Connect with us

Šport

Hádzaná: Piešťany po výhre vo Vajnoroch naďalej vedú 1. ligu

Published

on

Piešťanskí hádzanári cestovali v sobotu 14. novembra v 8. kole na prvý odvetný zápas v pozícii lídra 1. ligy na horúcu palubovku do Vajnor. V prvom kole Piešťany po dramatickom závere s Bratislavčanmi vyhrali gólom Ďurinu zo sedemmetrového hodu po skončení hracieho času 24:23 a Vajnory v minulom kole porazili doma Martin 29:23. Po vyrovnanom zápase sa podarilo našim hádzanárom nakoniec vyhrať o tri góly so skóre 29:26 a aj naďalej vedú tabuľku 1. ligy.

pn vajnory 6Hádzana-i-15

Ako prví sa presadili domáci strelou z diaľky, ale Piešťany otočili na 1:2. Domáci trestali chyby a išli znova do vedenia 3:2, ale naši zlepšili obranu, za ktorou chytal výborne Kapša a po troch góloch Briatku viedli v 12. minúte 3:5. Domáci v 15. minúte po dvoch góloch vyrovnali na 5:5. V 20. minúte však opäť viedli Piešťany o dva góly 6:8 a neskôr 7:9. Za tohto stavu sa zranil náš brankár. V 23. minúte po góle Ďurčeka už viedli piešťanskí hádzanári 8:11. Piešťanci v snahe hrať rýchlo chybili v rozohrávke a v rýchlom závere polčasu domáci vyrovnali na 13:13. V 30. minúte Briatka nepremenil sedemmetrový hod a z následného útoku sa domáci ujali vedenia 14:13, ale v posledných sekundách prvého polčasu vyrovnal Strižinec na 14:14.

V druhom polčase začali lepšie domáci, aj napriek oslabeniu išli do vedenia 15:14. Gólom Ďurčeka a Majerníka otočili Piešťany v 35. minúte na 15:16. Domáci dvomi gólmi z rýchlych protiútokov išli posledný krát v zápase do vedenia 17:16. V priebehu 36. a 41. minúty sa presadili hostia a gólom Varačku odskočili na 17:20. Piešťany dovolili domácim v oslabení dvakrát skórovať a znížiť na 19:20, ale následne už nedovolili domácim vyrovnať a neustále viedli o jeden až dva góly. V závere sa hrala rýchla hádzaná a obidve družstvá dávali góly. V 51. minúte znížili domáci na 22:23, Piešťany po svojom oddychovom čase zvýšili Varačkom na 22:24. V 55. minúte domáci znížili na 24:25, ale naši gólmi Briatku a Matejoviča odskočili na 24:27. Vajnorčania sa snažili ešte zdramatizovať záver stretnutia, dvomi gólmi svojho najlepšieho strelca znížili v 59. minúte na 26:27. Ďurček však v poslednej minúte upravil na konečný stav 26:29 pre Piešťany.

pn vajnory 5Hádzana-i-12pn vajnory 8Hádzana-i-19

Zhodnotenie trénera: Do Vajnor sme cestovali bez Miženka. Kotula sa zranil na tréningu, bol len v hľadisku a ešte stále nedoliečený Ďurina sedel na lavičke. Vedeli sme, že v zápase s Vajnormi nepadá veľa gólov, a že domáci sú nebezpeční najmä v domácom prostredí, o čom sa presvedčili v minulom kole aj hráči Martina, ktorí tam utrpeli prvú prehru. V prvom polčase sa predvádzali zo svojimi schopnosťami brankári a zápas bol dlho vyrovnaný . Dôležité bolo, že od začiatku sme sa snažili hrať svoju hru a vychádzať z obrany do rýchlych protiútokov a presadzovali sme sa aj streľbou z druhej vlny. V hre na postavenú obranu režíroval našu hru nielen Salvata, ale aj Briatka. V obrane sme boli trpezliví, škoda, že sme odovzdali niekoľko lôpt súperovi pri snahe o rýchly protiútok a miesto toho nám domáci dali góly do našej rozhodenej obrany. Dôležité bolo, že sme boli skoro celý zápas vo vedení a aj tým dostali domácich pod tlak, aby nehrali v takej pohode. Celé družstvo žilo zápasom a navzájom sa povzbudzovalo. V búrlivej atmosfére bolo počuť aj našich fanúšikov, ktorým ďakujeme za podporu. Celkovo treba podotknúť, že to bol výborný zápas pre obidve družstvá pred búrlivým publikom a s výbornými rozhodcami, pre nás aj s bodovým ziskom. Naša hra sa neustále zlepšuje.

O dva týždne čaká našich hádzanárov ťažký zápas v Stupave. Najbližší domáci zápas budeme hrať na jar cez víkend 28. februára 2016 proti Cíferu.

Vajnory – Piešťany 26:29 / 14:14/
Zostava Piešťany: Kapša, Šantavý, Paul – Ďurina, Salvata 5/3, Ondrejička, Briatka 7/1, Ďurček 5, Strižinec 3, Varačka 4, Matejovič F.2, Vlado, Majerník 3, Stano, Matejovič 1.

Tabuľka:
1 MHK Piešťany 7z 12b 207:164 +43
2 Strojár Malacky 7z 10b 192 : 170 + 22
3 MHáK Martin 6z 10b 172 :156 + 16
4 Tatran Stupava 7z 7b 181:161 +20
5 HK Vajnory 7z 5b 172:183 -11
6 TJ Sokol Cífer 7z 4b 173 :192 -19
7 DAC Dunajská Streda 7z 0b 166:237 -71

-M. Nedorost/red/Foto: www.iHASHTAG.eu

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články