Connect with us

Šport

Futbal: Vo sviatok sa darilo viac piešťanským dorastencom ako žiakom

Published

on

Voľno počas štátneho sviatku Slovenskej republiky 1. septembera využili mládežnícki futbalisti na dohrávku a predohrávku svojich ligových zápasov. Starší i mladší dorastenci dohrávali zápasy prvého kola s Galantou a žiaci predohrávali 16. kolo v Nových Zámkoch. Výsledkom sú dve výhry, jedna remíza a jedna prehra.

IMG_3130[1]
STARŠÍ DORAST U19:

1. kolo  Piešťany – Galanta 5:3 (1:0)

Góly: 32., 55. Adam Kusý, 46. Daniel Kunic, 53. Denis Štefanka, 82. Juraj Štefanka – 62., 85. Ádám Lenárt, 90. Kevin Strhlík

Zostava: Olejník – Štefanec, J. Štefanka, Rusnák, Hlatký – Kunic (Mydla), D. Štefanka, Janotík, Horil – Kusý, Chmelina (Blahuta)

MARTIN JAVORKA, tréner: Hráči domáceho PFK boli od úvodných minút lepším mužstvom, na ihrisku pôsobili futbalovejšie, no nepresnosťami vo finálnej fáze sa často pripravovali o možnosť priameho ohrozenia súperovej brány. Za zmienku stoja strelecké pokusy D. Štefanku a Kusého, ktorého strela sa odrazila od ľavej žrde súperovej brány do pravej žrde a späť do ihriska. Hostia boli po celý prvý polčas stiahnutí na vlastnej polovici ihriska a čakali na chyby domácich hráčov, aby mohli podniknúť brejkové protiútoky, pričom po jednej takejto chybe v polovici prvého polčasu hostia pohrozili, keď ich nebezpečná akcia skončila na bočnom site bránky domácich. Napriek tomu však domáci pôsobili lepším dojmom a po krásnej spolupráci D. Štefanku a Kusého skončila strela Kusého v sieti hosťujúceho mužstva.

Do druhého polčasu vstúpili domáci impozantne, keď za 10. minút strelili súperovi 3 góly – Kunic, D. Štefanka, Kusý a v 55. minúte svietilo na ukazovateli skóre 4:0 pre domácich. V týchto chvíľach produkovali domáci priamočiary futbal, založený na malom počte dotykov a jednoduchej kombinácii. Po štvrtom góle však hráči upustili od koncentrácie, začali hrať zložito, v hustých priestoroch a individuálne, čo viedlo k rýchlym stratám lopty a uľahčili tak súperovi, aby mohol častejšie ohrozovať bránku domácich. Po jednej takejto strate lopty v strede ihriska sa hostia dostali pred šestnástku, kde individuálny prienik hráča Galanty skončil faulom v 16-ke a nasledoval pokutový kop, ktorý však brankár domácich bravúrne zneškodnil. Avšak Hráči PFK „zaspali“ a loptu vyrazenú brankárom hostia pohodlne dorazili do brány. Od tejto chvíle začali preberať iniciatívu hráči Slovana Galanta, k čomu však výraznou mierou prispeli domáci hráči, ktorí prestali hrať kombinačne a veľmi rýchlo strácali loptu. V tomto úseku hry dvakrát podržal domácich brankár Olejník, ktorý zlikvidoval vyložené šance hostí. Napriek šanciam hostí to boli domáci, ktorí po štandardnej situácii znovu udreli, keď na 5:1 zvyšoval J. Štefanka. Keď už všetci očakávali pohodový a kľudný záver hry, opak bol pravdou, keď hráči PFK opäť nekoncentrovanosťou v defenzívnej činnosti umožnili hosťujúcim hráčom skorigovať výsledok na nakoniec prijateľných 5:3.

MLADŠÍ DORAST U17:

1. kolo  Piešťany – Galanta 3:2 (1:0)

Góly: 5. Peter Koška, 46. Adrián Valovič, 76, Sebastián Ozimák – 45. Patrik Gallo, 49. Patrik Szocs

STARŠÍ ŽIACI U15:

16. kolo   Nové Zámky – Piešťany 3:1 (3:0)

Góly: 18. Marcus Békešský, 22. Róbert Kádar, 29. Dorián Ba – 46. Matúš Štetka

Zostava: Freivald, Valo,Hlbocký,Ďurák,Ruľak /Stolárik 47´/, Kováčik,Bušík ,Žižka, Bělúnek/Svoboda 32/, Glos, Štetka

SZILÁRD PETÉNYI, tréner: O výsledku rozhodlo prvopolčasové dejstvo, kde slabý výkon a nasadenie s množstvom individuálnych chýb, ktoré sme prudukovali a ponúkli ich domácim, ktorí ich bez zaváhania efektívne trestali. Prvý gól sme inkasovali po rohovom kope, kde sme nedokázali reagovať na odrazenú loptu, ktorú poslal spoza „16-ky“ domáci hráč presnou strelou pod brvno. Druhý gól z kategórie nešťastných, kde v snahe zablokovať strelu na bránu sme nešťastne tečovali loptu, ktorá kuriózne prelobovala vybehnutého brankára. Tretí gól padol opäť po rohu na nekrytého hráča, ktorý pohodlne hlavou skóroval. V útočnej fáze sme mali niekoľko dobrých príležitostí. Na konci jednej z nich bol Štetka, ktorého vychytal brankár domácich. V 2. polčase vybehlo akoby iné mužstvo, ktoré si vynútilo celopolčasovú jasnú prevahu, ktorá sa stupňovala až do konca zápasu s množstvom šanci, avšak s nepresnou koncovkou. Výsledok korigoval z 11-ky Štetka. Pozitívne vnímam výkon, nasadenie a snahu o zvrat v druhom polčase, avšak hrať dobre iba v jednom polčase je pre dobrý výsledok málo.

MLADŠÍ ŽIACI U13:

16. kolo Nové Zámky – Piešťany 3:3 (2:1)

Góly: 8., 28. Marko Kodhaj, 33. Dominik Hrabovský – 13., 34, 44. Filip Čimo

Zostava PFK : Maliga-Fajnor, Hlavatý, Ocelka,Hudec, Vereš, Pánsky, Vatrt, Labat, Rusnák, Daňhel, Čimo, Muller, Gulan

Cyril Stachura, tréner U13: Vo vyrovnanom zápase sa zrodila zaslúžená remíza. Začiatok zápasu patril našim chlapcom, ktorí si vypracovali päť gólových príležitosti, ale nevedeli ich premeniť. Domáci sa ujali vedenia šťastným gólom, keď po priamom kope prešla lopta cez múr do našej bránky. Vyrovnať sa nám podarilo po peknej akcií na jeden dotyk Filipom Čimom. Chlapcov to povzbudilo a v tejto fáze zápasu boli lepším mužstvom, ale na konci polčasu ich pribrzdil tečovaný gól domácich. Na začiatku druhého polčasu domáci zvýšili svoje vedenie, keď sme nechali úplne voľného domáceho hráča. Našich chlapcov tento gól nepoložil, práve naopak. A dnes strelecky disponovaný Čimo dvoma gólmi vyrovnal stav zápasu. Dramatický zápas pokračoval až do konca, keď sa obidve mužstva snažili získať víťazstvo na svoju stranu. Naši chlapci ani v treťom zápase po sebe na ihrisku súpera nenašli premožiteľa, za čo si zaslúžia pochvalu.

Zdroj: PFK Piešťany

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články