Connect with us

Novinky

Erik Hlavatý: „Presvedčila ma partia ľudí, v ktorých je obrovský entuziazmus, zápal a ochota pracovať.“

Published

on

Novým predsedom PFK Piešťany sa začiatkom júna stal Erik Hlavatý, ktorý vo funkcii nahradil Róberta Studeného. V rozhovore prezradil viac o zmene vo vedení futbalového klubu, pôsobení mužského A mužstva v ôsmej lige i plánoch do budúcnosti. 

MG_9856w-640x427

Prečo ste sa rozhodli stať sa predsedom PFK Piešťany a čo vás k tomu namotivovalo?

V klube hrajú dvaja moji synovia, síce sú malí, majú iba 7 a 12 rokov, ale veľa sa tak stretávam s ostatnými rodičmi a dokonca som šesť rokov pôsobil ako vedúci pri mužstve staršieho syna. Prácu predchádzajúceho vedenia vnímam ako dlhodobo nekoncepčnú, ale rozhodnutie, že to chcem vziať do rúk sa rodilo dosť dlho. Dosť sme sa rozprávali s rodičmi o situácii v klube a najviac ma presvedčila podpora z ich strany. Keď prídu rodičia približne 150 chlapcov, ktorí chcú zmenu a chcú to vyskúšať, je to naozaj veľký mandát, je to už dosť silná vec. Táto práce nie je pre jedného človeka. Presvedčila ma partia ľudí, v ktorých je obrovský entuziazmus, zápal a ochota pracovať. Preto sa spolieham na skúsenosti Cyrila Stachuru, trénerske zručnosti Michala Krajčoviča, Martina Javorku, ochotu pomáhať Jána Stachuru a Jozefa Glosa. Ale hlavne je to skvelá partia ľudí, odchovancov a patriotov ktorým záleží na piešťanskom futbale.

Chystáte letný futbalový kemp. Je oň veľký záujem?

Som celkom milo prekvapený, budeme mať vyše 50 detí počas dvoch týždňov, čo je veľmi pekné a bola to vlastne prvá vec, ktorú sme organizovali po zmenách vo vedení. V minulosti to bolo tak, že deti z PFK išli do kempu, ktorý organizovala súkromná firma, čiže tam skončili aj ich peniaze. Teraz to bude aj taký prvý finančný príspevok z našej strany do pokladnice klubu, i keď to nebude nejaká veľká suma. Snažíme sa nezabúdať na to, že finančná situácia v niektorých rodinách nie je úplne dobrá a od nich napríklad peniaze za kemp nechceme. Ide nám v prvom rade o tie deti a rozvíjanie ich talentu.

IMG_2855_resize

Ako bude vyzerať znovuzrodené seniorské mužstvo mužov?

Seniorské A mužstvo mužov má na starosti Mišo Krajčovič, je to skúsený tréner, ktorý pôsobil v tretej lige. Gro tímu budú tvoriť odchovanci Piešťan, ktorí si pamätajú ešte druhú ligu. Vekový priemer bude určite troška vyšší ako sme možno zvyknutí, ale ja som úplne presvedčený, že ôsmu a aj vyššie ligy určite zvládnu. Keď hovoríme o ôsmej lige, síce okolo seba vidíme často úškrny, môžem vám povedať, že sú tam tiež kvalitní futbalisti a niekde začať jednoducho musíme. Skúšali sme vybaviť piatu ligu, ale legislatíva to jednoducho nedovoľuje.

Proti akým tímom teda budú naši hráči v ôsmej lige nastupovať?

V ôsmej lige budú našimi súpermi tímy z okolitých dedín, teda napríklad Šterusy, či okolie Hlohovca, napríklad Merašice. Čo sa týka nejakej finančnej náročnosti, samozrejme nebude veľmi veľká.

mg_3434

Kam by ste to s tímom chceli dotiahnuť a ktorá liga by bola ešte finančne únosná?

S A tímom budeme pracovať postupne, z roka na rok a uvidíme kam až sa nám podarí prepracovať. Teraz by sme chceli otvoriť a pozmeniť zmluvu PFK Piešťany s Mestom Piešťany a to je pre nás najdôležitejšie a na tom bude veľmi veľa závisieť. Naša snaha je, aby sme tu mohli vyvíjať nejakú činnosť, z ktorej prostriedky by potom išli na financovanie klubu. Jedným dychom dodávam, že po skončení kalendárneho roku veľmi ochotne poskytneme naše účtovníctvo, aby sme preukázali, na čo boli financie použité. Od tohto veľmi veľa záleží akú ligu budeme hrávať. O prvých dvoch, či troch sezónach ani nemusíme debatovať. Máme tri veľmi silné ročníky v doraste a samozrejme nehovoríme, že tých chlapcov budeme nútiť hrať ôsmu, siedmu alebo šiestu ligu, ale budeme radi, keď skončia v nejakom inom druholigovom, či lepšom klube. Boli by sme samozrejme radi, ak by niekto z nich zostal verný PFK Piešťany. Momentálne by som nerád konkretizoval, že v roku 2025 budeme hrať druhú ligu, pretože je to naozaj beh na dlhú trať. Jasné, že frfľoši vždy budú, ale urobíme všetko pre to, aby ich bolo čo najmenej.

 

Prečo je z vášho pohľadu dôležité seniorské mužstvo?

Ak hráte v Piešťanoch futbal od piatich rokov, získate si vzťah k tomuto krásnemu športu a v devätnástich zrazu nemáte kde pokračovať, tak je niečo nesprávne. Toto je to dôležité a boli by sme radi, ak by gro A tímu mužov tvorili dnešný dorastenci, alebo možno aj žiaci.IMG_2855_resize

Majú mladí hráči záujem pokračovať v Piešťanoch?

Mali sme veľké rodičovské stretnutie s chlapcami z U19, kde sme riešili niektoré zásadné veci, bol tu napríklad predstavený nový tréner Martin Javorka. Je to tréner s dlhoročnými skúsenosťami, piešťanský odchovanec a nesmierny patriot. O niektorých lepších hráčov je záujem z okolia a určite nebudeme nikomu brániť v športovom raste. To by bola hlúposť a bola by to naša veľmi zlá vizitka. Keďže sme deklarovali záujem do dvoch rokov postúpiť do vyššej, teda druhej dorasteneckej ligy, nebudeme tých chlapcov v prípade boja o postup nasadzovať v tíme hrajúcom ôsmu ligu.

Ako reagovali hráči, ktorých ste oslovili pre A mužstvo mužov?

Konkrétne veci vám neviem povedať, ale z toho, čo viem, vnímajú túto iniciatívu veľmi pozitívne a sú radi, že sa niečo takéto deje. Sú radi, že tu bude opäť Áčko a naozaj im to chýba. Je predsa iné pozrieť sa na mužský futbal a i keď to bude „len“ ôsma liga, bude to to najlepšie čo môže PFK Piešťany ponúknuť. Je samozrejme na škodu, že začneme až v ôsmej lige, ale keďže legislatíva nám to inak nedovoľuje, niekde začať musíme.

IMG_2811_resize

V čom podľa vás tkvie najväčší problém slovenského futbalu? Je to financovanie, nezáujem detí alebo niečo iné?

Moja odpoveď na túto otázku bude mať také dve časti. Prvá je, že deti a aj ich rodičia v Piešťanoch o futbal záujem rozhodne majú. Kategórie prípravky sme prebrali približne pred deviatimi mesiacmi, počas ktorých sa nám podarilo zdvojnásobiť počet trénujúcich detí. Z toho, čo sa nám podarilo, pramení veľká nádej, že záujem o šport tu stále je. Nebudeme si klamať, šport je na Slovensku problematický kvôli financiám, sponzorským príspevkom a podpore zo strany štátu.

Máte podporu zo strany miestnych firiem?

Musím veľmi poďakovať firme Respect a Dušanovi Guľášovi za jeho obrovskú podporu, ktorý nás naozaj podporuje a vidno, že mu na klube naozaj záleží. Rád by som touto formou oslovil všetkých potenciálnych partnerov, ktorí by nás chceli podporiť, že im budeme nesmierne vďační. Nemusí sa to týkať len finančných prostriedkov, nejakej materiálnej pomoci, ale veľmi uvítame aj dobré rady a hlavne určite netvrdíme, že všetko vieme. Veľa vecí je pre nás nových, učíme sa takpovediac za pochodu a určite spravíme aj my nejaké chyby.

Prečo teda došlo k zmenám vo vedení?

Teraz vám asi urobím trošku reklamu, ale keďže som čitateľ PNiek, čítal som aj článok, v ktorom ste informovali o personálnych zmenách vo vedení nášho klubu. Bolo v ňom deklarované, že klub je životaschopný. Pri tomto článku vyvstane otázka, prečo sa vlastne udiali všetky tie zmeny? Ja určite nehovorím, že všetko, čo sa tu doteraz urobilo bolo zlé. To by bola obrovská chyba, pretože si to nemyslím a ani to tak nie je. Ide o to, že táto iniciatíva pre zmeny vzišla od rodičov takmer 150 detí, ktoré sem chodia. Máme síce dobré dorastenecké celky, ale čo sa týka žiackych kategórií, tam budeme mať obrovský problém poskladať schopné mužstvo. Ak vám týmto spôsobom vypadnú dva alebo tri ročníky, je to obrovská športová pohroma a to ani nehovorím, že o dva roky by mali tvoriť základ dorasteneckých celkov. V tomto smere nastanú komplikácie aj s prípadným postupom do druhej ligy, keď o dva roky zostúpime do tretej a možno aj štvrtej ligy kvôli nedostatku hráčov.

Súviseli so zmenami vo vedení nejaké problémy?

Musím povedať, že som bol nemilo prekvapený, pretože určitá skupina ľudí, ktorí asi nemajú naplnené osobné ambície sa nám snaží našich chlapcov odlákať a robia všetko pre to, aby nám našu prácu sťažili. Určite budú sami vedieť, o kom rozprávam.

Čo by ste si prial pre piešťanský futbal do budúcnosti?

Piešťany majú v súčasnosti 29 000 obyvateľov, futbalovo som tu vyrastal a pamätám si, že kedysi sa museli robiť dva tímy v jednej kategórii, či už u žiakov alebo dorastu. Chodili sme sem s radosťou a boli tu naozaj špičkoví mládežnícky tréneri. Aj súčasná trénerská zostava je naozaj výborná. Piešťany by mali byť spádovou oblasťou pre okruh približne 30 kilometrov. Je to dané z geografického ale aj z historického hľadiska.Ak vyskočí na okolí talent boli by sme radi aby skúsil futbal v PFK Piešťany. Samozrejme, ak by sme narazili na nejaké budúce hviezdy, radi ich posunieme do väčších klubov a bude to aj naša vizitka, týkajúca sa práce s mládežou.

IMG_8154_resize

Čo chystáte v najbližšom období?

Určite budú ďalšie Dni loptových talentov. Tieto veci rieši hlavne štatutár PFK Junior Jozef Glos a veľká vďaka z našej strany patrí pánovi Miroslavovi Petrášovi, riaditeľovi CVČ AHOJ, s ktorým úzko spolupracujeme. Pripravujeme znovuoživenie piešťanskej mini futbalovej ligy, ktorá je mojou srdcovkou a chceli by sme, aby sa zápasy hrávali na umelej tráve každý týždeň. Boli by sme veľmi radi, ak by sa do Piešťan vrátili športové triedy. Ohľadom tejto veci úzko komunikujeme s basketbalistkami i riaditeľom základnej školy na Holubyho ulici Vilémom Vrbom. Areál futbalového štadióna je nádherný, i keď potrebuje naozaj kompletne obnoviť. Budeme sa snažiť robiť čo najviac turnajov a keď niekto pôjde okolo, aby tu bolo kopec malých futbalistov, aby tu bol výskot, radosť, aby deti športovali a vybudovali si hrdosť na náš klub i mesto.

-lt/Foto: lt, archív-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články