piešťany nám ako mikulášsky darček tento výjazd finančne pokryje, jedna z možností ako investovať ušetrené peniaze sa určite vyskytne v útulnom bufete na senickom štadióne :-).

Autor: otto  Ilusstračné foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agencyContinue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články