Connect with us

Šport

Hokej: Derby Havranov s Duklou Trenčín pohľadom Rasťa Gavoru

Published

on

Keby 9. decembra 1986, za čias plnohodnotného budovania rozvinutého socializmu, niekto vbehol do preplnenej jedálne národného podniku Tesla Piešťany a s megafónom na plnú h..u (ústa) zahlásil „Na Meštianskej v zelovoci dostali mandarínky !!!“, aj tak sa mu nepodarí vytvoriť takú paniku, ako keď na hokeji rozhodca posledný krát pískne do píšťalky. Pamätníci budovania doby, ktorá nemala logiku a predsa všetko fungovalo, určite veľmi dobre vedia, čo spôsobovala s ľuďmi táto veta. Niektoré ženy boli schopné dosiahnúť bezdotykový orgazmus. Ruky a očné zreničky chytali nekontrolovateľný tras ala Mr. Bean po „vyčistení“ obrazu Whistlerovej matky, všetka chtivosť mala iba jedno meno….. Z ďaleka však ovocie z trópov nemôže konkurovať zbesilému úniku Piešťancov po konci zápasu.

_MG_2634Osobne som si to včera aj ja vyskúšal. Nie je to ani adrenalín, získať sa dá leda tak vykĺbený členok, či vyvrtnuté koleno. Alebo žeby neplánovaný pád na vyhliadnutú? To sa dá aj inak, nie? Kolega mi vždy ako mladému gaštankovi… žene musíš… „Máte oči ako lesná kuna a vaše mäsité pery ma lákajú k bozku“. Tomu že vraj žiadna neodolá. :-) Napriek tomu niektorí letia, ako keby sme neboli účastníkmi hokeja, ale 60 minút „zírali“ na kolbište, kde sa popravujú odsúdenci. Po poslednom hvizde sa ide tlieskať, kat nebude vykrikovať: “ Baví ma to, kto ďalší ? „….

Kam sa všetci do Marie Terézie ponáhľate? Hráči odohrajú výborný zápas, vidíme hokej ako lusk. Síce prehráme a čo? Keď už nič iné, aspoň tej našej decembrovej božej trojici Holovič, Stupka, Lušňák by ste mohli zatlieskať. My skutočne nemáme žiadnu tradíciu. Teraz sme divniaci. Potom budeme hádam diváci a keď ja prejdem procesom práchnivenia, budú hádam aj skutoční fanúškovia. Hokej nie je konzum, hokej je srdce. Síce chleba nezlacnieva, ale nervy drásajúce otázky od manželky ( a ), kde si zasa bol ( a ), sú omnoho viac stráviteľnejšie. Po hokeji.

Po zápase v Bystrici, ktorí mnohí pozerali na dva krát sa tešíme vytrvalému vzostupu formy našich. Na dva krát preto, lebo po 3-0 si mnohí spomenuli, že niečo zabudli urobiť. Pesimisti síce často hodnotia priam neskutočný obrat v Bystrici slovami. „Ani nevieme ako sa nám to podarilo. Toľká kopa náhodných gólov, to sa len tak nevidí,“ zovšeobecním to. Holovič z otočky presne, ani nemieril, Rišov Filipov nahodený puk od modrej na verím boha, či Vaškove vyrovnanie po vyskočení puku z lapačky brankára. Nič to ale nemení na tom, že aj “ negativisti “ boli veľmi milo ohromený našim výkonom v Bystrici a nádherným obratom v zápase, ktorý nakopol Marcelovu lajnu do líderskej pozície v mužstve. Myslím, že sa tomu veľmi tešíme. Marcel je totižto hokejový elegán. V príprave bol jednoznačne jedným z najlepších. Potom sa však dostal do útlmu spolu s mužstvom. Ostal pomalý a to dokonca spôsobilo jeho krátky pobyt v štvrtej lajne, ktorá zasa až tak veľa  času na  ľade vždy nedostane. Preto sa  tešíme Holovičovmu návratu do formy a veľmi si prajeme, aby sa v nej Marcel čo najdlhšie zasekol. Apropo, prvý útok nám nejak hapruje. A nie prvý zápas.

_MG_2583Derby ako lusk začali lepšie hostia. Biro odišiel na trestnú za nedovolené bránenie a trest príde skoro okamžite. Nahodený puk od modrej a ledabolí teč spôsobujú, že hostia vedú už v druhej minúte 0 – 1. Nie nadarmo sa hovorí, že derby nemá logiku. V kartách prvé vyhrání, z kapsy vyhání. V nelogickosti derby to však často býva tak, že kto prvý berie, všetko berie. My tých derby máme nejak  veľa. Vo výsledkoch možno aj na škodu. Nitra, Trenčín, Skalica. Sme v strede cesty, ako sa povie.

V 5. minúte vyrovnávame. Spomínaná dominancia Holovičovho útoku po prvý krát prepasíruje puk za bránkovú čiaru. Vaško Stupka nakorčuľuje z uhla pred Lašáka, ktorý sa celý zápas chová ako na jarmočnom hokeji a prekvapí ho strelou z uhla … 1 – 1. V 10. min. Jožkovi Haringovi chýbal vyšší rýchlostný stupeň, aby sa mohol cez obrancov dostať až pre Lašáka a pokúsiť sa o skórovanie. Svižná dvadsať minútovka jednoznačne patrí napriek pomalšiemu začiatku nám. Bohužiaľ skóre tomu nezodpovedá.

V druhej časti sa hra otočí. Na konci tretiny konštatujeme, že súper svojou dravosťou a agresivitou riadne otupuje našu ofenzívu. Vysoké napádanie a hra do tela našim robí veľké starosti. Súper nás často drží pod zámkom, obrancovia sú v trvalej permanencii a logicky prichádzajú chyby volajúce po góle. Najprv sa však presadzuejeme my. Po neuznanom góle rozhodcovia možno cítia potrebu vrátiť neprávom požičané a my hráme v 35. minúte o dvoch mužov v poli naviac. Začína to rovnako, ako mnohé presilovky. Prehrané vhadzovanie. Ten základ základov núti našich stále dokolečka zakladať útoky nanovo. Koncom 35. minúty sa po viacerých prihrávkach dostane puk na Marcela Holoviča. Ten sa pomaly, berte to ako spomalený záznam, pretože je to otázka sekúnd, dostáva bližšie a bližšie k bráne, rozhľad hľadá lepšie postaveného spoluhráča. Ten však nie je a Marcel je stále viac v lepšom streleckom uhle. Lašák sa nehýbe, brána je zaprataná. Či to bol povel, alebo čo sa vlastne stalo, naraz ide brankár Trenčína dole na kolená a ako mnohí poznajú Marcela, strela skôr mieni trafiť vinkel brány. Absolútne presne !!!! … 2 – 1. Marcel má skutočne pre hokej cit. V 39. stojí pri nás smola. Nie, žeby si hostia gól za aktivitu nezaslúžili, ale určite nie takýto „opelýchaný“. Tomáš Tomek pri prvom zákroku pravým betónom zachytí puk v bránkovisku, z tribúny to vyzerá niečo na spôsob, že má ťažisko na opačnej nohe. Hostia po „kope“ na bránu, neprestanú dobiedzať a oplatí sa… Vyrované 2 – 2.

_MG_2570V 45. minúte si Jano Románek nádherne nájde medzi obrancami voľný priestor, krásna prihrávka od Brnca Brňáka na modrú. Otoč na päť korune, nájazd, faul, trestné. Škoda, Jankovi puk uniká. Keby nie…. Ale keby boli v r… ryby, neboli by rybníky. Dnes trestné nešli. V 49. minúte nedáš dostaneš. Biro vyrobí v našom obrannom pásme fatálnu hrúbku, dokáže si ju však sám obrannou bravúrou napraviť. Do repertoáru hry našich sa konečne dostali strely od modrej. Keď nie strely, aspoň nahodenia. Rišo Filip zo svojho obvyklému miesta, Lašák veľmi neisto vyráža pred seba Kubo Ručkay na pravom mieste… vedieme 3 – 2… Lenže je vyše 10 min. do konca !!!!

_MG_2364Určite viete, kam mierim. Zabezpečená obrana, ako keby sme viedli minimálne o tri góly a koniec atakov. Je mi veľkým potešením, že moje laické oko videlo niečo, čo pre nás často býva častým zvykom. Vedieme, ale hráme. Trenčín 5 minút nevie, odkiaľ prišiel. Tlak našich však nič neprináša, ale dobrý pocit z hry v dušiach Havranov na tribúne koluje v žilách. Trošku však vadí to trvalé nasádzanie prvej lajny, ktorej nejde. Prehrávajú buly, sú pomalší, vytvárajú si málo šancí. Paradoxne k tomuto názoru vyznie bleskový prechod T. Melichárka až pred Lašáka, keď od poisťovacieho úspechu nás delila len byľka.

Trest príde v 56. min. Nevyhodíme pred Tomášom puk a ten končí po strele od Nemčeka v sieti. Na šlak trafenie. Po X – tý krát hlúpy gól…. 3 – 3. V trestných strieľaniach jediným úspešným Troliga… Vidíme sa v piatok v Skalici priatelia.

Autor: Rasťo Gavora Foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články