Connect with us

Šport

Futbal: Hráči U19 pripravili trénerovi dar, na ktorý nikdy nezabudne

Published

on

Po jesennej časti je družstvo staršieho dorastu U19 PFK Piešťany na 5. mieste III. ligy, v trinástich zápasoch sa našim futbalistom podarilo vybojovať 7 víťazstiev a dve remízy. Najlepším strelcom mužstva bol s 19 gólmi Denis Štefanka. Nižšie sa dočítate ako hodnotí výkon svojich zverencov tréner Martin Javorka, ale aj o tom, aký netradičný darček dostal od členov družstva. 

IMG_3413_resize

Najvýraznejšie pokroky.

S pribúdajúcimi zápasmi pekný herný prejav mužstva, alternovanie hráčov na viacerých postoch, od zápasu s Jaslovskými Bohunicami dobrá atmosféra v kabíne a na ihrisku, vplyv starších hráčov do menežovania futbalovej hry a jeho prenesenie do majstrovských zápasov, prístup mladších futbalistov k tréningovému procesu a odraz ich tréningovej morálky do kvality a úrovne majstrovských zápasov, keď boli oporami mužstva v mnohých zápasoch

Tímový prejav.

Zo začiatku sezóny slabší, čo bolo ovplyvnené turbulenciami pred začiatkom letnej prípravy, počtom hráčov v kádri U19, no s pribúdajúcimi kolami sa vyprofiloval jeden úžasný kolektív, ktorý preniesol tréningové návyky do zápasov, založené na bojovnosti, zodpovednosti a chuti víťaziť

Silné a slabé stránky mužstva.

Medzi silné stránky patrí futbalovosť všetkých hráčov v kádri U19, pochopenie, že aj napriek určitým zmenám, ktoré prináša život /a aj ten futbalový/ sa tréningový proces zmenil v zábavu a hru, ktorá pri plnení všetkých povinností a zodpovednosti môže viesť k postupovým ambíciám klubu v kategórii U19 v priebehu 2 sezón, zistenie, že aj napriek kvantitatívnemu hendikepu v hráčskom kádri sa dá bojovať o predné miesta v tabuľke, medzi slabé stránky patrila v niektorých častiach sezóny tréningová dochádzka, inak si myslím, že slabšie stránky mužstva, ktoré sa zo začiatku vyskytli, boli odstránené a dnes už nemajú slabšie stránky mužstva miesto v kabíne

Ciele do konca sezóny.

Zabudovať postupne starších hráčov – ročník 1998 do A-mužstva /samozrejme s ich súhlasom, ktorý už avizovali/, keď napríklad brankár Olejník už spoľahlivo odchytal niekoľko zápasov v súťaži za PFK Piešťany, Kusý a Gula sú oporami mužstva Olympic na práve prebiehajúcej mestskej lige a ja osobne som presvedčený, že by sa s prehľadom už adaptovali v kategórii seniorského mužstva, taktiež treba dať príležitosť v mužskom futbale brankárovi Kunicovi, toto sú veci, o ktorých v kabíne už hovoríme, a som rád, že chlapci pochopili, že našim spoločným cieľom je, aby futbalovo napredovali. Ďalším cieľom je doplnenie kádra U19-ky o hráčov, ktorí sú narodení v roku 1999 a neskôr, dopĺňanie kádra o hráčov z kategórie U17, ktorí v nasledujúcom ročníku už budú hrávať v staršom doraste a ich postupná príprava, aby sa v ročníku 2017-2018 bojovalo od prvého kola o postup do 2.ligy

Vlastné osobitné záverečné vyhodnotenie budeme mať s hráčmi a rodičmi dňa 10.12.2016 v priestoroch štadióna, ktorého súčasťou bude aj zápas chlapcov s rodičmi. Osobitne by som však chcel poďakovať hráčom za naše spoločné už 6 mesačné spolužitie, za to, ako reprezentovali klub PFK Piešťany, za to aká vznikla postupne „chémia“ v kabíne, keď teraz hovorím sám za seba, že sa teším na každý tréning s nimi, pretože každý jeden zaznamenal vo svojom výkone progres, a to nielen výkonmi na ihrisku, ale najmä pochopením myšlienok, čo treba futbalu dať a obetovať, pretože futbal je tak krásny, že Vám to nakoniec vráti. Dnes môžeme hovoriť, že mužstvo má veľký potenciál a charakter, keď 5 posledných jesenných zápasov neprehralo, a som presvedčený, že keby súťaž začínala 9.kolom, tak dnes by sme mali trošku viac bodov v tabuľke a asi aj iné umiestnenie, lebo viem a vidím, čo je dnes v kabíne, že zápas s Partizánskym doma /1:3/ by sme dnes odohrali a zvládli úplne inak, domáci zápas so Sereďou, keď do 80. minúty sme boli lepším mužstvom a viedli sme 3:2, by sme dnes určite neprehrali, zápas v Šali, kde sme dominovali po celý zápas, by sme rovnako dnes zvládli výsledkovo inak a taktiež spomeniem zápas v Šamoríne, ktorý bol herným vrcholom jesennej časti PFK Piešťany U19, ale po výsledku 2:2 sme získali iba bod. Vyhodnotením týchto spomenutých zápasov si môžeme spoločne s odstupom času vo svojich hlavách urobiť svoju tabuľku a spoločne analyzovať “ v dobrom“, koľko tých bodov na našom konte po jesennej časti mohlo byť.

A na záver spomeniem jeden neprehliadnuteľný životný moment. Keď som prebral mužstvo v júli 2016 neviem, čo prebiehalo vtedy v hlavách chlapcov, keď stratili trénera, za ktorého bojovali aj na stretnutí s funkcionármi klubu na konci júna. Ani pre mňa to nebolo jednoduché im nahradiť niekoho, s kým mali dobrý vzťah. Preto aj tréningy museli prispieť k odstráneniu nejakej pomyselnej „bariéry“, ktorá vzduchom lietala v kabíne a bolo mojou veľkou snahou presvedčiť chlapcov, že našim cieľom je vytiahnuť a zdokonaľovať v nich všetko to futbalové, čo v nich bolo a je. Snáď sa mi to podarilo, pričom musím povedať, že vznikol medzi nami perfektný kamarátsky vzťah /samozrejme za plnenia všetkých povinností na tréningu i v zápasoch/, ktorého vyvrcholením bolo, že chlapci mi darovali na moje meniny /11.11. – teda po skončení sezóny/ nádhernú mikinu môjho obľúbeného mužstva, čo sa mi v mojom trénerskom živote /12 ročnom/ doteraz nestalo a ťažko sa hľadajú aj slová poďakovania za tento moment, nakoľko to už bude celý život v mojej hlave a v srdci, ale jedno viem so stopercentnou istotou povedať – nikdy som neľutoval a ani neľutujem, že som po 12 rokoch prešiel od seniorského futbalu k mládeži, neľutujem, že som mohol byť v prítomnosti chlapcov, ktorí obliekajú dres kategórie U19 PFK Piešťany a samozrejme „s určitou dávkou nadsázky“ sľubujem, že aj keby prišla ponuka z Realu Madrid, FC Liverpool, Manchesteru či Chelsea, zostanem s pokorou a zároveň s hrdosťou pracovať s týmito chlapcami, ktorí si zaslúžia moje hlboké uznanie a úctu. Ešte raz – chlapci ďakujem Vám za jesennú časť ročníka 2016-2017, ďakujem Vám, že som mohol byť súčasťou Vášho futbalového života a len malá škoda, že sme nemohli pracovať o 2-3 mesiace dlhšie spolu, lebo už dnes pri Vašich futbalových kvalitách a myšlienkach na futbal, by sme zimnú prípravu absolvovali ako najväčší kandidát Bánoviec na postup do 2. ligy.

Autor: MB/TK PFK

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články