Connect with us

Šport

Hádzaná: Piešťany vyhrali na horúcej pôde HK Vajnory, ďalší súboj už v nedeľu

Published

on

Hádzanári MHK Piešťany cestovali v 4 kole 1. hádzanárskej ligy do bratislavských Vajnor. Súper náš tím, ktorý hral v pozmenenej zostave, porazil svojich súperov po polčasovom výsledku 10:12 nakoniec v pomere 26:27. Najbližšie čaká piešťanských hádzanárov domáci zápas na Gymnáziu Pierra de Coubertina, v nedeľu 16. októbra o 17:00 privítajú celok DAC Dunajská Streda. 

Od začiatku zápasu prevládali obrany s výborne chytajúcimi brankármi a v 9. minúte bol stav zápasu len 1:1. Domaci prvý a posledný krát vyhrávali 2:1 v 16. minúte. Po góle Michalku vyhrával hosťujúci MHK 3:4, od tohto momentu boli Piešťany v miernom náskoku. V 20. minúte síce bolo opäť vyrovnané 6:6. V poslednej desaťminútovke sa rozstrieľali oba tímy a skóre sa začalo rýchlo meniť. V 29. minúte upravoval Salvata na 9:12, Domáci už len upravili na 10:14. Počas prvého polčasu sa strelecky presadili Halo, Michalka 3, Majerník 2, Salvata, Lacuška, Matejovič Filip a Kotula pridali po 1 góle.

V druhom polčase začali Piešťany aktívnejšie. Nielen výborne bránili ale vychádzala im aj útočné kombinácie, ktoré zakončovali gólmi. V 44. minúte viedli 13:21 a v 46. minúte 14: 22. Domáci po oddychovom čase a zmene brankára začali postupne sťahovať náskok Piešťan v 50. minúte po sérii štyroch gólov znížili na 18:22. Piešťanom sa prestala dariť hra a streľba, čo domáci trestali gólmi z rýchlych protiútokov. Naši hádzanári však zvládli aj nervózny záver zápasu Kotula v 59. minúte upravoval na 24:27. Domáci v závere už len upravili stav na 26:27. Strelecky sa presadili Halo 6, Lacuška 3, Matejovič a Majerník po 2, Kotula i Salvata po 1 góle.

Zostava Piešťany: Kapša, Javorček – Herda, Matejovič Filip 4, Kotula 2, Salvata 2, Majerník 4, Macek, Stano Halo 9, Michalka 3, Ondrejička, Lacuška 4

„V zápase sme sa trápili proti tvrdej a vysokej obrane domácich, za ktorou dobre chytal brankár najmä v 20. minúte sme mali problém sa presadiť. V prvom polčase nám vychádzala obrana 0:6, v ktorej výborne pracoval Stano a Lacuška. Po zmene obranného systému na 1:5 s Kotulom sme vyrážali do rýchlych protiútokov a udržiavali mierny náskok. V druhom polčase sme začali výborne najmä z obrany a v útoku sme zakončovali po pripravených kombináciách. Postupne sme si vybudovali až 8 gólový náskok, ktorý sme však stratili našim herným výpadkom a polepenými gólmi domácich sme dovolili Vajnorčanom sa vrátiť do zápasu. V nervóznom zápase sme si už víťazstvo ustrážili a škoda gólov v poslednej minúte. Všetci hráči podali výborný výkon proti kvalitnému súperovi, za ktorý im patrí poďakovanie, opäť sme hrali v pozmenenej zostave keď nám chýbali viacerí hráči. Po dlhšom čase sa na ihrisko vrátili Matejovič Filip, Lacuška a Kotula, treba dodať, že všetci boli veľkým prínosom. Potešilo ma aj fungovanie obrany, za negatívum považujem naopak herný výpadok od 44 do 54 minúty, ktorému sa musíme v ďalších zápasoch vyvarovať,“ povedal o zápase tréner Martin Nedorost.

Tabuľka.
1. Stupava 4 4 0 0 113:82 8 body
2. Piešťany 4 2 0 1 105:104 6 body
3. Martin 3 2 0 1 108:94 4 body
4. Dac D, Streda 4 2 0 2 110:124 4 body
5. ŠKP Akadémia 4 1 0 3 123:129 2 body
6. HK Vajnory 3 1 0 2 76:82 2 body
7. Levoča 4 1 0 3 110:120 2 bodov
8. Sokol Cífer 4 1 0 3 93:103 2 bodov

Výsledky 4 kola
SKP Akademia – Cífer 26:30
Martin- Levoča 34:20
Dunajská Streda – Stupava 22:28

-MHK Piešťany-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články