Connect with us

Šport

Futbal: AFC Nové Mesto porazilo PFK Piešťany 4:1

Published

on

V považskom derby proti sebe nastúpili 1. septembra v Novom Meste nad Váhom mužstvá zo stredu tabuľky. Od úvodu zaskočili hostia svojho súpera veľmi dobrou kombinačnou hrou a diktovali tempo zápasu, ale z víťazstva 4:1 sa nakoniec tešili domáci.

[singlepic id=28854 w=320 h=240 float=left]Prvé dve príležitosti mal Ulrich po prihrávkach Vallu. Prvú strelu mu vyrazil Vojtech a druhá, po nacvičenom signály, letela len tesne nad bránu. Až v 10. min. sa pripomenuli aj domáci, Drahnovú spätnú prihrávku poslal z 9m Žák vedľa. Podobne mierila aj Vyskočová hlavička na druhej strane. Novomešťania sa presadzovali len nákopmi na vysunutého Žáka. Po jednom z nich nikým nekrytý nedokázal z 8m loptu usmerniť do siete. V 16. min. vystrelil z veľkej diaľky Hikel, Hodulík jeho pokus neudržal, našťastie pre PFK dobiehajúci Tuschel rozvlnil len bočnú sieť. V 20. min. sa z gólu tešili hostia, Pyrkovú radosť zmarilo jeho tesné ofsajdové postavenie.

Už o päť minút sa už hostia mohli radovať zo zaslúženého vedenia. K priamemu kopu z 26 m sa postavil Valla a nádhernou strelou vymietol šibenicu domácej brány. V 37. min. mohli hostia svoje vedenie zvýšiť, proti bol Vojtech, ktorý s námahou vyrazil center Vallu smerujúci na voľného Pyrku. V samom závere sa k slovu dostali aj domáci, dva priame kopy z dobrých pozícii nedokázali zužitkovať. Po prvom polčase jednoznačný zápas v prospech PFK sa z nepochopiteľných príčin zmenil na domácu exhibíciu. Prvú obrovskú príležitosť Žáka, ktorý hlavičkoval zo 7m, ešte Hodulík zlikvidoval. V 51. min. však nedokázala obrana odvrátiť loptu do bezpečia a Žák mu tentoraz po Tuschelovej prihrávke nedal šancu – 1:1. V 55. min. bolo už 2:1, nákop Drahna neodhadol dobre Hodulík, zrazil sa s Vyskočom a Tuschel nemal problém poslať loptu do opustenej piešťanskej brány. Aby to nebolo všetko, v 69. min. nechal hlavný rozhodca hodiť Hikla aut o 20m bližšie k bráne PFK, ako lopta opustila ihrisko. Ten si v pokutovom území spracoval Kozic, jeho stret s Halásom bol posúdený ako nedovolený a Končitík sa z penalty nemýlil – 3:1.

Až v 75. min. sa k slovu dostali hostia, Rusnákov pokus Vojtech vyrazil a obrana loptu poslala do bezpečia. O minútu sa po domácom rohu odrazila lopta ku Končitíkovi, ktorý rozozvučal tyč hosťujúcej brány. Piešťanci kontrovali peknou akciou, po ktorej zrazil Vyskočov center rukou Hikel, bez povšimnutia rozhodcov. Z následného protiútoku poslal Končitík do úniku Tuschela, ten ale netrafil bránu. V 80. min. stratil na súperovej polke loptu Rusnák, na Hikelov dlhý pas zle zareagoval Hodulík, Žák si ho obhodil a pohodlne skóroval – 4:1. V závere mohol výsledok skorigovať Valachovič. Najskôr strieľal z uhla mimo bránu a potom, po faule brankára na Gligiča, nedokázal loptu dopraviť do prázdnej brány. Piešťanci tak utrpeli zahanbujúcu prehru, keď v prvom polčase jasne dominovali, no v druhom sklamali po všetkých stránkach.

Ďalší zápas odohrajú futbalisti PFK Piešťany proti LP Domino Bratislava 8. septembra o 16.30 h.

Góly: 51. a 80. Žák, 55. Tuschel, 69. Končitík (11m) – 25. Valla.

ŽK: 51. Končitík, 90. Vojtech – 45. Masarik, 57. Sailer, 62. Gligič, 69. Halás, 84. Valla.

Zostava AFC: Vojtech – Gajdošík (10. Kozic), Miklovič, Šupka, Hikel – Drahno, Janso, Balcír, Končitík, Tuschel – Žák (83. Kutaj).

Zostava PFK: Hodulík – Vyskoč, Sailer, Halás, Masarik (46. Rusnák) – Pyrka (73. Valachovič), Mehdi-Karim, Gligič, Valla – Urgela, Ulrich.

Autor: Ing. Juraj Valo Ilustr. foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články