Connect with us

Šport

Filip sa stal druhý raz otcom a strelil víťazný gól

Published

on

Filip Hološko má za sebou dva hektické týždne. Najskôr bol 28. augusta pri narodení svojej druhej dcéry, ktorej dali s manželkou meno Claudia. Tri dni na to pricestoval na zraz slovenských futbalistov pred dvojzápasom s Macedónskom a Ruskom. V prvom zápase to bol on, kto zabezpečil po dlhom trápení Slovensku tri body. V druhom sa mu až tak nedarilo, ale ako všetci futbaloví fanúšikovia vedia, Slovákom sa podarilo gólom Miroslav Stocha zdolať favorizované Rusko.

Hráč istanbulského Besiktasu nastúpil do zápasu s Macedónskom od úvodných minút aj napriek tomu, že v klube nehráva pravidelne celé zápasy. Slováci sa so svojimi súpermi v prvom zápase poriadne vytrápili, ale napokon vďaka Filipo Hološkovi získali tri cenné body. „Som rád, že ku mne prešla lopta a dal som vytúžený gól. Zápas bol veľmi náročný. Teší ma, že sme ho dotiahli do víťazného konca. Gól venujem mojej rodine, obom dcéram i manželke, ktorá mala ťažký pôrod. Bol som pri nej a určite si to zaslúži najviac. Vtedy som si uvedomil, žeby som nechcel byť žena,“ povedal na svojej stránke Filip Hološko.

[singlepic id=3694 w=320 h=240 float=left]V prípravnom zápase s Chorvátskom nastúpil Hološko v požičaných kopačkách od Mareka Čecha, ktoré mu výborne sadli na nohu. „Vtedy mi neprišla dva dni batožina. Je na nich napísané aj meno jeho manželky Tatiany, tak spoluhráči v Turecku sa ma pýtali, prečo tam nemám svoju manželku alebo deti. Prvý polčas s Macedónskom som odohral v jeho lisovaných, ale do druhého dejstva som si dal svoje kolíky,“ pokračoval. V prvom polčase sa zdalo, že Slováci podcenili terén a viackrát neudržali stabilitu na trávniku. „Niektorí hráči hrali od začiatku v kolíkoch, iní sa prezúvali cez polčas. Počas prvého dejstva padla na ihrisko rosa a lepšie sa hráčovi zaberá s vymeniteľnými štupľami,“ informoval Hološko.

V utorok 7. septembra si Slováci v Moskve zmerali sily s výberom Ruska. Filip sa už raz v ruskej metropole predstavil. Bolo to pred rokom na štadióne CSKA, kde so svojím Besiktasom bojoval o body v skupinovej fáze Ligy Majstrov. „Na tento zápas veru nemám príjemné spomienky. Tam som si privodil zlomeninu nohy, pod ktorú sa však určite podpísal umelý povrch, na ktorom sa vtedy hralo. Tentoraz budeme určite na živom, takže rád by som sa s týmito nepríjemným zážitkami z Moskvy definitívne rozlúčil,“ povedal Filip Hološko.

Proti Rusom tréner Vladimír Weiss Filipa opäť nasadil od začiatku zápasu, a tak si zase odmakal deväťdesiat plus štyri nastavené minúty. Treba však priznať, že tento zápas sa mu nedarilo úplne ideálne a chvíľami na ňom bolo vidieť únavu. „Po predchádzajúcom víťazstve aj zabudnete na únavu. Ale je pravda, že ku koncu prvého polčasu som mal menšiu krízu, prestávka mi však pomohla, potom som bez problémov vládal. Cítil som sa opäť výborne,“ povedal Filip, ktorý sa v 27. minúte, hoci nepriamo, ale predsa zapojil do jedinej gólovej akcie Slovákov. „Najprv Miro Karhan a potom ja sme išli po lopte. Nechceli sme nechať súperovi čas na rozohrávku. Možno sa to vyplatilo, brankár zle odkopol a Miňo Stoch to trafil perfektne,“ ponúkol svoj pohľad na rozhodujúci moment zápasu.

Pozornému fanúšikovi určite neunikli kyneziopásky, s ktorými Filip nastúpil do zápasu. „Ráno som mal akési tuhé kolená, Vilo Kalman mi s tým pomohol a oblepil mi svaly. Veľmi mi tie pásky pomohli,“ vysvetlil Filip.

Mrzí ho hlavne nevyužitá šanca v prečíslení dvoch na jedného z konca zápasu, kedy s Miňom Stochom postupoval proti samému obrancovi. „To je škoda, mohlo byť 2:0 a prakticky po zápase. Nejako sme sa nedohodli, možno som mal skúsiť ísť sám a podľa situácie potom vystreliť alebo prihrať Miňovi pred prázdnu.. Teraz už o tom môžeme len polemizovať,“ povedal Filip.

Záverečným hvizdom rozhodcu De Bleekereho sa však zápas pre Filipa neskončil. Ten ďalší ho čakal na antidopingovej kontrole, kde takmer hodinu nemohol nič dostať z tela von. „Všetko som vypotil,“ smial sa. „Musel som vypiť asi dva a pol litra vody, aby ma mohli pustiť. Hrozné. Navyše tam bola zima, triasol som sa ako osika, a to som mal na sebe dve teplákové súpravy,“ pridal na záver kuriozitu. Kvôli antidopingovej kontrole si Filip nemohol vychutnať ani bezprostredné oslavy v slovenskej kabíne.

Autor: filipholosko.eu/ht Ilustračné foto: hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články