Connect with us

Šport

Futbal: V piatich zápasoch sa zrodili štyri víťazstva a remíza, muži zdolali Merašice 7:1

Published

on

Futbalisti PFK Piešťany vo všetkých vekových kategóriách odohrali zápasy 12. kola. Piešťanci vybojovali štyri víťazstvá, najvyšším rozdielom 11:0 zdolali mladší žiaci Hlohovec, remíza sa zrodila v zápase starších žiakov proti hlohoveckým rovesníkom. Muži opäť nezaváhali a Merašice zdolali rozdielom 7:1.

Snímka

Muži

Piešťany – Merašice 7:1 (4:1)
Góly: 6. Jozef Glos, 22., 89. Marek Staško, 31. Martin Javorka (vl.), 44. Martin Krajčovič, 54. Filip Horňanský, 58. Ján Stachura – 8. Jozef Minárik (vl.)

Zostava: Olejník- Javorka ml.(46’Octa), Javorka st., Stachura J., Krajčovič – Prištic, Sýkora, Stachura C. (60’Kryštof), Horňanský- Glos, Staško

Priebeh zápasu:

Od úvodu zápasu bolo zrejmé, že všetky body zostanú v Piešťanoch. Domáci zatlačili hostí pred ich bránu a vytvárali si množstvo šancí. Prvú využil v 6. minúte Glos 1:0, v 8. minúte svietilo na ukazovateli skóre už 2:0, keď si po rohovom kope usmernil loptu do vlastnej siete hosťujúci obranca Minárik. V 22. minute bolo 3:0 – to sa prvý krát presadil z vnútra 16-ky Staško. Hostia podnikali ojedinelé protiútoky, no pri jednom z nich sa im podarilo skórovať aj vďaka nešťastnému teču domáceho Maťa Javorku ml. Do polčasu domáci pridali ešte jeden gól, keď sa z priameho kopu premiérovo v tejto sezóne trafil Martin Krajčovič.

V druhom polčase sa tempo hry znížilo, no šance domácich sa rodili aj naďalej, ale vďaka nepresnostiam v koncovke, domáci hráči svoje strely posielali buď mimo bránu, alebo triafali brankára Pogádyho a dva krát nastrelili žrď. V 54. minúte sa opäť premiérovo presadil Horňanský a 58. minúte skóroval hlavou Jano Stachura. Domáci hráči potom ponúkli niekoľko možností aj hosťom na skorigovanie výsledku, no tí svoje šance nepremenili. Skóre uzavrel svojim druhým gólom v zápase v 89. minúte Staško, ktorý je s 13 gólmi druhý najlepší strelec súťaže za svojim spoluhráčom Glosom, ktorý má na svojom konte 14 presných zásahov. Budúcu sobotu hráči PFK cestujú do Horných Otrokoviec a posledný jesenný zápas odohrajú v nedeľu 6.11. na vlastnom ihrisku proti Kočínu.

„Dnes sme podali len priemerný výkon, no stačilo to na vysoké víťazstvo. Chýbalo nám viacero hráčov, ktorí sú nosičmi vyššej kvality a bolo to na hre cítiť. Na pohodu v mužstve nepridáva veľká miera hernej nedisciplinovanosti u niektorých hráčov, z ktorej dnes pramenili aj príležitosti pre súpera,“ zhodnotil duel tréner mužstva Michal Krajčovič.

Starší dorast U19

Piešťany – Brvnište 1:0 (0:0)
Góly: 58. Juraj Štefanka

Zostava: Olejník – Mydla, Rusnák, Štefanec, Hlatký – Valovič (Kondrc), J. Štefanka, Miškech, Kusý (D. Štefanka), Chmelina (Blahuta) – Gula

Posledné domáce vystúpenie jesene 2016 domácim futbalistom, najmä v prvom polčase, herne nevyšlo. Futbal na umelej tráve paradoxne v prvom dejstve viac vyhovoval hráčom hosťujúceho Slovana, ktorí ovládli stred poľa, boli častejšie pri lopte, a preto sa aj hra častejšie odohrávala na polovici domáceho mužstva. Hostia sa snažili krátkymi prihrávkami ohrozovať bránku domácich, našťastie pre hráčov PFK ich sľubné pozície končili nepresnosťami v dostatočnej vzdialenosti od bránky Olejníka. Hráči Piešťan v prvom polčase boli málo iniciatívni, chýbal pohyb hráčov bez lopty, množstvo prihrávok nenachádzalo svojho adresáta, akcie boli vedené cez zhustený priestor, domácim futbalistom chýbalo okrem pohybu aj otáčanie hry a využívanie hry vo voľných priestoroch. Preto za prvý polčas stojí za zmienku iba šanca D. Miškecha po štandardnej situácii. Keďže aj hostia boli vo finálnej fáze bezzubí, napriek svojej územnej prevahe, sa do kabín odchádzalo za bezgólového stavu.

V druhom polčase došlo k preskupeniu hráčov na jednotlivých postoch, bol evidentný zvýšený pohyb a snaha hráčov PFK víťazne zvládnuť aj posledný domáci zápas. Domáci hráči boli nebezpečnejší v útočnej zóne, mali loptu častejšie na svojich kopačkách, hostia v druhom polčase už nepôsobili tak kompaktným dojmom, najmä v strede ihriska, kde prenechali iniciatívu domácim futbalistom. A tak postupne narastal tlak na bránu hostí, ktorý vyvrcholil gólom, ktorý vsietil po peknom centri hlavou J. Štefanka. Domáci aj naďalej pokračovali v útočnej hre, čoho výsledkom boli „tutovky“, ktoré však Kusý a ani Gula nepremenili na strelenie druhého upokojujúceho gólu. Hostí v druhom polčase paradoxne nakoplo až vylúčenie ich hráča za urážku rozhodcu v 82. minúte, keď od tohto okamihu až do konečného hvizdu rozhodcu sa častejšie dostávali pred bránku domáceho mužstva. Ich stupňujúci tlak vyvrcholil v 87. minúte, keď domácich po nedôraze v obranných činnostiach zachránil svojim zákrokom brankár Olejník.

„Treba skonštatovať, že s poukazom na minimum šancí v zápase, to bol zápas o jednom góle, ktorý vsietilo domáce mužstvo, a tak 3 body zostávajú v kabíne hráčov PFK Piešťany,“ vyjadril sa tréner Martin Javorka.

Mladší dorast U17

Piešťany – Brvnište 1:0 (0:0)
Góly: 65. Filip Korec

Zostava: Studený, Lenovský, Benko, Salviany (Koška), Psalman, Sedláček, Stanek, Chudý, Korec, Horil, Ozimák (Foltýn)

„Po sérii dobrých výkonov v predchádzajúcich piatich zápasoch sme sa v tomto zápase prezentovali asi najhorším výkonom sezóny. Väčšina hráčov podala podpriemerné výkony. Hralo sa na umelej tráve, čo som pred zápasom pokladal za našu výhodu, no opak bol pravdou. V našej hre bolo veľa nepresností, a aj keď sme predviedli niekoľko pekných prienikov v krídelných priestoroch (Horil, Stanek, Korec), vinou nepresnosti vo finálnej fáze sme bránu hostí prakticky neohrozovali. V strednej zóne ihriska sme sa nedokázali presadiť, stredoví hráči boli statickí, málo sa ponúkali do hry, mali zlý výber miesta. Celkový herný prejav mužstva bol chaotický, kŕčovitý.

V defenzívnych činnostiach sme neboli kompaktní, hráči nekomunikovali, hrali pozične zle a robili chyby v rozohrávke (Benko, Lenovský). Práve po chybách v rozohrávke na vlastnej polovici a ľahkých stratách lopty sa súper dostával do nebezpečných protiútokov, ktoré však nedokázal využiť. V 65. min. sa gólovo dokázal presadiť Korec, keď premenil samostatný nájazd. V tomto zápase som nebol spokojný s herným prejavom mužstva, individuálnymi výkonmi hráčov, v ktorých chýbalo najmä oduševnenie, bojovnosť a chcenie. Ako problém vnímam aj úzky káder, hráči necítia tlak, svoje miesto v zostave majú isté, tréningový proces prebieha s 10 hráčmi, čo sa z dlhodobejšieho hľadiska na hre mužstva určite prejaví negatívne,“ opísal zápas kouč Peter Vrábel.

Starší žiaci U15

Hlohovec – Piešťany 1:1 (0:0)
Góly: 57. Matej Karaba – 51. Igor Kováčik

Zostava: Freivald, Ruľák, Valo, Ďurák, Kováčik, Sloboda /61´Melicher/, Glos, Bušík, Hlbocký, Žižka, Štetka

„Nič nenaznačovalo, že hráme proti lídrovi súťaže a dokonca môžem konštatovať, že boli sme bližšie k víťazstvu ako domáci. V 1. polčase sme vyprodukovali niekoľko nebezpečných brejkových situácií, ktoré zostali nevyužité, a keďže ani Žižkova strela z dobrej pozície nebola gólová – potvrdzuje to naše strelecké trápenie. V druhom polčase sa útočné aktivity striedali na oboch stranách s nepresnou koncovkou, z ktorej sa vyníma len gólová strela Kováčika spoza ,,16-ky,, .O vedenie sme prišli zbytočnou stratou lopty v strednej zóne, po ktorej nasledoval rýchly útok s gólovou koncovkou. V závere sme mohli strhnúť vedenie na našu stranu, keď Bušík z dobrej pozície tesne minul bránu domácich,“ zhodnotil hru tréner Szilárd Petényi.

Mladší žiaci U13

Hlohovec – Piešťany 0:11 (0:4)
Góly: 14. Samuel Daňhel, 19. Erik Pánsky, 20. Oliver Rusnák, 30., 36. Janko Labat, 40., 48. Michal Fox, 47. Pavol Ocelka, 63. Denis Hrdina, 65. Marek Chobot, 67. Michal Vereš

Zostava PFK: Maliga, Gulan – Hlavatý, Muller, Vereš, Pánsky, Fox, Hudec, Labat, Daňhel, Petroman, Ocelka, Rusnák, Hrdina, Chobot, Čimo

„V tomto zápase sme boli jednoznačným favoritom, čo sme potvrdzovali už od začiatku zápasu. Lopta bola prakticky stále na našich kopačkách a dobrými kombinačnými akciami sme sa dostávali do gólových príležitostí. Domácich sme za celý zápas pustili iba do jednej šance, na druhej strane pri jedenástich inkasovaných góloch bol domáci brankár ich najlepším hráčom. Potešiteľné je, že sa u nás presadilo viacero aj netradičných strelcov, čo svedčí o dobrom kolektívnom výkone. Verím, že táto výhra bude vzpruhou do posledných zápasov a už sa tešíme na vedúce družstvo z Komárna,“ konštatoval tréner mladšieho dorastu Cyril Stachura.

-PFK Piešťany/Foto: archív-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články