Connect with us

Šport

Hádzaná: Piešťany napriek remíze naďalej na čele 1. ligy

Published

on

MHK Piešťany privítali v nedeľu 13. novembra na domácej palubovke Gymnázia Pierra de Coubertina hráčov Levoče. Zápas 1. hádzanárskej ligy bol plný zvratov a striedaní sa vo vedení, pričom hostia prehrávali Piešťancov najmä trpezlivou hrou. Polčas nakoniec skončil 13:15 a celková remíza 29:29 určite viac potešila našich hráčov, ktorí museli v závere doťahovať. MHK Piešťany naďalej vedú 1. ligu a najbližšie privítajú doma 27. novembra tretiu Stupavu.

Zápas začal pre meškanie hráčov Levoče z oneskorením. Piešťany sa nedokázali od začiatku zápasu dostať do tempa a v 4. minúte prehrávali 2:3. Štyrmi gólmi sa Piešťanom podarilo otočiť v 8. minúte na 6:3. Hráčom MHK Piešťany sa nedarila hra na postavenú obranu a robili chyby aj v rozohrávke. Hostia sa vrátili do zápasu a 13. minúte otočili na 6:7. Domácim sa podarilo v 18. minúte odskočiť na 10:8, ale po chybách v obrane a nedôraznej hre v útoku postavili hostí na nohy a  už v 24. minúte opäť prehrávali 10:11. Piešťany ťahali za kratší koniec a Levoča odchádzala do kabín z prekvapivým, ale zaslúženým vedením 13:15. Počas prvého polčasu sa strelecky presadili  Strižinec 3, Michalka 3, Majerník 2, Kotula 2, Salvata 1, Lacuška 1, Matejovič F. 1

V druhom polčase sa hrala rýchla hádzaná v 31. minúte bolo vyrovnané na 15:15. Levoča neustále viedla o gól až do 36. minúty 18:18. Po góle Michalku išli Piešťany do vedenia 19:18 a v 40. min viedli 20:19. Po sérii štyroch gólov však Levoča otočila a v 43. minute dokonca viedla 20:23. Trojgólové vedenie si hostia udržiavali až do 48. minúte 22:25, keď sa za Levoču presadzoval zo 7 metrových hodov Pauliš, ktorý dal v druhom polčase 9 gólov. V 52. minúte Piešťany znížili na 25:26. Po nepresnostiach v útoku však hostia odskočili v 57. minúte na 25:28. Po vysunutí obrany získavali Piešťany lopty v 59. minúte sa ujali vedenia 29:28. Hosťom sa podarilo vyrovnať na 29:29. V svojom poslednom útoku Piešťany uponáhľali streľbu a úplne poslednú strelu po uplynutí času z voľného hodu domáci našťastie zblokovali. Zápas tak skončili remízou 29:29. Strelecky sa presadili Michalko 5, Fejes 4, Salvata 1, Kotula 2, Strižinec a Majerník  dali po 2 góly.

Zostava Piešťany: Kapša, Králik – Matejovič Filip 1, Kotula 4, Macek , Stano , Majerník 4, Strižinec 5, Michalko 8, ,Lacuška 1, Ondrejička , Salvata 2, Fejes 4 .Mtejovic Igor,

„Vedeli sme že zápas nebude ľahký a to napriek tomu, že Levoča prišla len s ôsmimi hráčmi. Počas celého zápasu sme sa nedokázali vysporiadať z disciplinovanou hrou súpera v útoku, hral dlho a čakal na naše chyby v obrane. Dokázal sa pretlačiť až na bránkovisko a získavať 7 metrové hody. Nám sa nedarila hra na postavenú obranu. V útoku sme robili technické chyby, ktoré Levočania trestali gólmi. Mali sme časti hry keď sme dokázali stiahnuť náskok Levoče a išli sme o gól hore no nedokázali sme sa odrhnúť od súpera. Treba uznať a vyzdvihnúť to, že Levoča podala dobrý bojovný výkon, bojovala až do konca a bod si zaslúžila. Naše družstvo si zaslúži pochvalu najmä za bojovnosť vo fázach, keď nám naša hra nešla podľa predstáv. Chceli sme dnes vyhrať . Vzhľadom na priebeh zápasu a v skóre sme bod skôr získali, ako stratili,“ povedal o zápase tréner hádzanárov Martin Nedorost

Tabuľka po 8 kolách:
1. Piešťany 8 6 1 1 231:211 13 bodov
2. Martin 8 6 0 2 295:246 12 bodov
3. Stupava 8 5 2 1 226:194 12 bodov
4. Levoča 8 3 2 3 240:228 8 bodov
5. HK Vajnory 8 3 0 5 219:237 6 bodov
6. Dac D, Streda 8 3 0 5 210:253 6 bodov
7. ŠKP Akadémia 8 2 1 5 225:240 5 bodov
8. Sokol Cífer 8 1 0 7 197:248 2 body

Ostatné výsledky 8. kola
DAC Dun . Streda – MHaK Martin 27 :40
HC Tatran Stupava – TJ Sokol Cífer 31:17
HK Vajnory –ŠKP Akadémia 31:23

-MHK Piešťany/Foto: archív-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články