Connect with us

Šport

Futbal: Muži opäť vyhrali kontumačne, hru staršieho dorastu pochválil i súper

Published

on

Futbalisti PFK Piešťany nastúpili počas uplynulého víkendu vo viacerých napínavých súbojoch, pričom sa hralo iba na ihriskách súpera. Muži svoj domáci duel, ktorý mal mať charitatívny rozmer, napokon neodohrali, družstvo z obce Horné Otrokovce totiž nepricestovalo. Naši si tak bez boja pripísali kontumačné víťazstvo 3:0. Dorastencom a žiakom sa darilo striedavo i keď tréneri boli s hrou svojich zverencov spokojní.

Muži
22. kolo
Piešťany – Horné Otrokovce 3:0
KONTUMAČNE
Súper nepricestoval.

Starší dorast U19
20. kolo
Sereď – Piešťany 3:2 (2:1)
Góly: 7. Samir Smaali, 19. Klaudio Lipovský, 73. Juraj Benko – 11., 81. Martin Gula
Zostava: Olejník – Blahuta, Štefanec, Rusnák, Chmelina – Kunic (Kondrc), J. Štefanka, Kusý, Miškech, Valovič – Gula

Martin Javorka, tréner: Kto nevidel tento zápas – neuverí. Hráči PFK odohrali jeden z najlepších súťažných zápasov, po celý zápas diktovali tempo hry, hrali veľmi komplexne ako mužstvo, ich hra bola založená na rýchlej a presnej kombinácií s neustálym ohrozovaním brány súpera. Výsledkovo sme však neuspeli, pretože sme urobili pár individuálnych chýb v defenzívnej činnosti, ktoré súper potrestal a využil z minima maximum. Individuálne chyby sme si prešli spoločne na pondelkovom tréningu, preto konkrétne nie je potrebné ich analyzovať v rámci hodnotenia zápasu, pretože chlapcov musím za ich výkon jednoznačne pochváliť. O predvedenej hre Piešťan sa uznanlivo vyjadrili aj domáci funkcionári, ktorí potvrdili, že takýto výkon nepochybne prekračuje hranice 3. dorasteneckej ligy, pričom v centre ich pozornosti boli 3 hráči PFK, ktorí zaujali svojim výkonom funkcionárov Serede. Výkon našich futbalistov vyzdvihli aj samotní rozhodcovia, ktorí povedali, že obojstranne to bol zápas vyššej kategórie, avšak s nespravodlivým výsledkom pre mužstvo PFK Piešťany.
Do zápasu sme vstúpili už spomínanou individuálnou chybou v obranných radoch a v 7. minúte zápasu sme prehrávali po prvej akcii hráčov Serede 0:1. Chlapci sa však rýchlo vrátili do zápasu, keď sa akciou na 1-2 dotyky dostali po rýchlom protiútoku do šestnástky súpera a po nezištnej prihrávke Adama Kusého vyrovnal kapitán Martin Gula. V prvom polčase sme mali rýchlu prechodovú fázu, z každej našej akcie sme hrozili domácim hráčom, ktorí zostali zaskočení, a preto sme si do prestávky vypracovali 5 gólových príležitostí. Domáci sa snažili zmeniť svoju hernú koncepciu, keď začali nakopávať dlhé lopty za našu obranu, čo sme s bravúrou zvládli a pre domácich futbalistov sme boli stále nebezpeční našimi ofenzívnymi rýchlymi akciami. Práve v čase, keď sme jednoznačne na ihrisku dominovali, sa súper dostal na našej polovici ihriska k streleckej pozícii a domáci futbalista v zmysle pravidla „keď nevieš čo s loptou – vystrel“ strelou z 25 metrov k tyči upravil skóre na 2:1 pre Sereď.

V druhom polčase bolo veľmi dôležité neinkasovať lacný gól, lebo ten by veľmi psychicky pomohol domácim, ktorí sa očividne herne trápili. Práve na túto kartu vsadil tréner v polčasovom príhovore, keď chlapcom povedal, že do konca zápasu pri našej hre určite gól strelíme. Tak aj prebiehal druhý polčas, keď sme si vypracovali 3 gólové príležitosti, ktoré rovnako ako tie v prvom polčase, zostali nepremenené. Po týchto príležitostiach prevzali na chvíľku iniciatívu domáci futbalisti, keď v čase od 65. minúty do 75. minúty nastrelili brvno, ďalšiu tutovku z 5 metrov zlikvidoval brankár Olejník, a až v čase, keď sme začali znova diktovať tempo hry v 73. minúte po zaváhaní obrany PFK domáci zvýšili na 3:1. V 81. minúte po rýchlej a priamočiarej akcii sa rútil na domáceho brankára Martin Gula, domáci brankár ho fauloval a nariadenú penaltu kapitán bezpečne premenil.

Do konca zápasu sme zatlačili domácich futbalistov pred ich bránu, vypracovali sme si ešte 2 sľubné šance, ktoré sme nepremenili, a tak odchádzame zo Serede bez bodu – v sobotu úplne nezaslúžene! Rovnako, ako po domácom zápase so Šaľou, aj po tomto zápase musím pochváliť celé mužstvo, všetkých hráčov za predvedený výkon, za ich koncentráciu, nasadenie, zodpovednosť, prístup, za to, že dali hre svoju myšlienku, nápaditosť, hernú dominanciu, preto, ako som už neraz povedal, pri takýchto výkonoch sú chlapci schopní poraziť kohokoľvek, aj mužstvá z vyššej súťaže, tak ako tomu bolo aj počas zimnej prípravy. Hlavu hore chlapci, bolo radosť sa pozerať na Váš výkon.

Mladší dorast U17
20. kolo
Sereď – Piešťany 3:4 (2:1)
Góly: 20., 40. Matúš Jánošík, 75. Lukáš Toráč – 33. Jakub Lenovský, 64., 67. Martin Strelec, 71. Filip Foltýn
Zostava: Salviany, Horil ( Koška), Benko, Lenovský( Psalman), Sedláček, Stanek, Strelec, Chudý Korec, Ozimák, Kovalčík(Foltýn)

Peter Vrábel, tréner: Po dvoch prehrách sme potrebovali a chceli predviesť nielen dobrú hru, ale aj získať body, aby sme udržali bezprostredný kontakt s čelom tabuľky. Na hráčoch bolo vidieť súdržnosť a odhodlanie dosiahnuť čo najlepší výsledok. Zápas sa však pre nás nevyvíjal dobre. Po individuálnej chybe stredného obrancu sme darovali domácim vedenie 1:0. Aj napriek tomu, že sme boli futbalovejší, lepší po technickej stránke, nedokázali sme sa výraznejšie v ofenzíve presadiť, pretože sme nepodržali loptu na súperovej polovici, bola slabšia ponuková činnosť a zlý výber miesta útočníkov. Vyrovnať sa nám podarilo v 33. min., keď bol faulovaný Chudý a pokutový kop premenil Lenovský. V poslednej minúte prvého polčasu sa domáci znovu dostali do vedenia 2:1. Opäť po našej zbytočnej chybe, keď sme sa po učebnicovom založení útoku, vykombinovaní v strede poľa a kolmej prihrávke dostali do prečíslenia, no po ľahkej strate lopty a rýchlom protiútoku sme domácim druhýkrát dovolili skórovať.

V druhom polčase sme zlepšili pohyb bez lopty, dôraz v osobných súbojoch a vytvorili sme si výraznú hernú prevahu. Výsledkom toho boli tri góly a otočenie výsledku na 2:4 v náš prospech. Gólovo sa presadil striedajúci Foltýn a 2 krát dobre hrajúci Strelec. V závere zápasu sme domácim dovolili znížiť na 3:4 a posledné minúty zdramatizovať, ale zaslúžené víťazstvo sme bez väčších problémov udržali.

Starší žiaci U15
26. kolo
Gabčíkovo – Piešťany 0:3 (0:1)
Góly: 16. Dávid Ďurák, 46. Igor Kováčik, 62. Denis Minárik
Zostava: Frievald,Rusnák,Valo,Ondrejka-62´Melicher,Ruľák-57´Sloboda,Glos,Bušík Ďurák Kovačík-46´Herman,Štetka ,Šimek-45´Minárik

Szilárd Petényi, tréner: Zvíťaziť a potvrdiť hernú kvalitu vyplývalo už z tabuľkového postavenia domácich, kde sme si žiadnu inú alternatívu ani nepripúšťali. Upozorňoval som hráčov, že zápasy z posledným sú špecifické a spravidla nebývajú jednoduché, a sú plné nečakaných prekvapení, čo sa však napokon nepotvrdilo. Zaslúžene sme zvíťazili. Hralo sa korektne, takmer bez faulov s množstvom šancí pre nás, ktoré zmaril dobre chytajúci domáci brankár. Presadili sme sa strelami Ďuráka ,Kovačíka a Minárika spoza 16-ky. Výsledok mohol byť výraznejší, ale už spomínaný brankár, svojimi zákrokmi nás mnohokrát privádzal do zúfalstva. V zadných radoch sme nepripustili žiadnu väčšiu hrozbu a s prehľadom sme eliminovali niekoľko útočných akcií domácich.

Mladší žiaci U13
26. kolo
Gabčíkovo – Piešťany 4:2 (2:1)
Góly: 8., 27., 49. Máté Domeny, 57. Atilla Nagy – 12. Erik Hlavatý, 48. Filip Čimo
Zostava: Maliga, Sándor – Fajnor, Hlavatý, Muller, Petényi, Fox, Daňhel, Labat, Vereš, Vatrt, Petroman, Čimo

Cyril Stachura, tréner: Zápas dvoch susedov v tabuľke priniesol vyrovnaný futbal. Naši hráči nastúpili oproti minulému zápasu bez niektorých hráčov, ale aj tak podali solidný výkon. Od začiatku zápasu sa striedali útoky na jednej aj druhej strane. Domáci sa ujali vedenia, my sme dokázali kontrovať gólom Erika Hlavatého. Paradoxne, keď sme preberali taktovku zápasu do svojich rúk, po našom rohu a dlhom odkope domácich sme inkasovali druhý gól. Druhý polčas sa niesol v podobnom duchu ako prvý. Naši hráči získali v strede ihriska prevahu a vypracovali si niekoľko dobrých streleckých príležitosti. Jednu z nich premenil Filip Čimo na vyrovnávajúci gól. Keď sa zdalo, že môžeme pridať ďalší gól, prišla naša chyba v obrane a domáci nám strelili tretí gól na ktorý sme už nedokázali odpovedať. Tak, ako sa skončil zápas výsledkovo úspešne pre domácich, tak mohol byť aj opačný. Nás o lepší výsledok pripravila naša slabšia efektivita a lacné góly.

MB/TK PFK

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články