Connect with us

Šport

Hádzaná: Piešťany na pôde Martina remizovali 23:23

Published

on

V prvom kole baráže o extraligu cestovali Piešťany v sobotu 2. apríla do Martina. Od začiatku vedeli obidve družstvá o dôležitosti zápasu a sústredili sa najmä na obranu, za ktorou odvádzali výborné výkony obaja brankári. Zápas bol počas celého priebehu veľmi vyrovnaný a nakoniec sa po polčase 13:13 skončil výslednou remízou v pomere 23:23. Na budúci týždeň cestujú naši do Levoče a najbližší domáci zápas odohrajú Piešťany 17. apríla o 17:00 proti Malackám.

11976_1154440881267606_5026257940143958876_n

Domáci otvorili skóre v 2. minúte 1:0, Piešťany Lacuškom vyrovnali až v 6. minúte na 1:1. Martinčania sa po trojbodovej šnúre ujali vedenia 4:1. Po zmenách v zostave Piešťan sa podarilo sériou štyroch gólov otočiť Piešťanom v 14. minúte na 4:5. O štyri minúty neskôr bolo opäť vyrovnané na 7:7. V 25. minúte išli po góle Salvatu Piešťany do vedenia 11:12. Domáci ešte do prestávky otočili na 13:12 a na polčasových 13:13 upravil v posledných sekundách Briadka.

Po prestávke Martin zvýšil na 14:13 a následne pri vylúčení Briadku na 15:13 a pri vylúčení Miženka pri presilovke o dvoch hráčov zvýšili Martinčania dokonca na 18:14. V 45. minúte si zobrali Piešťany oddychový čas. Nevedeli prekonať výborného brankára domácich ani z rýchlych protiútokov a ani sedemmetrových hodov. V 20. minúte Jadroň znižoval na 19:17, ale domáci v 21. minúte odskočili znova na rozdiel 21:17. Piešťany zlepšili od tohto momentu obranu v bráne ich výbornými zákrokmi podržal Šantavý. Postupne znižovali náskok domácich a v 58. minúte skóroval Miženko na 22:21. Domáci v 59. minúte ešte zvyšovali na 23:21, ale Piešťanci gólmi Miženku a Salvatu vyrovnali na konečných 23:23. Naši hádzanári nakoniec mohli aj vyhrať no domáci ich v posledných sekundách už k streľbe nepustili.

Hodnotenie trénera: „V zápase, v ktorom sme mohli vyhrať aj prehrať, to bol súboj strelcov s brankármi. V prvom polčase sme pustili domácich do vedenia. Martinčania dobre bránili a nedokázali sme sa presadiť cez kombinácie. Po prestriedaní sme zrýchlili hru a podarilo sa nám otočiť skóre v náš prospech. Škoda, že sme za tohto stavu trikrát chybovali v rozohrávke v snahe o rýchly gól. Bojovali sme aj za nepriaznivého stavu, za čo nám bola odmenou remíza v polčase 13:13. Vstup do druhého polčasu nám nevyšiel vôbec podľa predstáv a v bráne domácich nás niekoľkokrát vychytal brankár Mujgoš. V prvých 15 minútach sme mali na neho streľbu 11:1 a v celom zápase mal vynikajúcu úspešnosť cez 50%. Chytil nielen dva 7 metrové hody a 4 trháky, ale aj zopár čistých náskokov. Ani jeho vynikajúci výkon nás nezlomil, bojovali sme a v závere sa podarilo zmenou obrany viackrát získať loptu a postupne znižovať náskok domácich. K obratu nás naštartoval v 50. minúte Šantavý výbornými zákrokmi a chyteným 7 metrovým hodom za stavu 21:17. Nakoniec sme po remíze získali bod, ktorý je mimoriadne cenný. S trochou šťastia sme mohli mať aj oba body, no v závere zápasu sa nám už nepodarilo vystreliť. Výborný výkon podali obaja naši brankári s úspešnosťou cez 40%. Škoda, že naša úspešnosť streľby bola tiež tesne nad 40 %. Mrzieť nás mohli najmä nepremenené trháky a 7 metrové hody. Zápas sa hral pred fantastickým publikom, ktoré hnalo domácich k víťazstvu.“

Zostava MHK: Kapša , Šantavý, – Lacuška 1, Salvata 7, Jadroň 4, Strižinec 3, Miženko 6, Varačka, Briadka 3, Kotula, Matejovič Igor, Majerník

Tabuľka baráže o extraligu
1. Malacky 1 1 0 0 38:26 2 body
2.-3.Piešťany 1 0 1 0 23:23 1 bod
2.-3.Martin 1 0 1 0 23:23 1 bod
4. Levoča 1 0 0 1 26:38 0 bodov

-MHK Piešťany/Foto: archív, Ľudovít Lettrich-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články