Connect with us

Novinky

Hodnotenie juniorov PFK: Nezavrhli sme myšlienku športových tried

Published

on

Vedenie piešťanských futbalových prípravkárov zaznamenalo v uplynulom roku progres. Hodnotenie celého roka zhrnul tréner kategórie desať a jedenásť ročných Ján Stachura.

Rok 2017 môžeme nazvať stabilizačným, keď sme pokračovali v práci, ktorá začala v roku 2016. Ten znamenal veľkú zmenu v štruktúrach ako klubu, tak aj prípravky. Tento rok sme sa na ňu snažili nadviazať poctivou a tvrdou prácou, čoho odmenou je dnešný počet detí v prípravke, ktorý stúpol značným spôsobom. Tento fakt, spolu so spokojnosťou ľudí, je odmenou za prácu a zároveň ďalšou motiváciou, aby sme výchovu detí v klube a podmienky pre nich neustále zlepšovali. Tréner netrénuje pre svoj dobrý pocit a úspechy, ale pre dobrý pocit detí, aby mali radi futbal a aby sa dokázali pod našim vedením zlepšovať. Hlavne, aby sme dokázali v Piešťanoch systematicky vychovávať talentovaných, mladých a slušných futbalistov, čo nám tu v nedávnom období dosť dlho absentovalo. Na tomto parametri sa budeme snažiť postaviť ciele aj do budúceho roku.

Počet detí neustále rastie, tréneri sa vzdelávajú
V roku 2017 pod logom Kohútov, ako prípravky PFK, pôsobilo 6 družstiev detí od 6 do 11 rokov. Každé z družstiev má v priemere 20 hráčov a stále k nám pribúdajú noví chlapci nielen z Piešťan, čo sme veľmi radi. Samozrejme, je to veľký záväzok, pretože musíme dávať veľký pozor, aby s kvantitou neodišla kvalita tréningového procesu. Na tom pracujeme neustále v komunikácii s trénermi i rodičmi. Veľká vďaka patrí tým, ktorí pomáhajú s tréningovým procesom, vykonávajú funkcie vedúcich družstva a asistentov trénera. Aj vďaka týmto ľuďom je kvalita tréningového procesu na úrovni.

Túto úroveň však chceme do ďalších rokov posúvať. Aby sme dotvorili koncepciu výchovy hráčov v klube, ktorá začína od prípravky, je dôležité, aby sa tréneri neustále vzdelávali v moderných trendoch. Na túto cestu sme nastúpili už na konci tohto roku, kedy všetci tréneri prípravky absolvovali rozšírené vzdelávanie metódou Coerver.

Futbal je šport pre všetkých
Samozrejme, aj v prípravke sa boríme so svojimi problémami. Podobne ako celý klub, kde chýba väčšia podpora zo strany mesta, aj my musíme obracať každé euro. Najjednoduchšia cesta je podobne ako v iných kluboch zdvihnutie poplatkov. My sa však snažíme uberať cestou futbalu ako športu pre všetkých, preto hľadáme iné cesty ako poskytnúť pre deti dôstojné podmienky. Vďaka patrí tým, ktorí pomáhajú aj v tomto smere či už darovaním 2% alebo iným spôsobom.

Športové triedy ako záväzok v roku 2018
Za minulý rok nás trochu zamrzel neúspech pri prvom pokuse o otvorenie športových tried na 4. ZŠ, do ktorého sme spolu s pánom riaditeľom Vrbom, so zástupcami basketbalu a florbalu investovali veľa času a úsilia. Veríme však v úspech tento rok. Prichádzajú ročníky, ktoré sú omnoho početnejšie a verím, že aj týmto spôsobom rozbehneme futbal a šport v Piešťanoch.

Priestor na zlepšenie je takisto v rovnováhe jednotlivých družstiev, medzi ktorými sú rozdiely. Máme ročníky šikovnejšie, ale aj ročníky, ktoré majú svoje problémy. Je potrebná väčšia komunikácia a spolupráca medzi trénermi a rodičmi, na čom sa budeme snažiť pracovať.

Veľký počet detí nám dáva záväzok vytvoriť príležitosť pre každého, preto ďalším cieľom je aj zabezpečenie väčšieho množstva zápasov, aby boli pravidelne do zápasového procesu zapojené v rámci možností všetky deti. Potrebné kroky sme spravili už v tomto roku, keď sa s prípravkou zúčastňujeme miniligy, hráme mimosúťažné zápasy a turnaje.

Konfrontácia so staršími súpermi prináša svoje ovocie
V tomto kontexte osobne za veľmi dobrý krok považujem prihlásenie prípravky do okresnej súťaže U13. V tejto súťaži si môže naša najstaršia prípravka (U11) vyskúšať konfrontáciu aj proti starším súperom naprieč celým piešťanským okresom. Hlavným cieľom pôsobení v tejto súťaži je pripraviť chlapcov na prechod do kategórie mladších žiakov, ktorý býva náročný. Tento model sa nám zatiaľ veľmi osvedčuje, chlapci si zvykajú na veľké ihrisko a zlepšujú sa od zápasu k zápasu. V súťaži sú suverénne na prvom mieste bez straty bodu, keď vyhrali všetky zápasy. Osobne sa veľmi teším na ich ďalší vývoj pôsobenie v starších kategóriách.

Ján Stachura

PS: Ciele sú teda stanovené, práce do nového roku je veľa. Za celý PFK Junior môžem povedať, že sa k nej budeme snažiť postaviť čo najzodpovednejšie a s čo najväčším odhodlaním. Zároveň chceme popriať všetkým našim členom, deťom, rodičom aj priateľom klubu do nového roku všetko najlepšie, hlavne veľa zdravia a lásky a veľa pekných chvíľ a splnených prianí.

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články