Connect with us

Šport

Futsal: Piešťanskí Draci nestačili na žilinské Žirafy

Published

on

V telocvični gymnázia P. d. Coubertina v Piešťanoch sa v sobotu 1. marca odohral futsalový zápas domácich Drakov so žilinskými Žirafami. Papierovým favoritom bol líder súťaže zo Žiliny.

futsal dragons zilina

Oba celky si však dobre pamätali ich predošlý vzájomný duel, kedy sa v posledných sekundách na Hájiku v Žiline Žirafy poriadne zapotili a len tak-tak čo uhrali jednogólové víťazstvo. V sobotu to však bolo úplne inak. Draci si na lídra verili a zvolili útočnú taktiku, ktorá sa opierala o agilnú dvojicu reprezentantov do 21 rokov M. Směřičku a J. Halása. Žilinčania pricestovali do Piešťan neskoro. ŽFA prispôsobila taktiku svojim možnostiam a po prvý krát v sezóne tréner navolil celozápasovú defenzívu, čím domácich poriadne zaskočil. Hráči ŽFA museli čeliť neustálym útokom domácich drakov. Ich útočné snaženie nenechalo na seba dlho čakať a už v 6. min. sa ujali vedenia po hlavičke J. Halása, ktorý upratal vyrazenú loptu do odkrytej brány ŽFA.

REKLAMA

PN-KY_banner_Stella 04032014

Vedenie však netrvalo dlho a vyrovnanie bolo takmer okamžité. Prísne odpískaný faul a následný priamy kop využil strelou E. Valášek. V tej istej minúte vedenie na stranu favorita strhol J. Baranovič, ktorého gól nebol najskôr uznaný, ale po kontrole siete hl. rozhodcom ho dodatočne uznal. Ten istý hráč udrel aj pri ďalšom protiútoku, keď v plnom behu poslal projektil tesne k tyčke a prekvapil domáceho gólmana. Do pohodlného náskoku dostal hostí kapitán E. Novisedlák, ktorý bol dostatočne dôrazný v súboji so Šimorom a z veľkej vzdialenosti prekonal lobom zle vybiehajúceho I. Bobockého 1:4. Domáci 6 sekúnd pred polčasovým hvizdom strelili kontaktný gól R. Bobockým, ktorý na mieste vyškolil J. Baranoviča a nekompromisne skóroval.

Druhý polčas by sa dal zhodnotiť ďaleko stručnejšie. Žirafy neustále stiahnuté do defenzívy efektívne odolávali tlaku domácich, ktorí zabúdali na zadné vrátka. Výsledkom bol aj gól na 2:5. Hostia trestali celý druhý polčas zlú defenzívu domácich, ktorí vždy po nedôraznom zakončení prepadávali v obrannej fáze a otvárali tak priestor pre rýchle zakladanie protiútokov hráčov ŽFA. Skóre postupne narástlo až na hrozivých 2:10. Hostí viackrát podržal v bráne dobre chytajúci Kotuláč. V závere zápasu hostia poľavili a miesto ďalšieho navyšovania náskoku svoje akcie zbytočne prekombinovávali. Draci túto situáciu využili a poľahky kozmeticky upravil konečný výsledok na 4:10. Napriek tomu si hostia odvážali až nečakane ľahko z Piešťan plný bodový zisk a stále vedú priebežnú tabuľku Openligy.

Rastislav Bobocký (tréner Piešťany Dragons Podolie): „Dnes nás hostia dokonale prekvapili, keď zvolili plne defenzívnu taktiku a vyčkávali na naše chyby, ktoré nenechali na seba dlho čakať. Hoci sme úvod zachytili, dokonca sme dokázali aj otvoriť skóre zápasu, nevedeli sme sa presadiť. Na hráčoch sa plne začala prejavovať únava, ktorá vieme čoho je výsledkom. Nedôrazné a nepresné zakončenie, či finálne prihrávky boli katastrofálne. Nechávali sme vynikať hosťujúceho brankára. Dnes sme mali opäť slabú minútu, keď sme inkasovali hneď 3-krát. Nechcem sa vyhovárať na rozhodcov, ale to čo predviedol postranný pri prvom a druhom góle nepotrebuje komentár. Dovolím si tvrdiť, že toto boli dva naj momenty, ktoré ovplyvnili zápas a náš výkon. Ale nemôžeme sa vyhovárať a hľadať chyby na druhých. Musíme začať od seba. Musíme sa vedieť povzniesť nad akýmkoľvek verdiktom. To je veľkosť hráča! Chýbala nám však koncentrácia a preto sme začali hľadať chyby, čo neskutočne ovplyvnilo náš výkon. Únava však robí divy, hoci si to niektorí nepripustia. Čakajú nás však ešte 3 veľmi náročné zápasy. Verím, že sa dostatočne pripravíme a odčiníme dnešné zaváhanie.“

Dušan Štaffen (tréner  ŽFA ŽIRAFA Žilina): „Neskutočne ma v poslednej dobe vyčerpáva predzápasové skladanie zostavy. O to viac sú naše výsledky pozoruhodné! Futsal bude ešte asi veľmi dlho vzhľadom na maximálne skromné finančné podmienky futsalu v tieni svojho veľkého futbalového brata. Už ani nepočítam zápasy, kedy brankár T. Mičuda musel pre náš nízky počet vypomáhať v poli…Pred duelom v Piešťanoch som mal zo súpera rešpekt. V doterajšej fáze súťaže to bol súper, ktorý podal na našej palubovke jednoznačne najlepší výkon. Vzhľadom na naše možnosti sme museli pristúpiť k hlboko defenzívnej taktike. V prvom polčase mali viac z hry domáci, prestrieľali nás, ale to všetko bolo súčasťou taktiky. Strelili sme niekoľko gólov, ktoré neboli z kategórie ukážkové, ale na viacerých mali výrazný podiel domáci brankári. V druhom polčase sme už ale predviedli niekoľko krásnych kombinácii, na konci ktorých boli pekné góly. Výsledok je pre domácich po ich obrovskej snahe krutý, ale aj taký vie byť šport.“

Piešťany Dragons Podolie –  ŽFA ŽIRAFA Žilina    4 : 10  ( 2 : 4 )

Góly: M.Směřička 1, J.Halás 1, R.Bobocký 1, D.Pyšný 1 – E.Valášek 4, E.Novisedlák 2, J.Baranovič 2, T.Mičuda 1, T.Grznár 1

Dragons:  I.Bobocký (21.M.Trebotický) – M.Směřička „C“, J.Halás, G.Makara, R.Bobocký, J.Šimor, M.Trebatický, D.Pyšný, L.Lackovič

ŽFA: M.Kotuláč – E.Novisedlák „C“, T.Grznár, J.Baranovič, E.Valášek, J.Válek, T.Mičuda,

ŽK: L.Lackovič (Dragons)

ČK: L.Lackovič (po 2 ŽK)

Rozhodovali: M.Rogoň a M.Gajdošík

Text a foto: R. Bobocký

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články