Connect with us

Šport

Hokej: Piešťanci po premrhaných šanciach prehrali doma so Skalicou 1:2

Published

on

Najpodstatnejšou udalosťou pozápasového diania nedeľného duelu ŠHK37 Piešťany proti Skalici je čerstvá informácia, o ktorej drvivá väčšina piešťanských fanúšikov ani netušila. Tomáš Tomek zostáva doma. Napriek tomu že ho môj telefonát vyrušil pri poobednom odpočinku odpoveď bola jasná, stručná a potešiteľná: „Nikam sa nechystám.“ Aby som vysvetlil. Po piešťanskom „zimáku“ včera pobehujúci Skaličania začali rozširovať zaručenú, pre Piešťancov nepríjemnú jóbovu zvesť. S istotou toho, že v Piešťanoch raz bude stáť najväčší stredoeurópsky akvapark, Tomáš odchádza na nové a atraktívnejšie pôsobisko. Túto informáciu sa dalo brať viac menej na pol ucha, ale keďže všetci dobre vieme, že náš Tomáš je rodený Skaličan, minimálne to bolo potrebné overiť. Nie, nič sa nedeje. Tomáš sa bude maximálne snažiť už v nasledujúcom zápase vo Zvolene, aby našim hráčom aj jeho pričinením vedenie po malom ultimáte v podobe nutnosti nazbierať dostatočný počet bodov, vrátilo plnohodnotnú odmenu so všetkým čo k tomu patrí.

[singlepic id=48925 w=560 h=375 float=center]Skalický fanúšik veľmi pozorne sleduje, ako sa Tomášovi u nás darí. Oni ho napriek jeho krátkemu pôsobeniu v zeleno-bielom drese budú samozrejme vždy brať za svojho. Keď sa s nimi bavíte, ich uznanlivé názory na Tomášov výkon vždy naberajú nádych superlatív, keď nie niekedy „hyperlatív“. Pozorne jeho počínanie sledujú a tešia sa z jeho úspechov. Je to určite jedna z vecí, prečo si piešťanský a skalický divák dobre rozumie. Žiadne nadávky, hrubosti, či iná klasika kultúry zo slovenských tribún.

Keby to tak platilo aj o hráčoch. Rivalitu medzi hráčmi cítiť, počuť, vidieť. Zápasy so Skalicou budú pevne verím vždy plné diváckeho porozumenia a tak isto verím, že na ľade to bude vždy iskriť. V dobrom slova zmysle. Rovnako, ako pri poslednom zápase. Síce v 15. minúte veľmi málo chýbalo k tomu, aby bola z Mira Laža prvá slovenská okolo Zeme obiehajúca kométa. To všetko, keby ho Boris Valábik už so zhodenými rukavicami presne mierenou štartovacou rampou trafil medzi reflektory. O pol chlapa vyšší a pol chlapa ťažší. Napriek tomu bolo toto stretnutie férové. Kto Mira Laža pozná o trošku viac dobre vie, že on je viac herec, ako s prepáčením hlupák. Určite by sa s Borisom do ničoho nepúšťal. Miro jednoducho vie, ako správne rozpumpovať emócie na ľade, ako aj v hľadisku. Napriek tomu, že ho mnohí nemajú radi, je to jeden prešpekulovaný taktik. Líška s chvostom na opačnej strane a bez debaty aj dobrý hráč. Inak by nemohol včerajší duel rozhodnúť práve on. Nediskutuje zbytočne s publikom a na rozdiel od inej hviezdy v drese Skalice, vie po zápase podať ruku. Teraz rozhodol Lažo a ja verím, že v dôležitejšom zápase je na rade trebárs aj Tomáš, ktorý vychytá Skaličanov v náš prospech. Nebude to po prvý krát. Kto nezabudol na minulo ročné štvrťfinále, ten vie svoje.

Jedinou strelou, ktorá sa ujala z našej strany bola iba klasická „bartánusofka“, ktorú Marek Bartánus nepoužil po prvý krát. Len v drese s havranom na hrudi je to ako cez kopír asi tretí Marekov úspech. Podstata je jednoduchá. Rýchlo nakorčuľovať z ľavej strany, natlačiť sa pred brankára, ktorý zákonite musí urobiť pohyb. Pohyb, ktorý Marekovi ako skúsenému harcovníkovi jasne napovie kam s pukom. Veľká škoda, že si niečo obdobné Marek nenechal aj na dve zahodené trestné strieľania.

[singlepic id=48936 w=560 h=375 float=center]

V 28. minúte spracoval vysoko letiaci puk od M. Mišuru, natlačil sa pred bezchybného Romančíka a po ľade zasunul…. 1 – 0. Prvý a posledný krát v tomto zápase. Hostia dvoma, dá sa to tak nazvať zlepenými gólmi zápas otočili v poslednej tretine. V 51 min. naši zabudli po pravej Tomášovej ruke Kuľhu, ktorý strelou medzi nohy prekonal dovtedy sto percentného Tomeka…. 1 – 1. O dve minúty sme nedokázali vyhodiť puk z pásma a nasledoval trest v podaní M. Laža, ktorý otočil tento zápas v prospech hostí… 1 – 2. Po tomto góle prišiel zákonite tlak našich, ktorí z času na čas pozabudli na zadné vrátka. Z čoho plynuli prečíslenia Skaličanov či už dvoch, dokonca až troch na jedného. V 58. min. pri našom záverečnom tlaku zabránila tretiemu gólu iba Bučkova duchaprítomnosť a správna orientácia na päť korunáčke, kedy Tomáš dokázal odpáliť puk do bezpečia. Minútu pred koncom po druhom nepremenenom trestnom strieľaní a následne osem sekúnd po vhadzovaní po teči pred bránou v podaní Valábika dopletáme smole dlhý vrkoč. Po štyroch víťazných zápasoch prehrávame 1 – 2.

Prehrali sme, ale výkonom hodným potlesku. Dá sa konštatovať, že vyhral šťastnejší. Vidíme sa v piatok na Zvolene priatelia.


Autor: Rasťo Gavora Foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články