Connect with us

Šport

Futbal: Starší žiaci PFK Piešťany porazili Partizánske vysoko 5:1

Published

on

Žiaci PFK Piešťany majú za sebou posledný jesenný zápas, naopak, Mestská futbalová liga odštartovala prvým kolom. Piešťanskí futbalisti nebudú cez zimu len oddychovať – plánujú zveľadiť Športhotel Bar. Prinášam vám prehľad zápasov posledného kola jesennej časti žiackych kategórií.

Starší žiaci U15 (15. kolo)
Piešťany – Partizánske 5:1 (2:0)
Góly: 30´ Juraj Hlbocký; 35´ Oliver Bušík; 55´, 68´ Matúš Štetka; 57´ Dávid Ďurák; 70´ Jakub Repa

Zostava: Frievald, Rusnák, Ďurák, Valo, Kovačík, Bělunek (60´ Németh), Hlbocký (64´ Stolárik), Glos, Bušík, Sloboda (51´ Žižka), Štetka (68´ Melicher)

„Presvedčivý výsledok aj výkon v zápase odčinil potupnú prehru z predchádzajúceho kola. Aj napriek vysokému víťazstvu paradoxne úvod zápasu nepatril nám, ale hosťom, ktorí nám komplikovali prechodovú fázu dobrým pressingom, umocnenú dôrazom a rýchlejším štartom na loptu. Postupne sme zjednodušili rozohrávku a začali sme sa aj my presadzovať dlhými prihrávkami, z čoho sme vyťažili niekoľko prienikov, ktoré volali po góle – najmä samostatný nájazd Štetku na brankára, ktorý zostal nepremenený. Bránu hostí sme ,odkliali´ až v závere polčasu gólmi Hlbockého a Bušíka. Od tohto okamihu bolo badať nárast sebavedomia a ,chuti´ , čo sa jednoznačne prejavilo v zlepšenom pohybe a celkovej hre, v ktorej sme už nič nepripustili a plne kontrolovali jej vývoj až dokonca zápasu. Tri góly v 2. polčase len potvrdili prevahu domácich hráčov a mohla byť ešte výraznejšia,“ povedal tréner Szilárd Petényi.

IMG_8131

Mladší žiaci U13 (15. kolo)
Piešťany – Partizánske 5:2 (1:1)
Góly: 19´ Denis Hrdina; 31´, 59´ Janko Labat; 51´ Marek Chobot; 20´ Roderik Dolný; Šimon Ištván (vl.); 45´ Marián Peška

Zostava: Gulan, Sándor – Hlavatý, Vereš, Muller, Daňhel, Fox, Čimo, Fajnor, Nedorostová, Buček, Vatrt, Šaulík, Labat, Hrdina, Chobot, Repášová, Pánsky, Hudec

„V poslednom jesennom kole sme sa chceli rozlúčiť víťazstvom a dobrou hrou. To prvé sa nám podarilo, k tomu druhému nám chýbala kvalitnejšia hra v prvom polčase. Vinou veľmi silného vetra a tým, že sme striedali všetkých 19 hráčov, sa naše družstvo nevedelo dostať do tempa. Aj napriek tomu sme sa po peknej strele Hrdinu dostali do vedenia, ale po pár minútach hostia potrestali našu chybu v obrane vyrovnávajúcim gólom. Prvý polčas bol z našej strany nekoncentrovaný, chýbala nám rýchlejšia práca s loptou a ochota nabiehať do voľných priestorov. Cez polčasovú prestávku sme si povedali, čo potrebujeme zlepšiť, že máme výhodu silného vetra. Hneď z prvej akcie sa Labat prekľučkoval cez všetkých hráčov súpera a dal gól. Od toho momentu naši hráči prevzali iniciatívu, i keď po našom treťom góle hostia opäť po našej chybe znížili. Obidva naše inkasované góly boli veľmi lacné, čím hostia stále cítili šancu. Po štvrtom góle už o našom víťazstve nebolo pochýb. Koncovku v poslednom jesennom kole napísal jeden z najlepších hráčov Janko Labat. Aj napriek víťazstvu vieme (a musíme) hrať kvalitnejšie, čo si bude vyžadovať ešte väčšie úsilie v tréningovom procese,“ prezradil tréner Cyril Stachura.

IMG_8172Prípravka
Jesennú časť prvej sezóny Považskej miniligy, v ktorej hrajú kategórie U9, U10 a U11 úspešne zakončili aj hráči prípravky.

Pôsobenie v lige okomentoval tréner U9 a U10 Ján Stachura:
„S účinkovaním v Považskej minilige musím za všetky zúčastnené piešťanské prípravky vyjadriť veľkú spokojnosť. Čo sa týka mojich dvoch družstiev, v prvom rade chcem chlapcom pogratulovať k 1. miestu v oboch kategóriách a pochváliť ich za výkony, ktoré dokázali predvádzať počas celej dlhodobej súťaže. Zvlášť by som chcel vyzdvihnúť fakt, že v kategórii ročníkov 2007 a 2008 sme sa v súťaži zúčastnili v každej kategórii s dvomi družstvami. To svedčí aj o veľkej šírke kádra a jeho kvalite, keď napríklad aj druhé družstvo ročníka 2007 dokázalo porážať svojich konkurentov a obsadilo rovnako krásne 3. miesto.
Čo ma teší je, že v našej hre je vidieť neustály progres a aj keď prišli horšie dni, keď sa herne darilo menej, chlapci to vždy dokázali nahradiť svojím nasadením, ktoré následne viedlo k zlepšeniu výkonu. Táto skutočnosť dáva veľký predpoklad, že chlapci budú naďalej napredovať a budú z nich rásť talentovaní a cieľavedomí športovci. Zo všetkých družstiev sme do hry nasadili suverénne najväčší počet hráčov, z ktorých sa herne takmer nikto nestratil. Svojou kvalitou naši chlapci potvrdili, že sú číslom jeden v tomto regióne a že v kontexte kvality všetkých našich družstiev je budúcnosť regiónu pri súčasnom napredovaní žlto-modrá.
Okrem pozitív nám účinkovanie v minilige ukázalo pri analyzovaní našich výkonov samozrejme aj dosť oblastí, v ktorých majú naši chlapci väčšie či menšie nedostatky. Na týchto veciach sa budeme snažiť intenzívne pracovať v zimnom období, aby sa naši chlapci posunuli znova na ďalší level v ich futbalovom vývoji.“

IMG_3795

Počas zimnej prestávky bude PFK pokračovať v rozvíjaní Športhotel Baru a celého objektu, v ktorom prebehnú brigády. V bare je k dispozícii biliard, šípky i stolný futbal. V blízkej budúcnosti sa vytvorí zoznam podujatí, ktoré sa tu uskutočnia.

Prvým kolom sa rozbehla aj Mestská futbalová liga, keď v sobotnom daždivom počasí sa v športovej a pozitívnej atmosfére odohrali tri úvodné zápasy. Pokračovať bude zápasmi vo štvrtok, a potom každú sobotu až do 13. decembra.

Všetky informácie, ako i tabuľky a výsledky jesennej časti nájdete tu.

-PFK Piešťany, ilustr. foto: archív-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články