Connect with us

Šport

Hádzaná: Víťazstvo v zápase proti Levoči sa nerodilo ľahko

Published

on

Piešťanskí hádzanári si v sobotu 30. apríla vybojovali v poslednom domácom zápase postup do extraligy. Prvé miesto v baráži im predčasne prinieslo domáce víťazstvo nad tímom Slovan Levoča a zároveň zaváhanie Malaciek na pôde Martina. Výhra nad Levočanmi sa vôbec nerodila ľahko, pretože súper sa na duel dobre pripravil, hral svedomito v obrane a čakal na chyby našich hráčov. Piešťancom sa však nakoniec podarilo súpera po polčasovom výsledku 15:15 poraziť v pomere 28:25. MHK Piešťany čaká v piatok 6. mája ešte posledný zápas na pôde Malaciek a na záver vydarenej sezóny pripravili v sobotu 14. mája o 17:00 domácu exhibíciu proti tímu Cífera.

IMG_7146_resize

Zápas hraný v netradičnom čase začal s malým oneskorením, zapríčineným neskorým príchodom hostí. Piešťanom nevyšiel úvod zápasu a Levoča viedla neustále o gól až do stavu 2:3. Domáci sériou troch gólov otočili na 5:3. Hostia svojou pomalou hrou nedovolili Piešťanom sa rozbehnúť a opäť vyrovnali na 5:5 a neskôr 6:6. V 15. minúte už Piešťany viedli 10:7 a v 18. minúte dokonca 11:8. Hostia sa nevzdávali a využili hluchú časť nášho tímu a v 25. minúte sa dokonca dostali do vedenia 11:12, keď Miženko nepremenil už druhú sedmičku. Snaživí Levočania svojou pomalou hrou a čakaním na chyby domácich neustále viedli o gól. V závere dvomi gólmi Strižinec dostal do vedenia domácich na 15:14, ale v poslednej sekunde Levočania vyrovnali na polčasových 15:15.

Po prestávke nastúpil do bránky po zranení Šantavý a svojimi zákrokmi priniesol upokojenie. Domáci sa ujali vedenia 16:15 a náš brankár následne chytil sedmičku a tak v 34. minúte viedli domáci 17:15. V 36. minúte vyrovnali hostia na 18:18, ale Piešťanci v 42. minúte opäť viedli 20:19 a v 46. minúte dokonca 24:20. V poslednej desaťminútovke už Piešťany napriek trom vylúčeniam nedovolili hosťom vyrovnať a udržiavali náskok. Drámu sústredeným výkonom v závere stretnutia už nepripustili a v 58. minúte posledným gólom uzavrel skóre zápasu na 28:25 Strižinec.

„V dobrej atmosfére sa bojovalo pred výbornou diváckou kulisou, ktorá nás hnala dopredu aj za nepriaznivého stavu. Počas slabšieho začiatku nás uspávala pomalá hra hostí v útoku a ich čakanie na malé chyby v našej obrane, strelecky sa presadzoval hlavne Majerník. V prvom polčase sme zle bránili, ale podržali nás Kapša i Javorček, v druhej časti hry zase exceloval Šantavý. V druhom polčase sme zlepšili obranu, ale v útoku sa nám až tak nedarilo strelecky, skórovali najmä Salvata a výborne zahral Kotula. V obrane svoju prácu odvádzali Grúň, Lacuška a v druhom polčase najmä Nedorost. Netreba vyzdvihovať jednotlivcov, lebo v prvom rade to vyhral celý kolektív, aj s hráčmi na lavičke, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou nášho tímu. Bol to ťažký zápas proti snaživému družstvu, ktoré prišlo bojovať o body. Pre nás je dôležité, že dokážeme hrať zápasy, keď sa hrá o každú loptu a o body až do poslednej sekundy. Každý takýto zápas nás posúva ďalej a družstvo rastie od zápasu k zápasu. Čaká nás posledný zápas baráže na horúcej Malackej palubovke v piatok 6.5. o 18:00. Pre fanúšikov sme pripravili ako poďakovanie za celú sezónu a za to, že nás stále posúvali ďalej exhibičný zápas, 14. mája o 17:00 privítame doma Cífer. Týmto vás pozývam na záverečný zápas úspešnej sezóny,“ informoval tréner hádzanárov Martin Nedorost.

IMG_7401_resize

Zostava MHK: Kapša, Javorček, Šantavý – Lacuška 1, Salvata 5, Ondrejička, Nedorost Michal, Strižinec 3, Miženko 4, Varačka 3, Grúň 2, Stano, Kotula 4, Majerník 6, Matejovič I.

Tabuľka baráže o extraligu po 4 kole:
1. Piešťany 5 3 1 1 145:136 7 bodov
2. Martin 5 2 1 2 136:141 5 bodov
3. Malacky 5 2 0 3 150:135 4 body
4. Levoča 5 2 0 3 132:151 4 body

Doterajšie výsledky:
Martin – Piešťany 23:23
Malacky – Levoča 38:26
Levoča – Piešťany 31:28
Malacky – Martin 36:27
Piešťany – Malacky 31:30
Martin – Levoča 34:24
Levoča – Malacky 26:23
Piešťany – Martin 35:27
Piešťany – Levoča 28:25
Martin – Malacky 25:23

-MHK Piešťany/Foto: lt-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články