Connect with us

Šport

Havranom, kolesami na tajnáša

Published

on

Zočili sme našu pradávnu tajnú zjazdovú trať. Tam, kde lesníci len okom dovidia, turisti ani nedopľujú a veveričky si chvosty v noci češú, rozprestiera sa haditá cestička, plná krtincov, skokov a všakovakých prekvapení. Zapadaná lístím, zaprášená a pokojná spomína na dávnu slávu rozpálených kolies.

Zopár skokov, práchnivých dosiek a haluzí. Radostne chytáme čerstvé bakule a ryjeme tvrdú hlinu na skok v dvojitom strome. Aj krtkovci pomohli. Filip našiel umelý kýblik a hneď nám práca šla ľahšie. Udupeme povrch odrazu mamutími kládami, vzápätí je všetko pripravené na vzlet. Pozorujeme. Trošičku vysunutý nájazd, kto by si nevšimol, že smeruje priamo na strom vľavo, a ak náhodou nie, na opačnej strane sa smeje ďalší listnáč pripravený vymrštiť sa spoza zákruty. Krátko popremýšľame, no príliš to bolí a tak onedlho nato opúšťame túto aktivitu.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=J1z2bxw6vok[/youtube]

Spúšťam sa dole traťou, zočím dva listnáče. Vžuchchchch, letííííííííííím. Za okamih vidím, že sa vzduchom príliš rýchlo uberám smerom k strom. Nerád by som vevericiam zbúral dom. Brzdím očami, ušami, aj nosom, všetkým čo mám k dispozícii. Mentálnou silou som zastavil tesne vedľa stromu. Predýcham blízke stretnutie, pozerám, oči si idem vyočiť…

Biker sa rúti dole singletrackom. Víri krásne napadané lístie. Navôkol trate zelená trávička, ideálna pozícia na zdolanie skoku medzi dvoma vysočiznými stromami. Azaňďalát! To bude pohľad. Predné koliesko sa zľahka deformuje pod tlakom nájazdu na skok, vidlica prepružuje ako nervózna predavačka rohlíkov, keď jej zákazník prinesie po desiatykrát o rožok navyše. Vrummmmm.

Jazdec je vo vzduchu. Filip letel cez predné koleso sťa by kormorán, prvá trieda extra a zaryl nosom, že by mu aj mama diviačica, stará divá sviňa závidela. Našťastie zaparkoval tesne pred stromom s nie v ňom.

REKLAMA
Camping Pullman - neseďte doma, príďte k nám

Muchy, čo ma kúsali zrazu prestali, tak sa zľakli, koľko hliny sa novôkol ešte rozpŕskavalo. „Nestalo sa ti nič?“ Pozerám na škrabnuté koleno. Rameno ako tak vydržalo, no pobolievalo. Ako zvyčajne, Filip sa smial, jasný náznak toho, že je skoro všetko ako má byť. Na hlavu som sa ani nepýtal, je jasné, že po viac ako dvoch desaťročiach sa už liek pre nás nenájde, ikeď moderná medicína stále na tom pracuje.

Opakovanie je matkou múdrosti. Toto príslovie platí azda všade, aj keď nie som si istý, či to tak bude aj pri zjazdovaní. Samozrejme nám nedalo, na DH trať sme sa vrátili akonáhle to bolo možné. Filip, hlavný filmár, dramaturg, kostýmovyberač a režisér, ja ako pokusný králik na skoky a testovanie trate. S apetítom na pár skokov, záznamov a opakovaní dostatočne odjazdenej trate sme sa vrhli do práce. Frčím, skáčem, Filip točil krásne zábery, jeden za druhým. S pribúdajúcim materiálom hodiny rýchlo utekali, trať bola najazdená len veľmi kúskovito, akoby sme puzzle skladali. Pred odchodom som sa rozhodol šupnúť si jednu celú dĺžku za odmenu. Veď opakovanie je matka múdrosti, povedal som si.

Prvý dropík, uhybám sa stromčeku naľavo, rýchla klopenka sprava, pár korienkov a pred mnou sa ukazuje prvý hop. Dobre to rozpumpuj! Pomyslel som si. Točím pedálmi o preteky, trošku nesústredene nabieham na skok a letííííím. Nádhera, takýto let. V okamihu sekundy sa však na mňa vo výskoku rúti strom. Potvory veverice, pomsta, opäť ho presúvali. Páčky, palce, oči, brzdy na doraz… Chŕŕŕŕŕŕŕ, posledný flek pred stromom. Po bratskom objatí z brzdovej páčky tieklo sťa by zmrzlinu dvojročné decko lízalo. Pozerám, oči si idem vyočiť, no žiaľ nemám náradie na zastavenie krvácania. Nie môjho… ha ha ha :D chudiatko brzda, okažite som ju musel previesť na sál domov. Našťastie stačilo dotiahnuť matičku a bola ako rybička, podotýkam, vo vode.

V podvečer vystrčím prst, skúsim, či bude noc dostatočne tmavá. Malíček mi napovedá, že by to šlo. Treba ostrihať kríky, začali sa rozprestierať v ceste na Bacchus Vilu. Tlačím nožničky do batohu. Dočerpám štavy do halogénu a netrpezlivo čakám na príchod tímového jazdca, lesného diviaka, kormorána a zdatného bikera Filipa. Postrojili sme biky, zážih motora so silou jedného koňa prebehol bez problémov. Kľuky zaprašťali a kolesá sa pomalinky roztočili. Nabudení si to žíhame hore kopcom, Fibo lape štyridsiatyôsmi dych a na ťažkom zjazďáku vybieha kopec sťa by mladica jalovica.

Po ceste počúvame všakovaké zvuky. Lesná zver už vedela, že prichádza rodina. Prvý zjazdík tretia zákruta, kratučký výšľap a ocitáme sa pred cestičkou zarastenou divými ružami.

Ako príjemne stráviť štvrtkový večer? Ideálne o ôsmej sa treba vybrať na bike a strihať kry na kopcoch. Pre pokročilích, na zvýšenie obtiažnosti, bez rukavíc. V prípade prvoligového kaderníka treba používať zuby namiesto nožníc. Ku koncu záhradníckych prác je tma ako v rohu, zapíname lampáše a hor sa smerom do kopca. Fučíme ako parné lokomotívy, studený vzduch ochladzuje zahriate motory. Nádhera nočných výjazdov nám už dávno učarovala pokojom a scenériou aká sa nenaskytne v žiadnom inom čase. Kde tu vyľakáme srny, ježkovia šuchoria lístím a strácajú sa v tme.

Dosť bolo krútenia do kopca, prichádza to, načo sme sa tak tešili. Dole, dole, dole. Svietim na plné obrátky, pomáham aj očami. Skúsený kormorán predomnou, pretekáme s prachom, ktorý sa víri pred svetlom. Fascííínujúci pretek. O pár minút, po zjazde bučím od radosti, že som nehodil kabelu.

Filip je v momente za mnou. Obaja bučíme. Aj psi pávy sa pridali, v dedine mali určite radosť z majstrovského orchestra. Z potu na chrbáte nastala neskutočná zima, takmer sa mi špice v zákrutách po ceste lámali. Rýchle sme obaja prášili do tepla – domov. Šli sme pravdepodobne nadzvukovou rýchlosťou, vôbec nebolo počuť, čo Filip za mnou kričal. Rozdelili sme sa, každý smerom domov. Za okamih som pod strechou hladil svoju mašinku, namazal reťaz, seba a ľahkosťou pierka som zaspával pomyslením na krásny zjazd nočným lesom.

Autor: Jozef Metelka

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články