Connect with us

Novinky

Havrani hostili Zlatých chlapcov

Published

on

Hokejisti odkázali rodičom a trénerom: „Dajte deťom viac slobody.“  Hokejový klub HK HAVRANI Piešťany pripravil v Piešťanoch v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja a pod záštitou Asociácie športových klubov Piešťany v pondelok 18. marca stretnutie s bývalými slovenskými hokejovými reprezentantmi.

Do Piešťan prišli „Zlatí chlapci“ porozprávať nielen o svojich úspechoch, prehrách a víťazstvách, ale aj o novom pohľade na hokejový rozvoj mládeže. Pozvanie prijali hokejisti Miroslav Šatan, Ján Lašák, Richard Pavlikovský a Dušan Milo. Diskusie sa zúčastnil aj športový odborník Dušan Benický a fínsky hokejový expert Jukka Tiikkaja, ktorý v súčasnosti pracuje pre slovenský hokejový zväz.

Hokejisti rozprávali o nielen svojej ceste k hokeju a úspešnej kariére. Venovali sa najmä súčasným problémom a výzvam, ktorým čelí slovenský hokej. Miroslav Šatan jeden z problémov slovenského hokeja vidí v nedostatočnej voľnosti detí rozvíjať svoju kreativitu. Podľa neho sa vytratila radosť z hry ako takej. „Myslím si, že naša generácia uspela v NHL preto, lebo detstvo sme trávili na ulici, hrali sme rôzne športy – hokej, futbal, basketbal, tenis. Táto všestrannosť nás pripravila na veľkú kariéru,“ vysvetlil Šatan.

Fíni si osvojili nové myšlienky už dávno

Hokejisti odmietajú prístup rodičov, ktorí dieťa dajú na hokej a po niekoľkých tréningoch už očakávajú maximálne výkony. Pripustili, že v dnešnej internetovej dobe je náročné dlhodobo motivovať deti k pohybu. „Dôležité je vytvárať priestor pre pohyb. Fínsky ľadový hokej si osvojil nové myšlienky a trendy už dávno. To posilnilo žiacke a juniorské tímy a teraz vyhrávajú súťaže,“ uviedol Jukka Tiikkaja. Kým v minulosti patrili žiacke kategórie vo Fínsku medzi priemer, vďaka modernizácii hokeja sa vyšvihli na popredné priečky.


Bývalý reprezentačný brankár a súčasný tréner brankárov Ján Lašák podotkol, že v deťoch musia rodičia a tréneri vzbudzovať zápal pre hru. „Nemôžeme čakať, že z nich hneď budú hráči NHL. Iba trvalé nadšenie pre hru prináša výsledky,“ skonštatoval. Ako trinásťročnému mu zakázal lekár hrať hokej na jeden rok. Podľa neho mu odlúčenie od športu pomohlo udržať motiváciu. „Radosť pre hru sa prejavovala tiež tak, že ako deti sme hrali hokej aj bez puku. Iba s kameňom,“ doplnil hokejového kolegu Šatana.

Filozofia klubu HK Havrani stavia na myšlienkach, aké odprezentovali „Zlatí chlapci“. „Na ľade hráčom zdôrazňujeme, že hráme pre radosť a výsledky nie sú dôležité. Podstatná je dôvera medzi trénermi, rodičmi a hráčmi. O rešpektovanie tejto filozofie prosíme aj rodičov,“ uviedol viceprezident  Havranov Peter Bohuš.

Najmä najmladší hráči sa tešili z autogramiády, pretože sa dotkli svojich hokejových vzorov.


Na 25. marca pripravuje Asociácia športových klubov Piešťany seminár na tému Máte doma športovca? O tom, ako reagovať na deti počas tréningu  bude rozprávať športový psychológ Peter Kuračka.

TS HK Havrani

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články